Tatuaż na rozstępy to metoda pozbycia się rozstępów po ciąży. Zyskuje ona coraz większą popularność i pozwala raz na zawsze zapomnieć o szpecących ciało białych pręgach. Czym jest tatuaż na rozstępy i w jakich przypadkach można go wykonać?
Spis treści:
- Tatuaż na rozstępy po ciąży
- Czym jest tatuaż na rozstępy?
- Czym jest maskowanie rozstępów za pomocą tatuażu?
- Kto może zrobić tatuaż na rozstępy?
- Czy wykonanie tatuażu maskującego rozstępy jest bezpieczne?
- Jak szybko po porodzie można zrobić tatuaż na rozstępy?
- Jak przygotować skórę do tatuażu zakrywającego rozstępy?
- Co robić, gdy na tatuażu na rozstępy pojawią się... rozstępy?
- Co robić, by długo cieszyć się tatuażem na rozstępy?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po wykonaniu tatuażu?
Tatuaż na rozstępy po ciąży
Tatuaż na rozstępy to jedna z metod (obok zabiegów medycyny estetycznej, stosowania maści na blizny czy preparatów ujędrniających dla mam) pozbycia się rozstępów po ciąży. Coraz częściej kobiety decydują się na ukrycie blizn pod tatuażem. W ten sposób pozbywają się problemu, który potrafi skutecznie obniżać ich samoocenę. Defekt przekuwają na efekt, ze swojej wady czyniąc coś, co je wyróżnia.
"Dobry pomysł. Choć jak dla mnie lepszym wyjściem jest usuwanie rozstępów. Niestety jest to też droższe, a efekty bywają różne, niekoniecznie powalające" - napisała o tatuażu na rozstępy Kikuska na forum Mjakmama.pl
Czym jest tatuaż na rozstępy?
Wyróżniamy dwa rodzaje tatuażu na rozstępy. Pierwszym jest wykonanie w miejscu rozstępów klasycznego tatuażu, który może zamienić je w małe dzieło sztuki. Drugim, zyskującym coraz większą popularność, jest wstrzyknięcie pod skórę barwnika dobranego do naszej karnacji, dzięki czemu wyrównuje się koloryt skóry. Ta ostatnia metoda zrobiła furorę na świecie.
21-letnia artystka Cinta Tort Catró z Barcelony postanowiła zamienić szpecące jej ciało blizny w dzieło sztuki. Zamieniła więc swoje rozstępy w tęczowy manifest body positive. Hasztag #bodypositive to manifest kobiet, które w pełni akceptują swoje ciało. W ten sposób oznaczają zdjęcia w serwisach społecznościowych, m.in. na Instagramie. Akcja body positive to również wyraz sprzeciwu przeciwko seksizmowi.
Czym jest maskowanie rozstępów za pomocą tatuażu?
Maskowanie rozstępów za pomocą tatuażu polega na wstrzyknięciu pod skórę barwnika dopasowanego do naszej karnacji. Specjalny tusz optycznie wyrównuje koloryt skóry, dzięki czemu rozstępy stają się praktycznie niewidoczne. Tę technikę stosuje brazylijski artysta Rodolpho Torres. Jego metodę pokochały gwiazdy, modelki, przedstawicielki show-biznesu. W Polsce nie jest ona popularna.
Sprawdź: Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?
Kto może zrobić tatuaż na rozstępy?
Decyzję o wykonaniu tatuażu na rozstępy trzeba gruntownie przemyśleć. Pamiętajmy, że tatuaż pozostanie z nami już do końca życia. Usunięcie go nie jest proste, a nie mamy pewności, czy za kilka lat dalej będzie nam się podobał. Możemy również przytyć albo zajść w kolejną ciążę, dzięki czemu skóra ponownie się rozciągnie. To grozi rozejściem się tatuażu, przez co przestanie on wyglądać estetycznie. To, co miało być piękne, może zacząć nas szpecić. Tatuaż na rozstępy powinny więc wykonywać osoby świadome swojej decyzji, liczące się z tym, że nie zawsze może on wyglądać równie dobrze co na początku.
Czy wykonanie tatuażu maskującego rozstępy jest bezpieczne?
Decydując się na wykonanie tatuażu zakrywającego rozstępy, dokładnie sprawdźmy studio tatuażu, do którego planujemy się udać. Warto udać się do niego na wizytę i porozmawiać z tatuażystą. Powinniśmy od niego uzyskać fachowe informacje na temat procesu tatuowania, możliwych działań niepożądanych, skutków ubocznych wstrzyknięcia barwnika (pamiętajmy, że każdy organizm może zareagować na niego inaczej). Specjalista pomoże również dobrać wzór tatuażu tak, aby maksymalnie ukryć szpecące blizny.
Jak szybko po porodzie można zrobić tatuaż na rozstępy?
Tatuażu na rozstępy nie można wykonać od razu po porodzie. Nie tylko ze względu na karmienie piersią, ale również dlatego, że blizny są świeże. Skóra w miejscu rozstępów jest szczególnie wrażliwa i podatna na ból. W dodatku jest uszkodzona - włókna kolagenowe dopiero niedawno pękły, nie wiadomo, czy proces ten nie będzie postępował.
Rozstępom może także towarzyszyć stan zapalny. Dlatego tatuażu nie wykonuje się na czerwonych, świeżo powstałych rozstępach. W takiej sytuacji lepiej jest najpierw skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które mają szansę znacznie poprawić kondycję skóry.
Nie ma oficjalnych przeciwskazań, by mama karmiąca piersią, zrobiła sobie tatuaż. Lepiej jest jednak poczekać z tą decyzją do czasu zakończenia karmienia piersią. Jeśli po wykonaniu tatuażu dojdzie do stanu zapalnego, mama przekaże dziecku infekcję wraz z mlekiem. Ponadto organizm mamy zostanie obciążony, co może wpłynąć na produkcję pokarmu. Pamiętajmy również, że w czasie wykonywania tatuażu, może dojść do zakażenia chorobami wirusowymi (np. WZW czy HIV).
Jak przygotować skórę do tatuażu zakrywającego rozstępy?
Jeśli jednak od porodu minęło dużo czasu, a my jesteśmy zdecydowane na wykonanie tatuażu na rozstępy, powinniśmy dobrze się do tego przygotować. W jaki sposób? Skórę należy systematycznie i dogłębnie nawilżać. Przed wykonaniem zabiegu powinna być w dobrej kondycji. Warto stosować głęboko odżywcze balsamy, masła, oleje. Można również udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg nawilżania skóry.
Dowiedz się: Tatuaż a karmienie piersią: czy można zrobić tatuaż w czasie laktacji?
Co robić, gdy na tatuażu na rozstępy pojawią się... rozstępy?
Nie da się przewidzieć, czy skóra się nie rozciągnie i tatuaż na rozstępy się nie rozejdzie. Jeśli tak się stanie, nie panikujmy! Na szczęście jest kilka sposobów na wyjście z tej sytuacji. W gabinetach kosmetycznych można wykonać zabiegi rozjaśniające rozstępy. Dzięki temu mogą one wyraźnie zblaknąć, czasem nawet stać się całkiem niewidoczne. Co ważne, zabieg ten nie powoduje blaknięcia tatuażu.
Z jakich zabiegów kosmetycznych można skorzystać bez obaw o wyblaknięcie tatuażu?
- mikrodermabrazj
- mezoterapii bezigłowej
- kriolipozy
- zabiegów z ultradźwiękami
- drenażu limfatycznego
- Cryoliftu
Co robić, by długo cieszyć się tatuażem na rozstępy?
Żeby długo cieszyć się pięknem tatuażu na rozstępy, nie należy korzystać z inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Do tego typu zabiegów należą te, w których substancje odżywcze są wstrzykiwane pod skórę. Nie wiadomo, jak pigment z tatuażu zareaguje podczas kontaktu z inną substancją. Niepolecane są również zabiegi laserowe, które mogą spowodować wyblaknięcie tatuażu lub nawet jego częściowe usunięcie.
Przeczytaj też: Tatuaż na bliźnie - czy to bezpieczne i skuteczne?
Z jakich zabiegów kosmetycznych posiadacze tatuażu nie powinni korzystać?
- peelingu chemicznego
- mezoterapii igłowej
- zabiegów laserowych
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po wykonaniu tatuażu?
Zabieg wykonania tatuażu może spowodować skutki uboczne. Najczęstszym działaniem niepożądanym wstrzyknięcia pigmentu pod skórę jest wystąpienie alergii. Reakcja alergiczna może wystąpić od razu, po kilku tygodniach, a nawet po kilku latach. Z badań francuskich dermatologów wynika, że nawet po kilkudziesięciu latach może dojść do patologicznych zmian w skórze (np. występowania pseudochłoniaków).
Dowiedz się: 30 pomysłów na tatuaż dla mamy. Minimalistyczne, zabawne, a może wzruszające?
Po wykonaniu tatuażu może również wystąpić choroba skóra (egzema, łuszczyca). Do rzadziej wymienianych skutków ubocznych zaliczane są nowotwory skóry, np. czerniak (wstrzyknięcie barwnika powoduje mutację komórek, które doprowadzają do powstania czerniaka).