Problemy z gojeniem się rany po cesarce, wstawaniem z łóżka czy z karmieniem to rzeczy, które pewnie przewidziałaś. Ale szykując się do cesarki pewnie nie słyszałaś o tym, że prawdziwym problemem będą dla ciebie wzdęcia. To wstydliwa i nieprzyjemne dolegliwość, która sama w sobie nie jest groźna, ale bardzo uprzykrza życie młodej mamy. Skąd się biorą wzdęcia po cc i jak sobie z nimi radzić?
Spis treści
- Wzdęcia po cesarce to normalny objaw
- Przyczyny gazów i wzdęć po cesarskim cięciu
- 7 sposobów na wzdęcia i gazy po cc
Wzdęcia po cesarce to normalny objaw
Chociaż nieczęsto się o tym mówi, to jednak wzdęcia są dość powszechnym zjawiskiem po porodzie. Nie tylko naturalnym: gazy są jednym z najczęstszych skutków ubocznych cesarskiego cięcia.
Możesz odczuwać ból i wzdęcia, które sprawiają, że wydaje cię się, że twój brzuch jest jak balon, który zaraz eksploduje. Normalnym objawem jest też oddawanie gazów. Według wielu mam, problem ten trwa znacznie dłużej, niż można się spodziewać, bo nawet tydzień po cesarce. Zobacz, co powoduje wzdęcia po cesarce i jak walczyć z tym problemem.
Czytaj również: Tego nie zobaczysz na własne oczy. Obejrzyj prawdziwe ZDJĘCIA z zabiegu cesarskiego cięcia
Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie
Przyczyny gazów i wzdęć po cesarskim cięciu
- zabieg operacyjny - cesarka to bardzo inwazyjna operacja, po którym nadmiar powietrza i gazów zostaje uwięziony w żołądku na kilka kolejnych dni po zabiegu. Dodatkowo, przez kilka dni po cesarce przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo: jelita pracują wolniej, dlatego mogą pojawić się wzdęcia i gazy (objawy te są nasilone, jeśli cesarskie cięcie zostało wykonane w znieczuleniu ogólnym).
- zaparcia - głównym czynnikiem przyczyniającym się do gazów i wzdęć są zaparcia, które są powszechnym problem poporodowym. Po urodzeniu dziecka układ pokarmowy pracuje wolniej, ale bakterie gromadzą się w przewodzie pokarmowym, produkując gazy. Dodatkowo organizm po urodzeniu dziecka i rozpoczęciu laktacji jest odwodniony, kobieta je mniej błonnika i mniej się rusza, a to czynniki sprzyjające problemom z wypróżnianiem.
- zmiany hormonalne: po porodzie organizm przechodzi wiele zmian fizycznych i hormonalnych, które mogą przyczynić się do powstawania wzdęć.
- leki przeciwbólowe i suplementy - niektóre środki leki przeciwbólowe podawane po operacji mogą spowolnić perystaltykę jelit prowadząc do wzdęć. Podobnie jak żelazo, suplement często podawany kobietom po porodzie, który przywraca poziom hemoglobiny. Żelazo powoduje wiele problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i zaparcia.
- lęk przed wypróżnieniem – wiele kobiet po cc ma obawy przed pierwszą wizytą w toalecie, ze względu na ranę w brzuchu. Boją się, że w czasie parcia szwy rozejdą się lub pojawi się ból. To sprawia, że nie wypróżniają się, a to proces nasilający ich problemy.
7 sposobów na wzdęcia i gazy po cc
1. Ruszaj się!
To prawdopodobnie ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, ale spacerowanie i aktywność fizyczna pomaga w usunięciu pęcherzyków powietrza z jelit. Wstań z łóżka jak najszybciej możesz i spaceruj chociażby po sali szpitalnej.
2. Często zmieniaj pozycję
Nawet poruszanie nogami lub zmiana pozycji ciała, może zmniejszyć wzdęcia. jeśli jesteś w stanie, przyciągnij nogi do brzucha, albo uklęknij w pozycji kota - to bardzo pomaga przy wzdęciach. Jeśli będziesz już w stanie leżeć na brzuchu - rób to jak najczęściej.
3. Nie pij przez słomkę
wiele kobiet bierze ze sobą do szpitala bidony ze słomką, które ułatwiają picie w pozycji leżącej. To metoda przyjmowania płynów, która sprzyja powstawaniu gazów: w czasie picia ze słomki połykasz więcej powietrza.
4. Dużo pij, ale unikaj napojów gazowanych
Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia pobudza przewód pokarmowy i zmiękcza stolec. Picie napojów gazowanych, które zawierają duże ilości gazu, może pogorszyć sytuację. Korzystniejsza jest herbata z rumianku lub napar z mięty, pomocna w eliminowaniu uwięzionych gazów i zmniejszaniu niestrawności.
5. Kołysz się na krześle
Jeśli masz w domu fotel bujany, to często z niego korzystaj: po cesarskim cięciu układ trawienny nie działa wystarczająco dobrze, aby samodzielnie uwalniać gazy, ale nawet prosty ruch, jak kołysanie, łagodzi problemy z gazami.
6. Zwiększ spożycie błonnika
Większe ilości błonnika w diecie pobudza jelita i zmniejsza nieprzyjemne objawy.
7. Weź leki na wzdęcia
Ziołowe leki usuwające gazy można przyjmować bez obaw zaraz po porodzie, ale na wszelki wypadek skonsultuj to z lekarzem. Możesz go też poprosić o silniejsze leki z symetyconem.