Jak wrócić do formy po cesarce? Poznaj nasze porady

2016-04-08 17:47

Jak wrócić do formy po cesarce? Może, ale nie musi być to trudniejsze niż po zwykłym porodzie. Co robić, by jak najszybciej zapomnieć o operacji? Poznaj nasze porady.

cesarskie cięcie

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak wrócić do formy po cesarce? Starając się poruszać - delikatnie - już 8-12 godzin po operacji.

Spis treści

  1. Jak wrócić do formy po cesarce? Rozruch po operacji
  2. Jak wrócić do formy po cesarce? Troska o ranę
  3. Jak wrócic do formy po cesarce? Wzmacnianie mięśni
  4. Jak wrócić do formy po cesarce? Ćwiczenia intymne
  5. Jak wrócić do formy po cesarce? Ćwicz też z dzieckiem

To, jak kobieta znosi cesarskie cięcie oraz ból z nim związany, jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre mamy, które mają porównanie, bo rodziły na oba sposoby, twierdzą, że cesarka była najgorszą rzeczą, jaka spotkała je w życiu. Ale są i takie, które uważają, że wstały po niej w dużo lepszej formie niż po zwykłym porodzie! Wszystko zależy od wytrzymałości kobiety na ból i od predyspozycji jej organizmu – reakcji na znieczulenie, szybkiego lub powolnego gojenia się ran itd. Istnieje kilka zasad, których powinny przestrzegać wszystkie pacjentki po cesarskim cięciu, bez względu na ich kondycję i stan zdrowia po operacji. Zasady te pozwolą świeżo upieczonym mamom na szybką regenerację organizmu i ułatwią powrót do formy po cesarce.  Zobacz, co możesz zrobić, by tak było w twoim przypadku. Przeczytaj, jak wrócić do formy po cesarce!

Jak wrócić do formy po cesarce? Rozruch po operacji

Jest niezwykle ważny dla pacjentki, bo decyduje o kolejnych dniach i tygodniach jej rekonwalescencji. Świeżo upieczona mama powinna zostać "uruchomiona" już w zerowej dobie, czyli w tej, w której wykonane było cesarskie cięcie. To oznacza, że maksymalnie w ciągu 12, a najlepiej 8 godzin po zabiegu powinnaś wstać z łóżka i zacząć chodzić. Ruch zapobiega powstaniu zakrzepów (w pierwszej dobie połogu wzrasta objętość krwi, co grozi zakrzepicą), ale również bolesnych zrostów. Kilka godzin po operacji, brzmi to fantastycznie, ale im wcześniej zaczniesz się ruszać, tym szybciej twoje ciało zacznie normalnie funkcjonować i wracać do formy. Jak to zrobić? Zazwyczaj młoda mama, która rodziła przez cesarskie cięcie, miała znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne. Takie znieczulenie utrzymuje się przez kilka godzin, dlatego po zabiegu będziesz przebywać na sali pooperacyjnej, gdzie będziesz monitorowana. Po 6-8 godzinach, gdy znieczulenie ustąpi, położna zaproponuje ci, abyś spróbowała wstać. Nie rób tego gwałtownie – pamiętaj, że twoje powłoki brzuszne są porozcinane. Najpierw zacznij ruszać nogami, podkurcz je, wyprostuj. Potem z pomocą pielęgniarki spróbuj przekręcić się na bok i dopiero z tej pozycji zacznij się podnosić, podpierając rękami. W ten sposób nie naprężysz mięśni brzucha, jak to się dzieje przy normalnym wstawaniu – i nie będziesz odczuwać bólu. Gdy usiądziesz na łóżku, odczekaj chwilę, bo może zacząć kręcić ci się w głowie. Dopiero po kilku minutach wstań i przespaceruj się po sali. Chociaż szwy będą cię "ciągnąć", staraj się wyprostować – to również zapobiega zrostom i przyspiesza prawidłowe gojenie się rany. Ruch jest też niezbędny do tego, by na nowo zaczął pracować twój układ wydalniczy. Dlatego, kiedy już wstaniesz z łóżka i położna wyjmie ci cewnik, spróbuj  skorzystać z toalety. Z siusianiem nie powinnaś mieć problemów, bo twoje okolice intymne w czasie operacji nie zostały naruszone, jednak zahamował twój układ trawienny. Zanim ruszy, możesz mieć problemy z wypróżnianiem się, dlatego przez kilka dni po porodzie stosuj dietę lekkostrawną.

Jak wrócić do formy po cesarce? Troska o ranę

Jak wrócić do formy po cesarce? Drugi istotny element powrotu do dobrej kondycji to troska o ranę. Gdy tylko wstaniesz z łóżka i trochę się rozruszasz, poproś o pomoc przy wzięciu kąpieli. Pamiętaj, by nie moczyć opatrunku, który masz założony na szew – staraj się tak operować prysznicem, by miejsce rany pozostało suche. Rana po operacji powinna zostać obmyta przez położną spirytusem i jałowymi gazikami podczas zmiany opatrunku. Gdy miną trzy dni, opatrunek zostanie zdjęty i będziesz mogła normalnie się myć. Do pielęgnacji rany używaj szarego mydła lub specjalnego hipoalergicznego preparatu, który ułatwia gojenie – myj ją kilka razy dziennie i za każdym razem dokładnie osuszaj papierowymi ręcznikami, by uniknąć zakażenia. W pierwszych tygodniach po cesarce noś przewiewną luźną bieliznę, która nie będzie uciskała rany. Higiena będzie prostsza po 6-8 dniach od operacji, kiedy lekarz zdejmie ci szwy po nacięciu krocza (chyba, że miałaś założone rozpuszczalne). Moment zdjęcia szwów to sygnał, że możesz zacząć stosować kremy i maści przyspieszające gojenie się rany i zapobiegające powstawaniu widocznych blizny. Dopóki blizna ostatecznie się nie uformuje, czyli przez najbliższe kilkanaście miesięcy, możesz stosować preparaty na bazie heparyny, alantoiny. Idealne są też żele i plastry silikonowe, które wygładzają i zmiękczają skórę oraz rozjaśniają bliznę, normalizują produkcję kolagenu i stanowią ochronę przed bakteriami.

Sprawdź też: Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia?

Jak wrócic do formy po cesarce? Wzmacnianie mięśni

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu powinnaś szczególnie delikatnie obchodzić się z mięśniami swojego brzucha. Zresztą będziesz to robić intuicyjnie, po przez cały ten czas będziesz odczuwać ból przy poruszaniu się, dźwiganiu czy schylaniu (staraj się jak najrzadziej nosić malca). Nie znaczy to jednak, że musisz leżeć nieruchomo w łóżku. Przeciwnie: po każdym porodzie i cesarskim cięciu następuje rozciągnięcie się włókien mięśni i ich bezpowrotne uszkodzenie. Aby wzmocnić mięśnie po operacji, powinnaś zacząć ćwiczyć, i to już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka. Oczywiście intensywność gimnastyki i wysiłek musi być dostosowany do twojego stanu, jednak nie wolno o nim zapominać. Pierwsze ćwiczenia powinny być powolne, nieintensywne i obejmować jedynie mięśnie nóg oraz rąk i tułowia.

  • Leżąc, rozstaw stopy na szerokość bioder i na przemian uginaj lewą i prawą nogę.
  • W pozycji leżącej ugnij nogi w kolanach i przenoś na przemian prawą rękę nad głowę, a lewą do bioder. Ćwiczenia powtarzaj kilkanaście razy,  powoli i miarowo oddychając. W trzecim tygodniu po operacji możesz zmienić ćwiczenia i zaangażować mięśnie brzucha. Wzmocnienie ich dolnych partii jest bardzo istotne dla twojej sylwetki.
  • Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i wsuń między nie poduszkę. Staraj się unieść biodra do góry.
  • Możesz też ćwiczyć w pozycji siedzącej: wyprostuj plecy, chwyć poduszkę w dłonie, a następnie podnieś ją na wysokość klatki piersiowej i skręcaj tułów raz w lewo, raz w prawo. Powtórz ćwiczenia kilkanaście razy.

Jak wrócić do formy po cesarce? Ćwiczenia intymne

W gimnastyce po cesarce nie wolno zapominać o mięśniach dna miednicy, pochwy i krocza. Niezbędna jest ich regeneracja i wzmocnienie po dziewięciu miesiącach ciąży, aby zapobiec późniejszym komplikacjom, np. obniżeniu się macicy czy problemom znie trzymaniem moczu. Mięśnie Kegla możesz ćwiczyć już kilka dni po operacji: napinaj i rozluźniaj je naprzemiennie – tak jakbyś powstrzymywała oddawanie moczu.

Jak wrócić do formy po cesarce? Ćwicz też z dzieckiem

Jeśli przed ciążą byłaś aktywną fizycznie osobą, dwa–trzy miesiące po porodzie możesz wrócić do dawnych zwyczajów i zacząć ćwiczyć bardziej intensywnie (jeżeli oczywiście lekarz nie będzie widział przeciwwskazań). Na pewno warto zapisać się na zajęcia wzmacniające kręgosłup i poprawiające sylwetkę, np. jogę, pilates czy stretching. W większości klubów fitness są organizowane specjalne zajęcia dla mam z dziećmi. Maluszek może leżeć obok ciebie i patrzyć, jak wylewasz z siebie siódme poty, albo posłużyć ci jako „ciężarek”.