"Byłam o jeden skurcz od pęknięcia macicy". Położna o tym, czy istnieje bezpieczna liczba cesarek

2023-02-10 16:45

Cesarki na życzenie są coraz częstsze. Oprócz tego, dużo tradycyjnych porodów, w wyniku komplikacji kończy się zabiegiem. Wiele kobiet zastanawia się, jaka ich ilość jest bezpieczna dla zdrowia rodzącej. Jeśli jesteś już po dwóch cesarkach, to czy kolejna będzie bezpieczna? Położna wyjaśnia, że to bardzo indywidualna kwestia. Jak zatem wylicza się bezpieczną ilość cesarskich cięć dla konkretnej pacjentki?

bezpieczna ilość cesarek

i

Autor: Getty Images/ Instagram @mommy.labornurse Położna mówi, jak wyliczyć bezpieczną ilość cesarek.

Jak zaznacza na Instagramie znana amerykańska położna Liesel Teen, większość lekarzy ginekologów z dziedziny położnictwa jest zdania, że określona z góry, stała i obowiązująca wszystkie pacjentki liczba cesarek, które mają być "bezpieczne" nie istnieje. 

To analiza ryzyka i korzyści, która jest zindywidualizowana dla każdej kobiety

- wyjaśnia ekspertka. 

Przeczytaj: Cesarskie cięcie to nie zabawa. Zobacz, ile negatywnych skutków może mieć poród zabiegowy

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Dowiedz się: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Każda kolejna cesarka to dodatkowe ryzyko

Ekspertka zaznacza, że każde cesarskie cięcie, nawet jeśli jest tym pierwszym, wiąże się z ryzykiem. Jeśli jest kolejne, to ryzyko wzrasta. Wszystko za sprawą tkanki bliznowatej występującej na macicy po cesarce, czy jakimkolwiek innym zabiegu ginekologicznym. 

Kiedy masz jakąkolwiek operację macicy, tworzy się na niej, w miejscu wykonania nacięcia, tkanka bliznowata. Więc im więcej operacji - tym więcej tkanki bliznowatej. - mówi położna.

Jakich komplikacji można się spodziewać? Teen wymienia kilka, głównych problemów mogących się pojawić przy kolejnych cesarkach. Są to:

  • dłuższy czas trwania zabiegu,
  • większe ryzyko powikłań chirurgicznych i urazów otaczających macicię narządów - takich jak pęcherz moczowy lub jelita.

Na koniec Liesel Teen wymienia najtrudniejsze powikłanie:

Jeśli ponownie zajdziesz w ciążę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że łożysko wrośnie zbyt głęboko w ścianę macicy, co utrudnia (lub czasami uniemożliwia) odłączenie się od macicy po porodzie. Może to spowodować poważny krwotok. Konieczne może okazać się w takiej sytuacji usunięcie macicy, bezpośrednio po cesarskim cięciu, które zagraża życiu.

Właśnie dlatego położna zachęca do bezpośredniej konsultacji z lekarzem, który znając historię medyczną pacjentki, doradzi jej, na ile cesarskich cięć może sobie pozwolić. 

"Miałam 4 transfuzje krwi" - historie innych mam

Internautki komentujące post Liesel Teen wtórują jej, twierdząc, że ryzyka kolejnych cesarek nie wolno bagatelizować. Przytaczają też swoje historie:

- Ja miałam 3. Omal nie umarłam na stole operacyjnym. Miałam 4 transfuzje krwi - opowiada jedna z internautek

- W styczniu tego roku miałam 4. cesarskie cięcie. Kiedy lekarz dostał się do mojej macicy, stwierdził, że mam w niej dziurę i mogę zobaczyć moje dziecko przez moją macicę. Powiedziano mi, że byłam o jeden skurcz od pęknięcia macicy - wspomina inna kobieta.

Jestem po 3 cc. Każda rekonwalescencja była jednak trudniejsza! - dodaje kolejna obserwatorka profilu. 

Sprawdź: Planowana cesarka: jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?