Ból pleców wymieniany jest jako jeden z możliwych objawów towarzyszących porodowi. I to prawda: badania sugerują, że podczas porodu ciągły i silny ból dolnego odcinka pleców odczuwa około 33% kobiet. Większość przyszłych mam mówiąc o skurczach porodowych również opisuje je jako ból zaczynający się w okolicy dolnego odcinka pleców. Czy więc ból pleców jest objawem porodu i sygnałem, że „już się zaczęło”?
Ból pleców pod koniec ciąży - czy to normalne?
Ból pleców w ciąży może występować przez cały okres oczekiwania na dziecko - wraz z rozwojem dziecka, zmienia się pozycja ciała kobiety, co powoduje ból mięśni utrzymujących kręgosłup. Ale ból pleców w dolnym odcinku kręgosłupa, czyli w okolicy krzyża, może być związany z samym porodem.
Taki ból rodzące kobiety określają jako ból podczas skurczów: silny, intensywny, nie odpuszczający między skurczami, ostry, usytuowany w dole pleców. Dlatego, zdaniem specjalistów, jeśli kobieta w końcówce ciąży, czyli po 37. tygodniu, odczuwa intensywny ból pleców, powinna zwrócić uwagę na inne objawy porodu (odejście wód, skurcze), bo ból pleców może być sygnałem, że rozpoczęła się akcja skurczowa.
Czytaj również: Znamy sposoby na ból kręgosłupa w ciąży - nie wystarczy krócej siedzieć
Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala na poród?
Dlaczego w czasie porodu bolą plecy?
Przyczyn bólu pleców w końcówce ciąży jest kilka. Podstawowe to hormony, które przygotowują więzadła miednicy do porodu i mogą powodować niestabilność miednicy, rosnąca macica, która zmienia środek ciężkości ciała oraz zwiększona masa ciała: dodatkowy ciężar powoduje większy nacisk na kręgosłup.
Przyczyny bólu pleców w czasie porodu są jednak inne - chodzi o nacisk ciała dziecka na dolną część pleców podczas porodu. Szczególnie odczuwalne to jest przy określonym ułożeniu płodu.
Większość kobiet, które doświadczają silnych dolegliwości bólowych pleców, mają dzieci ułożone główką do dołu, ale twarzą do brzucha, a nie do pleców mamy. Wówczas najtwardsza część jego ciała, czyli tył głowy naciska na kręgosłup, nerwy rdzeniowe i kość ogonową kobiety, powodując ból.
Ból pleców - kiedy jechać na porodówkę?
Chociaż możesz odczuwać stały ból pleców podczas porodu, prawdopodobnie zauważysz, że nasila się on podczas skurczów i ma tendencję do utrzymywania się między skurczami (staje się szczególnie nieprzyjemny na wysokości skurczu). To sygnał, że ból pleców może być związany z porodem, jednak pamiętaj, że nie powinien to być jedyny sygnał porodu.
Jedź na porodówkę, gdy:
- nasz regularne skurcze: co cztery minuty, trwające jedną minutę, trwające co najmniej godzinę
- odeszły ci wody (masz ok. 2 godzin na dojazd do szpitala)
- masz jaskrawoczerwone krwawienie z pochwy
- masz objawy stanu przedrzucawkowego, takie jak zawroty głowy, ból głowy lub niewyraźne widzenie.