Poród francuski podbija polskie porodówki. Na czym polega?

2024-06-18 7:48

Poród francuski jest nową metodą porodu w naszym kraju. Zwany też porodem brzusznym jest czymś pomiędzy cięciem cesarskim a fizjologicznym porodem siłami natury. Skraca czas pobytu w szpitalu, a sama procedura jest bardziej przyjazna dla mam niż klasyczna operacja.

Poród francuski podbija polskie porodówki. Na czym polega?

i

Autor: Getty Images Poród francuski podbija polskie porodówki. Na czym polega?

Poród francuski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Francji. Został opracowany przez tamtejszych lekarzy pod koniec lat 90. XX wieku, a więc stosunkowo niedawno. Mimo że jest "nowinką", jest on z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla bardzo popularnego cięcia cesarskiego.

Pierwszy poród francuski w Polsce miał miejsce w 2020 roku w Olsztynie. Jednak potrzeba było kolejnych czterech lat, by praktyka porodu francuskiego dotarła także do innych szpitali. Pierwsze tego typu porody odbyły się już m.in. w Opolu i Kielcach.

Spis treści

  1. Na czym polega poród francuski?
  2. Czy poród francuski jest bezpieczny?
  3. Jakie są różnice z klasycznym cięciem cesarskim?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród francuski?

Poród francuski to poród zabiegowy, który wykonuje się najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym, takim jak podczas porodu siłami natury, a nie podpajęczynówkowe. W porodzie francuskim nie dochodzi do otwarcia jamy otrzewnej, jak w klasycznym cięciu cesarskim. Lekarze odchylają mięśnie i pęcherz moczowy, aby móc naciąć macicę.

W trakcie porodu francuskiego rodząca używa specjalnego ustnika, dzięki któremu jej przepona i mięśnie tłoczni brzusznej pracują intensywnie i „wypychają” główkę dziecka z macicy. Jest to bardzo podobne do parcia znanego z porodów siłami natury. Dzięki temu mama jest zaangażowana w cały proces porodu bardziej niż podczas klasycznego cięcia cesarskiego.

Jednakże przez to, że nacięcie macicy jest mniejsze niż podczas klasycznej operacji, wymaga dużych umiejętności i doświadczenia lekarza, aby nie doszło przypadkowo do uszkodzenia narządów kobiety lub dziecka. Zaleca się, aby po operacji lekarze zamiast klasycznych szwów na skórze, używali specjalnie przeznaczonych do tego klejów.

Czy poród francuski jest bezpieczny?

Dzięki temu, że nie dochodzi to otwarcia jamy otrzewnej, ryzyko porażennej niedrożności jelit czy zrostów otrzewnej jest minimalne. Nie ma ryzyka problemów z układem pokarmowym czy późniejszym zajściem w ciążę, które mogłyby być spowodowane klasycznym cięciem cesarskim. Kobieta odczuwa mniejszy ból niż po klasycznej operacji, dzięki czemu przyjmuje mniej środków przeciwbólowych w tym np. opioidów. Może więc już po 2 godzinach po porodzie spożywać pokarmy.

Dzięki temu, że pionizacja po zabiegu ma miejsce znacznie szybciej niż w przypadku cięcia cesarskiego, poza komfortem pacjentki i możliwością wczesnej opieki nad noworodkiem, zmniejsza się także znacząco ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u kobiety.

Ponadto podczas samego zabiegu jest również zastosowane płytsze znieczulenie powodujące mniejsze działania niepożądane. Rezultatem porodu francuskiego jest niewielka kosmetyczna blizna która nie wymaga opatrunku, dlatego po kilku godzinach kobieta może, przykładowo, wziąć prysznic.

Jak nazwa wskazuje, jest to ambulatoryjne cięcie cesarskie więc dosłownie rzecz biorąc przeprowadzane jest w trybie niewymagającym długiego pobytu w szpitalu. Pacjentki mogą wrócić do domu nawet po 12 godzinach (w Polsce po ok. 48).

Mimo że poród francuski ma wiele zalet, na razie nie zastąpi w całości cięcia cesarskiego z powodu swoich ograniczeń takich jak np. brak możliwości wykonania go podczas nagłych stanów.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?

Jakie są różnice z klasycznym cięciem cesarskim?

Pacjentka odczuwa mniejszy ból niż po klasycznym cięciu dzięki mniejszej inwazyjności zabiegu. Podczas porodu francuskiego nie dochodzi do typowego wyciągnięcia dziecka, a jest ono raczej wypychane przez mamę siłą jej mięśni brzucha. Niestosowanie opioidów znacząco zmniejsza ilość działań niepożądanych takich jak np. nudności i wymiotów, które zdarzają się po cięciu cesarskim.

Podczas porodu francuskiego pacjentka nie musi mieć zakładanego cewnika do pęcherza moczowego, ponieważ nie dochodzi tu do całkowitej blokady nerwu ruchowego, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko infekcji dróg moczowych, a pacjentka nie odczuwa dyskomfortu związanego z posiadaniem cewnika.

Sam poród francuski trwa jednak dłużej niż cięcie cesarskie, więc metoda ta nie nadaje się do nagłych sytuacji jak również stanów zagrożenia życia mamy lub dziecka. Może zostać wykonany tylko przy planowych, ustalonych wcześniej zabiegach.Po porodzie brzusznym pacjentki są szybciej wypisywane do domu- już po 2 dobach czyli tak samo jak w przypadku porodów siłami natury.

Przeczytaj: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie