Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, dlatego w trakcie przygotowań do cesarki obowiązują cię te same zasady, co pacjentów przygotowujących się do innych operacji. W takich sytuacjach lekarze proszą, aby żołądek rodzącej mamy był pusty. Wyjaśniamy, co i kiedy możesz zjeść przed planowanym CC?
Spis treści
- Kiedy zjeść ostatni posiłek przed cesarskim cięciem?
- Dlaczego nie wolno się pić ani jeść przed cesarką?
- Co można zjeść na ostatni posiłek przed CC?
- Jak szybko można jeść po cesarskim cięciu?
Kiedy zjeść ostatni posiłek przed cesarskim cięciem?
Nagła cesarka rządzi się swoimi prawami, ale planowana – np. ze względów medycznych - to co innego. Musisz się do niej odpowiednio przygotować, a oznacza to przede wszystkim wykonanie wielu badań na kilka tygodniu i dni przed zabiegiem. Specjalne zasady dotyczą też ostatnich godzin przed cesarskim cięciem, kiedy szczególną uwagę zwraca się uwagę na to, aby żołądek pacjentki był pusty.
Lekarze zalecają, aby rodząca była na czczo, czyli nie jadła w ciągu 6-8 godzin przed planowanym zabiegiem. Wydaje się to dość długo, ale tak naprawdę w trakcie oczekiwania dzieje się tak wiele, że brakuje czasu na myślenie o głodzie.
Pacjentka zazwyczaj przyjmowana jest do szpitala dzień przed zabiegiem. Ostatnim jej posiłkiem powinna być kolacja, która w szpitalach podawana jest wcześnie. Do północy można pić płyny, ale potem lepiej nie sięgać nawet po szklankę wody. Rano pielęgniarki podłączą pacjentce kroplówką, nie ma więc obaw, że dojdzie do odwodnieniem tuż przed porodem.
Czytaj również: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie
Pierwsze dni po cesarce: rekonwalescencja, zalecenia, połóg po cesarskim cięciu
Dlaczego nie wolno się pić ani jeść przed cesarką?
Każda planowa operacja wykonywana je na czczo. Obserwacje pokazują, że zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia wymiotów i powikłań płucnych. Znieczulenie (także to zewnątrzoponowe, które nie jest pełną narkozą) często powoduje mdłości, a te w pozycji leżącej mogą prowadzić do zakrztuszenia się.
Gdy treść żołądkowa przedostanie się do płuc, grozi to poważnymi problemami, np. zachłystowym zapaleniem płuc. Ryzyko takie stwarza nawet żucie gumy, która zwiększa wydalanie śliny i zapełnia nią żołądek.
Co można zjeść na ostatni posiłek przed CC?
Eksperci zalecają, aby na kilka dni przed zabiegiem zadbać o lekkostrawną zdrową dietę. Przed samą cesarką lepiej unikać stałych pokarmów, aby zapobiec wymiotom, a przerzucić się na płynne: możesz wypić bulion przyniesiony w termosie z domu, koktajl owocowy.
Lepiej unikać potraw, które powodują wzdęcia, zgagę i inne problemy trawienne: cytrusów, napoi gazowanych, smażonego mięsa, nabiału, pikantnego jedzenia, warzyw surowych i strączkowych.
Co możesz pić przed CC? Tu dowolność jest większa: możesz pić wodę (niegazowaną), herbatę, czarną kawę, soki owocowe, napoje izotoniczne.
Czytaj również: Co jeść i pić w czasie porodu? Zdrowe przekąski na porodówkę
Jak szybko można jeść po cesarskim cięciu?
Po cięciu cesarskim układ pokarmowy potrzebuje czasu, aby wznowić swoją pracę. Dlatego przez kilka godzin po operacji dostaniesz tylko wodę do picia. Po 8 godzinach dostaniesz pierwszy posiłek, będzie to kleik lub sucharki, czyli lekkostrawny posiłek.
Twój brzuch był rozcięty, lepiej więc unikać teraz potraw, które powodują wzdęcia i są trudne do strawienia, aby nie powodować dodatkowego dyskomfortu.