Poród przez cesarskie cięcie to poważna operacja, która wiąże się z rozcięciem powłok brzusznych. Dlatego przyjmowanie leków po zabiegu jest normalną procedurą. Lekarz położnik po porodzie zapisuje kobietom środki przeciwbólowe, najpierw silne, podawane jeszcze przez cewnik lub kroplówkę, a potem zwykłe w postaci tabletek. Niezbędne jest też podanie antybiotyku, zapobiegającego powikłaniom połogowym.
Leki trzeba czasem przyjmować także po wyjściu ze szpitala do domu. Cesarka to bowiem zabieg, który zwiększa ryzyko innych dolegliwości, np. zaparć, wzdęć czy problemów z karmieniem. Dlatego warto przygotować się na to i uzupełnić domową apteczkę o środki, które pomogą przetrwać pierwsze dni połogu i rekonwalescencji po cesarskim cięciu. Zobacz, co powinnaś kupić dla siebie w aptece.
Leki przeciwbólowe na dyskomfort w obrębie rany
W czasie zabiegu cesarskiego cięcia dochodzi do przecięcia skóry, powłok brzusznych i macicy, dlatego jeszcze przez wiele dni po porodzie kobieta odczuwa ból i ciągniecie szwów. Konieczność przyjmowania leków przeciwbólowych zależy od wytrzymałości na ból, ale lekarze podkreślają, że każdy ból trzeba uśmierzać, ponieważ wpływa on destrukcyjnie na organizm, a w przypadku świeżo upieczonej mamy - także na jej psychikę i tak rozchwianą po porodzie.
Po operacji cc możesz przyjmować leki przeciwbólowe, które przepisał ci lekarz przy wypisie lub leki z apteki na bazie paracetamolu i ibuprofenu lub diklofenaku. Są one bezpieczne dla ciebie i dziecka karmionego piersią.
Leki z paracetamolem skutecznie łagodzą ból po cc i są niegroźne dla dziecka karmionego piersią. Bezpieczna dawka dla kobiety po cc to 1 gram (dwie tabletki po 500 mg) cztery razy dziennie (maksymalna dawka dzienna to 4 gramy lub osiem tabletek).
Ibuprofen przenika do kobiecego mleka, ale w niewielkich ilościach, dlatego został uznany przez WHO jako jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych dla kobiet w casie laktacji. Najczęstsza dawka to 400 mg trzy razy dziennie.
Środki z diklofenakiem łagodzą ból po cesarce, są zwykle podawane w postaci czopków w dawce 100 mg raz dziennie.
Czytaj również: 8 dolegliwości połogowych, które utrudnią ci czas po porodzie
Życie po cesarce dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Oto, co cię czeka
Preparaty ułatwiające wypróżnianie
Może minąć kilka godzin lub dni po cesarskim cięciu, zanim jelita znów zaczną pracować w normalnym trybie. Gdy wreszcie proces trawienia ruszy, możesz odczuwać zaparcia (to również skutek podawania opioidów po operacji), ból brzucha, wzdęcia i gazy. Problemy z wypróżnianiem mogą mieć też podłoże psychiczne - wiele kobiet boi się przeć w obawie przed uszkodzeniem rany po cesarce.
Może zdarzyć się więc, że lekarz zapisze ci środki przeczyszczające lub zmiękczające stolec, aby ułatwić ci pierwsze wypróżnienie po porodzie. Najczęściej stosowane są czopki glicerynowe, skuteczne i sprawdzone środki na zaparcia lub preparaty z laktulozą lub na bazie bisakodylu, którego bezpieczeństwo w czasie laktacji potwierdziły najnowsze badania. Sprawdzą się też zioła z anyżem czy koprem.
Zaparcia, a także fakt, że w czasie zabiegu nadmiar powietrza i gazów zostaje uwięziony w żołądku, sprawiają, że możesz cierpieć na gazy i wzdęcia po cc. Jeśli tak jest, stosuj ziołowe leki lub silniejsze środki na bazie symetyconu, dostępne bez recepty.
Preparaty i płyny odkażające na blizny
Blizna po cesarskim cięciu jest zaklejona plastrem tylko przez pierwsze 2-3 doby po zabiegu, potem powinna pozostać odsłonięta, aby ułatwić dostęp powietrza - to przyspiesza proces gojenia. Gdy opatrunek zostanie zdjęty, ranę po cc można myć. Warto też spryskiwać ją płynem antyseptycznym, dlatego warto kupić w aptece taki preparat - przyda się też do pielęgnacji pępuszka noworodka.
Blizna po cc jest położona zwykle tuż nad spojeniem łonowym, a więc w miejscu niewidocznym, mimo to dla wielu kobiet jest ona problemem estetycznym. Aby się jej pozbyć, warto jak najwcześniej zacząć stosować preparaty rozjaśniające i wygładzające bliznę po cc.
Większość z nich można stosować już po zagojeniu się rany, czyli wtedy, gdy znikną z niej strupki, miejsce po cięciu będzie całkowicie zasklepione i nie będzie się z niego sączyć żaden płyn. Najskuteczniejsze na rany po cc są preparaty z silikonem, który sprzyja powstawaniu nowej tkanki lub maści z wyciągiem z cebuli i kwasem hialuronowym.