Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

2022-11-08 15:49

Choć poród przez cesarskie cięcie jest operacją, co różni go od porodu siłami natury, także po cesarce, wbrew często powtarzanej opinii, występuje krwawienie. Przeczytaj albo posłuchaj, dlaczego tak się dzieje i jak długo trwa krwawienie po cc.

kobieta siedząca na ziemi z twarzą zakrytą dłońmi

i

Autor: Getty Images Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

Świeżo upieczona mama jest najczęściej i szczęśliwa, i zmęczona. Bez względu na to, czy rodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Przetrwanie ciąży i porodu nie oznacza jednak końca jej dolegliwości. Choć podczas połogu kobieta wraca do sił, w tym okresie również pojawiają się niedogodności. Jedną z nich jest krwawienie po cc, czyli cesarskim cięciu.

Spis treści

  1. Dlaczego po cesarce występuje krwawienie?
  2. Jak długo trwa krwawienie po cc?
  3. Krwawienie po cc: co powinno niepokoić?
  4. Jak sobie pomóc w czasie krwawienia po cc?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Dlaczego po cesarce występuje krwawienie?

Krwawienie z dróg rodnych pojawia się zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, a związane jest z obkurczaniem i oczyszczaniem się macicy. Macica powraca więc do swoich rozmiarów sprzed ciąży, a jednocześnie wydostają się z niej wszystkie poporodowe pozostałości: resztki krwi, części błon płodowych czy śluz. Zazwyczaj procesowi temu towarzyszy ból w okolicach podbrzusza, który kobiety porównują do tego, z którym zmagają się podczas miesiączki. Wbrew więc powszechnemu przekonaniu, krwawienie po cc również występuje.

Dość często powtarzany jest bowiem mit, jakoby krwawienie po cc w ogóle się nie pojawiało. Wziął się on stąd, że powszechnie uważa się, iż krwawienie po porodzie pochodzi z rany w kroczu, a skoro cesarskie cięcie było wykonywane na podbrzuszu, to krwawienia nie będzie. Nic bardziej mylnego. Odchody połogowe, bo tak fachowo nazywamy krwawienie w okresie połogu, to wydzielina z rany powstałej w macicy po odejściu łożyska.

Najpierw przypomina obfitą miesiączkę z krwistą wydzieliną, potem śluzowo-krwistą, na końcu śluzową. Zmienia się więc jej barwa: od intensywnie czerwonej, przez różową, następnie żółtą aż po bezbarwną. Prawdą jest jednak, że krwawienie po cc może się wiązać z mniejszą ilością odchodów popołogowych niż w przypadku porodu naturalnego.

Czytaj również: Dowiedz się również, czego możesz się spodziewać przy drugim i kolejnych cesarskich cięciach

 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu

Jak długo trwa krwawienie po cc?

Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie martwią się również, jak długo powinno trwać krwawienie po cc. W przypadku każdej osoby ta kwestia może wyglądać inaczej, zazwyczaj jednak krwawienie trwa dwa tygodnie, a u wielu kobiet ciągnie się nawet przez cztery. Co więcej, zdarza się również, że krwawienie po cc może ustać np. po dwóch tygodniach na kilka dni i później sprawić położnicy "niespodziankę" w postaci swojego powrotu. Nie powinno więc budzić żadnych obaw świeżo upieczonej mamy.

Krwawienie po cc: co powinno niepokoić?

Kiedy krwawienie po cc powinno wzbudzić niepokój? Wtedy gdy odchodów połogowych jest mało lub zanikają po kilku dniach, należy skonsultować się z ginekologiem – może być konieczne zastosowanie leków obkurczających macicę. Niepokojącym objawem jest również towarzysząca krwawieniu po cc gorączka, wyciek ropy z pochwy (również z samej rany po cesarskim cięciu), znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj - podczas miesiączki - bóle podbrzusza.

Warto też pamiętać, że wydzielina z pochwy nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu, a oddawanie moczu nie powinno być bolesne ani powodować świądu. Skontaktuj się z lekarzem również wtedy, gdy krwawienie po cc w ogóle się nie pojawiło.

Czytaj również: Cesarskie cięcie to nie zabawa. Zobacz, ile negatywnych skutków może mieć poród zabiegowy

Jak sobie pomóc w czasie krwawienia po cc?

Krwawienie po cc powoduje uczucie dyskomfortu, dlatego warto poczynić działania, które ułatwią przejście przez okres połogu. Przede wszystkim - w czasie krwawienia nie stosuj tamponów, mogących spowodować infekcje i sprawić, że będzie ci jeszcze bardziej niewygodnie. Kup specjalne podpaski popołogowe lub nawet pieluchy dla dorosłych. W późniejszych dniach krwawienia po cc, gdy stanie się ono bardziej skąpe, będziesz mogła przejść do stosowania zwykłych podpasek.

Unikaj też wysiłku fizycznego - w prace domowe zaangażuj właśnie domowników - w końcu ty dopiero co urodziłaś dziecko i masz prawo do odpoczynku. Nie podnoś żadnych ciężkich rzeczy i unikaj gwałtownego schylania się. W czasie połogu i krawienia po cc lepiej powstrzymać się od współżycia. Noś luźną, najlepiej bawełnianą, bieliznę, która nie tylko zapewni ci wygodę, ale przyspieszy gojenie się rany, ponieważ zapewni jej wietrzenie.

miesięcznik "M jak mama"