Fakty i mity o cesarskim cięciu - poznaj prawdę, a nie opinie!

2021-12-14 22:51

Już co trzecie dziecko w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Warto więc przypomnieć przyszłym mamom, co z obiegowych opinii o takim porodzie jest prawdą, a co niekoniecznie. Sprawdź, co musisz wiedzieć i poznaj fakty i mity o cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie

i

Autor: Getty images Nawet jeśli planujesz poród naturalny, warto dowiedzieć się więcej o cesarskim cięciu.

Bez względu na to, czy planujesz rodzić naturalnie czy nie, powinnaś mieć choćby podstawową wiedzę na temat cesarskiego cięcia. Bo wiadomo, że każdy poród może skończyć się w ten sposób.

Wokół cesarskiego cięcia narosło wiele rozmaitych mitów. Warto umieć je odróżnić od tego, co rzeczywiście może wiązać się z porodem operacyjnym. Poznaj fakty i mity o cesarskim cięciu.

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie, to poród bez bólu. MIT
  2. Nie może karmić piersią, bo nie ma pokarmu. MIT
  3. Istnieje ryzyko, że szwy mogą się rozejść przy dużym wysiłku fizycznym. PRAWDA
  4. Po cesarce trzeba długo leżeć w łóżku. MIT
  5. Kobieta dłużej dochodzi do siebie. PRAWDA
  6. Cesarskie cięcie jest lepsze dla dziecka. I TAK, I NIE
  7. Podczas cesarki z rodzącą nie może przebywać nikt z rodziny, nawet mąż. MIT
  8. Kobieta nie ma wpływu na to, jak wygląda jej blizna po cesarce. NIEPRAWDA
  9. Seks po cesarce jest bardziej udany niż po porodzie drogami natury. MIT
  10. Z następną ciążą trzeba poczekać dłużej. PRAWDA
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie, to poród bez bólu. MIT

Operacja pozwala ominąć ból związany z porodem fizjologicznym. Sam poród wówczas oczywiście nie boli, bo operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu. Ale gdy znieczulenie przestaje działać, pojawia się ból. Rana na brzuchu powoduje ból przy każdym ruchu – na początku kobiecie bardzo trudno jest się podnieść i usiąść.

Dowiedz się: Obalamy mity dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu

W pierwszych dniach po cesarskim cięciu bolesne jest każde użycie mięśni brzucha – nawet podczas śmiechu, kichnięcia czy próby wypróżnienia.

Nie może karmić piersią, bo nie ma pokarmu. MIT

Niestety, wciąż mocno rozpowszechniony. Piersi i organizm kobiety przygotowują się do laktacji już w czasie ciąży, a nie w chwili porodu. Oznaką tego są fizyczne zmiany piersi, które już w pierwszych tygodniach ciąży stają się nabrzmiałe, a pod koniec produkują siarę. Tak więc laktacja nie zależy od rodzaju porodu.

Prawdą jest to, że laktacja przy cesarskim cięciu może się opóźnić. Czasami, szczególnie gdy cesarskie cięcie było z powodów medycznych po stronie dziecka i trafia ono na oddział intensywnej opieki, laktację trzeba rozbudzić, ściągając mleko ręcznie lub laktatorem. Ale potem zwykle nie ma już problemów i można karmić piersią bez przeszkód.

Przeczytaj: Seks a karmienie piersią. Jak znaleźć przestrzeń dla siebie, dziecka i partnera?

Istnieje ryzyko, że szwy mogą się rozejść przy dużym wysiłku fizycznym. PRAWDA

Tak jak po każdej operacji mama po cesarce musi prowadzić oszczędzający tryb życia. Okresem newralgicznym jest pierwsze 5–6 tygodni po zabiegu – szwy są wtedy świeże i rzeczywiście może dojść do rozstąpienia się zszytych powłok brzusznych, jeśli kobieta np. dźwiga ciężkie rzeczy lub podnosi je z podłogi, głęboko się schylając.

Po cesarce trzeba długo leżeć w łóżku. MIT

Świeżo upieczona „cesarska mama” musi się oszczędzać i odpoczywać, nie wolno jej dźwigać ani wykonywać innych ciężkich prac, ale nie może też długo leżeć – już kilka godzin po porodzie (w znieczuleniu przewodowym) powinna wstać i powoli chodzić.

To ważne, bo wczesne uruchomienie zapobiega zatorom naczyniowym i zakrzepicy żył głębokich. Poza tym ruch zapobiega powstawaniu zrostów, poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza proces oczyszczania macicy.

Kobieta dłużej dochodzi do siebie. PRAWDA

Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu zwykle jest dłuższy niż po porodzie naturalnym, kobiety dłużej czują ból w okolicach rany pooperacyjnej, mogą pojawić się również bóle głowy i poczucie ogólnego osłabienia.

Przeczytaj: Pierwsze dni po cesarce: rekonwalescenacja, zalecenia, połóg po cesarskim cięciu

Poza tym mamie po cięciu cesarskim nie wolno się przemęczać i dźwigać. Warto więc zorganizować sobie pomoc w opiece nad noworodkiem.

Cesarskie cięcie jest lepsze dla dziecka. I TAK, I NIE

Z jednej strony poród operacyjny chroni dziecko przed komplikacjami porodu naturalnego, takimi jak zapętlenie pępowiny, niedotlenienie, zwichnięcie lub złamanie kości barku lub bioder.

Ale z drugiej strony w czasie operacji następuje nagłe wyjęcie dziecka z brzucha mamy i zmiana środowiska wodnego na gazowe, co jest dla dziecka ogromnym szokiem i stresem. Cesarskie cięcie niesie ze sobą zwiększone ryzyko niewydolności oddechowej noworodka, alergii, astmy oraz problemów z integracją sensoryczną.

Podczas cesarki z rodzącą nie może przebywać nikt z rodziny, nawet mąż. MIT

Obecnie nie ma już takiego odgórnego zakazu – to od szpitala zależy, czy dopuszcza taką możliwość, czy nie. Są w Polsce szpitale, także publiczne, w których jest możliwy operacyjny poród rodzinny.

Dowiedz się: Czy cesarka boli? Zobacz, kiedy możesz odczuwać ból w trakcie porodu zabiegowego

Mężczyzna siedzi wówczas obok operowanej kobiety, może trzymać ją za rękę, rozmawiać z nią, podtrzymywać na duchu. Zwykle jednak trzeba za to dodatkowo zapłacić. Możliwość taka dotyczy jednak tylko planowanych cięć cesarskich.

Kobieta nie ma wpływu na to, jak wygląda jej blizna po cesarce. NIEPRAWDA

Oczywiście, rana zawsze się prędzej czy później zagoi i zabliźni, ale można ten proces przyspieszyć i sprawić, że blizna będzie mniej widoczna. By rana zagoiła się szybciej, warto stosować preparaty zawierające wyciąg z kory dębu albo arniki i naświetlać ją lampą solux.

Natomiast aby zapobiec tworzeniu się bliznowca, najlepiej stosować żele lub plastry z silikonem. Poprawiają one wygląd blizny, zmniejszają jej widoczność, skutecznie zapobiegają powstawaniu szpecących zgrubień.

Zobacz: Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne, pochwowe

Seks po cesarce jest bardziej udany niż po porodzie drogami natury. MIT

Nie ma takiej reguły. Chociaż poród naturalny często skutkuje uszkodzeniami narządów rodnych (pęknięcie lub nacięcie krocza), cesarskie cięcie nie jest gwarantem udanego seksu po urodzeniu dziecka.

Po każdym porodzie na libido kobiety wpływa wiele czynników, takich jak: stres, zmęczenie, zmiany hormonalne, karmienie piersią, brak wsparcia itd. I nie jest prawdą, że po cesarce – w związku z brakiem mechanicznych uszkodzeń w okolicy pochwy – seks jest zawsze lepszy niż po normalnym porodzie.

Sprawdź: Cesarskie cięcie - krok po kroku. Zobacz, co cię czeka podczas porodu zabiegowego

Z następną ciążą trzeba poczekać dłużej. PRAWDA

Podczas operacji następuje otwarcie brzucha (skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy), wydobycie dziecka, wyjęcie łożyska i zszycie powłok brzusznych. Te same „elementy” powłok brzusznych pracują przy następnej ciąży, gdy macica się powiększa, dlatego potrzebny jest czas, by blizna po cesarskim cięciu mogła się zrosnąć.

Zaleca się, aby kolejny poród nastąpił po upływie co najmniej 18 miesięcy od poprzedniego.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?