Spis treści
Odchudzanie po ciąży powinno być łatwe, szybkie i przyjemne, bo jesteś aktywna jak nigdy wcześniej – niemowlę jest przecież takie absorbujące! Nadprogramowe kilogramy powinny więc znikać bez stosowania diety po ciąży, a tak się nie dzieje. Ciążowe „pamiątki” widoczne na biodrach, ramionach, a przede wszystkim na brzuchu nie dają ci spokoju i raz po raz próbujesz wypowiedzieć im wojnę.
Odchudzanie po ciąży: dlaczego waga ani drgnie?
Jest wiele powodów, które mogą utrudniać ci teraz walkę o szczupłą sylwetkę.
- Nieregularny tryb życia. Niedosypiasz, jadasz o różnych porach, w pośpiechu. A najważniejszą zasadą w odchudzaniu jest 5 posiłków o stałych porach. U osób śpiących za mało zaburzone jest wydzielanie hormonów, odpowiedzialnych za uczucie głodu – jedzą więcej i częściej wybierają słodkie przekąski.
- Dojadanie, próbowanie. Niby dbasz o to, co kładziesz na talerz, ale często zdarza ci się dokończyć obiad po dziecku, dopić po nim soczek czy dojeść banana na spacerze. A to wszystko między posiłkami. Zapewne gotujesz dla rodziny i także próbujesz. Wszystko razem daje sporą sumę kalorii.
- Hormony. Zanim ich poziom się ustabilizuje i przemiana materii będzie taka jak przed ciążą, minie trochę czasu, zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Dlatego nawet jeśli przed ciążą miałaś sprawdzone sposoby na chudnięcie, teraz mogą one nie zdać egzaminu.
- Alergik przy piersi. Niemowlę, które nie toleruje pewnych pokarmów, narzuca ci ograniczenia w jadłospisie. Trudno wtedy skomponować dietę dobrze zbilansowaną i taką, która sprzyja odchudzaniu. Wystarczy jeden z tych powodów, by powrót do dawnej wagi okazał się ponad twoje siły, jeśli będziesz się z tym mierzyć sama. Gubienie kilogramów wymaga dyscypliny i pomysłowości, ale także wiedzy o tym, jak organizm radzi sobie z przemianą materii, co pomoże ją usprawnić, a co spowolni.
Odchudzanie po ciąży: jaka jest rola dietetyka?
Specjalista dietetyk umożliwi ci skorzystanie z indywidualnego programu, najlepiej dopasowanego do twoich potrzeb i możliwości. Na czym to polega?
- Pierwsza wizyta. Dietetyk niczym komputer najpierw zgromadzi potrzebne informacje – wypyta o stan zdrowia, alergie, skłonności rodzinne, codzienny plan dnia oraz ulubione i nielubiane potrawy. Przeanalizuje twoje nawyki żywieniowe i aktywność. Mając te dane, będzie mógł ułożyć plan odchudzania i jadłospis – jak najmniej uciążliwy, byś nie czuła głodu, miała energię, zapewniła sobie (i dziecku, jeśli karmisz) niezbędne substancje odżywcze. Jeśli uzna to za wskazane, zaleci konsultacje u trenera, który dobierze najlepszy rodzaj ćwiczeń: siłownię, basen, marsze – by przyspieszyć metabolizm i wysmuklić figurę.
- Systematyczne kontrole. Wskakiwanie na wagę od czasu do czasu nie jest miarodajne. Raz pokazuje ona więcej, raz mniej, a wtedy łatwo się zniechęcić. Podczas kolejnych wizyt u dietetyka nie tylko sprawdzana jest waga, ale też ilość tkanki tłuszczowej czy wody w organizmie. Jeśli efekty nie są zadowalające, wtedy dietetyk podpowie, jak skorygować działania.
- Utrzymanie efektów. Po odzyskaniu wagi trzeba przejść na dietę podtrzymującą, która dostarcza nieco więcej kalorii. A bez dietetyka łatwo o efekt jo-jo