3 proste kroki, aby odczarować cesarskie cięcie. Mają to być narodziny, a nie „wydobyciny”

2022-05-20 10:15

Wiele mam, które muszą rodzić przez cesarskie cięcie, chciałoby, by poród tą drogą mniej przypominał typowy zabieg. Na Zachodzie coraz więcej jest szpitali, gdzie cesarka przebiega według indywidualnego planu, jaki pacjentka przygotowuje przed porodem ze swoim lekarzem. W Polsce ten trend dopiero raczkuje.

Tak na Zachodzie odczarowuje się cesarskie cięcie.

i

Autor: Getty images Tak na Zachodzie odczarowuje się cesarskie cięcie.

To, na co mogą liczyć kobiety podczas cesarskiego cięcia np. w Stanach Zjednoczonych, to gwarantowana obecność douli i partnera przy porodzie, przecięcie pępowiny przez tatę, nieprzerwany kontakt z mamą skóra do skóry zaraz po porodzie, pierwsze przystawienie dziecka do piersi, a także zastosowanie przeźroczystej kurtyny na czas wyjęcia dziecka z łona, tak by mama mogła dobrze widzieć moment narodzin swojego maleństwa.

W Polsce także obserwujemy powolne zmiany w tym kierunku, ale nie każdy szpital jest chętny na takie rewolucje. W większości placówek cesarskie cięcie nadal traktowane jest jak typowa operacja, a emocje i oczekiwania świeżo upieczonych rodziców nie są do końca respektowane.

Przeczytaj także: Czy poród przez cesarskie cięcie ma dobre strony?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Historia cesarskiego cięcia Carolyn

Swoją historią porodową z cesarskiego cięcia podzieliła się niedawno Amerykanka Carolyn Mueller Kelly. W portalu parentingowym Motherly opisała swoje przygotowania do porodu oraz jego przebieg. Carolyn musiała rodzić przez cesarskie cięcie, gdyż po pierwszym porodzie, który przebiegł z komplikacjami, było duże ryzyko, że dojdzie u niej do urazu miednicy. Nastawiona była na poród siłami natury, więc decyzja medyków mocno ja rozczarowała. Ufała jednak lekarzom i wiedziała, że podejmują najlepsze decyzje dla niej i dla dziecka. Wspólnie ze swoim położnikiem przygotowała plan, by jej doświadczenie porodowe, mimo cesarskiego cięcia, nie zostało pozbawione magii prawdziwych narodzin. Jej plan porodu zawierał 3 najważniejsze punkty:

Krok 1. Zatrudnienie douli

Carolyn zagwarantowała sobie obecność douli, która podczas jej porodu stała się „strażniczką” dobrej atmosfery na sali operacyjnej. Doula przez cały zabieg wspierała ją i jej męża, kontrolowała jej myśli i uczucia, odpowiadała na każde pytania oraz robiła zdjęcia. Gdy mąż Carolyn opuścił salę zabiegową wraz z nowo narodzoną córeczką, doula została z nią, by ją wspierać i pocieszać.

Po porodzie pomogła przejść przez trudy połogu i radzić sobie z trudnymi emocjami, które się w tym czasie pojawiały. Choć zatrudnienie douli nie należy do tanich usług, to jak podkreśla Carolyn była to inwestycji w jej zdrowie psychiczne. Dzięki obecności osoby z ogromnym doświadczeniem okołoporodowym, okres narodzin córki i połogu stał się pięknym doświadczeniem.

Przeczytaj: Prywatna położna czy doula - kogo wybrać? Rodzaj ich pomocy bardzo się różni

Krok 2. Przeźroczysta zasłona

W planie cesarskiego cięcia Carolyn znalazła się także adnotacja o użyciu przeźroczystej zasłony. Przez pierwszy etap zabiegu oraz w trakcie zszywania powłok brzusznych widok brzucha zakrywała tradycyjna niebieska zasłona, która w momencie wyjęcia dziecka z brzucha została opuszona, odsłaniając przeźroczystą zasłonę. Dzięki niej Carolyn mogła od razu zobaczyć swoją córeczkę, gdy ta tylko przyszła na świat. Widziała też jak mąż przecina pępowinę i bierze maleństwo na ręce.

Wyglądało to mniej więcej tak:

Krok 3. Kontakt “skóra do skóry” na sali operacyjnej

Jeszcze na sali operacyjnej lekarz Carolyn zadbał o to, by mimo procedur medycznych, świeżo upieczona mama mogła przebywać z córeczką w kontakcie skóra do skóry. Anastezjolog pomógł jej ściągnąć szpitalną koszulę, by mąż mógł położyć dziecko na jej klatce piersiowej. W czasie, gdy lekarz zszywał brzuch Carolyn, ona skupiała się tylko na witaniu swojego maleństwa na świecie.

Jak podkreśla Carolyn cesarskie cięcie to operacja, nie da się tego obejść, ale z dobrą wolą medyków da się też sprawić, by były to także narodziny.

Przeczytaj także: Ile trwa cesarka? Sprawdź, jak długo rodzi się dziecko przez cesarskie cięcie