W ciągu ostatnich 50 lat średnia długość porodu znacznie się zwiększyła. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników podaje, że pierwszy okres porodu wydłużył się o średnio 2,6 godziny u pierworódek, a o około 2 godziny u kobiet, które rodziły już wcześniej.
Taka sytuacja związana jest bezpośrednio z powszechnym stosowaniem indukcji porodu oraz znieczulenia zewnątrzoponowego. Co jednak, gdy pierwsza lub druga faza porodu przedłuża się niepokojąco? Kiedy zaleca się cesarskie cięcie? Zobacz i poznaj swoje prawa na porodówce w wypadku zatrzymania postępu porodu.
Spis treści
- Rozwarcie, a postępy porodu - długo, czyli ile?
- Zatrzymanie postępu porodu w pierwszej fazie - kiedy czas na CC?
- Przedłużająca się druga faza porodu - kiedy cesarka?
Rozwarcie, a postępy porodu - długo, czyli ile?
Badanie przeprowadzone na podstawie obserwacji 62 tysięcy porodów naturalnych, w latach 2002-2008, w ramach projektu Consortium on Safe Labour pokazały, że pewne momenty w trakcie porodu siłami natury, standardowo się przedłużają. Rozwarcie z 4 na 5 centymetrów zajmuje nawet 6 godzin. Z kolei postęp z 5 na 6 cm - około 3 godziny.
Zobacz też: Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu
To sporo, biorąc pod uwagę, że średnio rozwarcie zwiększa się o 0,5 do 1 cm na godzinę.
Wpływu na te wyniki nie miała rodność, czyli to, czy kobieta rodziła po raz pierwszy, czy kolejny. Warto jednak zaznaczyć, że u połowy badanych podawano oksytocynę, a u 80% - znieczulenie zewnątrzoponowe.
Zatrzymanie postępu porodu w pierwszej fazie - kiedy czas na CC?
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników istnieją konkretne przypadki będące wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem.
- Jeśli w pierwszej fazie porodu, przy rozwarciu 6 cm nie dochodzi do dalszego rozwierania szyjki macicy przez kolejne 4 godziny.
Dowiedz się: Cesarka na życzenie - jakie trzeba spełniać warunku?
- Gdy pomimo indukcji porodu, przez więcej niż 18 godzin nie udało się uzyskać rozwarcia na 6 cm - dokonuje się ponownej kwalifikacji w celu odroczenia indukcji lub wykonania cesarskiego cięcia.
- Powtórna stymulacja czynności skurczowej bez efektów jest już w pełni wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem.
Przedłużająca się druga faza porodu - kiedy cesarka?
Poród naturalny zaleca się zakończyć cesarskim cięciem, kiedy w drugim okresie porodu, nie następuje zstępowanie lub rotacja główki dziecka przez co najmniej 2 godziny. Jeśli rodząca otrzymała znieczulenie zewnątrzoponowe, okres ten wydłuża się do 3 godzin.
Sprawdź: Niedotlenienie okołoporodowe noworodka - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie
Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego