Gdy są wskazania, cesarka powinna być wykonana. A co wtedy, gdy ich nie ma?

2024-10-03 15:38

Są tacy, którzy mówią, że cesarskie cięcie to droga na skróty i umniejszają matkom, których dzieci przyszły na świat właśnie w ten sposób. A to poważna operacja, która może wpływać i na kolejne porody. Kiedy powinna być wykonywana? Oczywiście, gdy są wskazania do cesarki. Tylko nie zawsze występują.

Noworodek po porodzie

i

Autor: Getty Images W Polsce cesarką kończy się prawie połowa ciąż.

Wojciech J. Falęcki to aktywny w sieci specjalista położnictwa i ginekologii. Lekarz pokazuje na Instagramie swoją pracę od kulis, nie tylko przemycając przy okazji solidną dawkę wiedzy, ale i uspokajając przyszłe mamy, które przygotowują się do porodu. M.in. pokazał poród z węzłem prawdziwym czy jak wygląda cięcie przy cesarce.

Jeden z ostatnich wpisów na jego profilu również jest poświęcony jest cesarskim cięciom. Jak zauważył ginekolog, sala, w której się je wykonuje to jedno z miejsc, w których czuje się dobrze. To jednak nie jest równoznaczne z tym, że operacje powinny być wykonywane „z automatu”.

Lepsze jest wrogiem dobrego

- napisał dr Falęcki.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Cesarskie cięcie nie powinno być porodem z wyboru

Znany w sieci ginekolog położnik często opowiada o cesarskich cięciach, widać, że to jego konik (specjalista m.in. zajmuje się kwalifikacjami do CC) - potwierdzać mogą to słowa, które przeczytamy w jednym z nowszych wpisów na jego instagramowym profilu.

Sala cięć cesarskich to jedno z miejsc w którym czuję się bardzo dobrze

- napisał.

Zaraz dodał jednak, że wie, że liczba cesarek jest zbyt duża. Podkreślił, że należy pamiętać o konsekwencjach, które za sobą niesie ta operacja. Cesarki nie powinnyśmy się bać, gdy są ku niej wskazania, jednak nie należy szukać ich na siłę.

Tak wiem że wykonujemy ich za dużo. Około połowy ciąż kończy się cięciem cesarskim. Pamiętajmy o odległych konsekwencjach zabiegu, szczególnie kiedy planujemy kolejne ciąże. Łożysko przodujące lub/i wrastające, ciąża w bliźnie po uprzednim cięciu, większe ryzyko krwotoku… Jednak jeśli mamy wskazania do zabiegu, nie wahajmy się go wykonać. Jednak gdy ich nie ma - nie szukajmy ich na siłę. Lepsze jest wrogiem dobrego

- czytamy na profilu @dr_wojciechjfalecki.

Cesarskim cięciem kończy się prawie połowa ciąż w Polsce.

Odsetek cesarek jest wysoki

Ile porodów kończy się cesarskim cięciem? W Polsce odsetek jest dość duży - w 2023 r. w skali kraju to aż 48 proc. (rekomendacje mówią o tym „idealnym”, wynoszącym 10-15 proc.). W ubiegłym roku wykonano 127 991 cesarek. W którym województwie jest ich najwięcej? Na podium w 2023 r. znalazły się:

  • województwo podlaskie - wykonano tu 4 845 cesarskich cięć (59 proc.),
  • województwo podkarpackie - 8 232 CC (58 proc.),
  • województwo świętokrzyskie - 3 847 cesarek (56 proc.).

Przeczytaj także: W tym województwie wykonuje się najwięcej cesarek. Liczby mogą zaskakiwać

Jakie mogą być wskazania do planowanego cięcia cesarskiego? To m.in.:

W trybie nagłym cesarkę wykonuje się, gdy zagrożone jest życie matki lub dziecka (m.in. gdy zachodzie podejrzenie oddzielenia łożyska).

Zobacz także: Ciążowe sesje zdjęciowe gwiazd. Subtelne i z pazurem