Czy badanie krwi przed znieczuleniem jest konieczne? Czy opóźni podanie leku? Zapytałyśmy ekspertów

2022-06-24 13:35

Wiele kobiet decyduje się na środki uśmierzające spontanicznie, nic dziwnego, że boją się, że nie zdążą ich przyjąć z powodu oczekiwania na wyniki. Położna Małgorzata Drężek-Skrzeszewska wyjaśnia procedury na izbie przyjęć, a Dominika Puchta, lekarka z Centrum Medycznego CMP tłumaczy, dlaczego wyniki krwi są istotne dla znieczulenia.

Badanie krwi przed znieczuleniem?

i

Autor: Getty images Ciężarne boją się, że nie zdążą skorzystać z leku uśmierzającego

Jeśli masz planowane cesarskie cięcie, musisz wykonać przedtem badania krwi na krzepliwość. Wszystko dlatego, że środki znieczulające mogą wpływać na kondycję organizmu w czasie zabiegu.

A jak to jest w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu? Czy przed podaniem środka uśmierzającego ból konieczne jest wykonanie badań i jak długo czeka się na wyniki? To pytanie zadają sobie przyszłe mamy, a odpowiada nasza ekspertka, położna i laureatka 8 edycji konkursu Położna na medal Małgorzata Drężek- Skrzeszewska. A o tym, dlaczego badania krwi są ważne, tłumaczy Dominika Puchta, lekarz rezydent z położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego CMP.

Spis treści

  1. Czy trzeba robić badania krwi przed znieczuleniem do porodu?
  2. Ile trwa badanie i oczekiwanie na wynik?
  3. Dlaczego krzepliwość krwi jest ważna przy znieczuleniu?
Znieczulenie zewnątrzoponowe

Czy trzeba robić badania krwi przed znieczuleniem do porodu?

- Badanie krwi jest obowiązkowym elementem procedur przed podaniem każdego znieczulenia - wyjaśnia Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, laureatka konkursy "Położna na medal". - Chodzi o badanie poziomu płytek krwi i czynników krzepnięcia. Wyniki powinny być aktualne, dlatego już na izbie przyjęć każda kobieta idąca do porodu ma pobieraną krew. To obowiązkowe procedury. Gdy więc pacjentka poprosi o znieczulenie, lekarza anestezjolog na ich podstawie zakwalifikuje ją lub nie do podania znieczulenia.

Czytaj równieżMorfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

O czym powinnaś pamiętać przed porodem?

Ile trwa badanie i oczekiwanie na wynik?

A co, jeśli na izbie pielęgniarki nie wykonają badań? Zdaniem Małgorzaty Drężek-Skrzeszewskiej nie jest to problem, ponieważ wykonanie badania i oczekiwanie na jego wynik trwa dosłownie kilka chwil. Położna musi tylko pobrać krew od mamy, wysłać do laboratorium, które otrzymuje wynik po kilku minutach.

Ekspertka podkreśla, że w wielu szpitalach sprzęt do preparatyki krwi znajduje się na oddziałach położniczych, co jeszcze bardziej skraca czas oczekiwania.   

Znieczulenie do cesarskiego cięcia

i

Autor: Getty images

Dlaczego krzepliwość krwi jest ważna przy znieczuleniu?

- Złotym standardem znieczulenia farmakologicznego porodu od wielu lat jest tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe - to procedura podania leku znieczulającego do rdzenia kręgowego przez anestezjologa po zakwalifikowaniu pacjentki przez lekarza położnika nadzorującego poród - tłumaczy Dominika Puchta, lekarz rezydent z położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego CMP. - Nie jest to zatem zwykły zastrzyk, choć od pewnego czasu można stosować dożylnie podawaną nalpainę w znieczuleniu porodu, np. wtedy, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe jest przeciwwskazane.

Prawidłowe wyniki badań są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia znieczulenia. Oprócz tego, wymagane są m.in.: prawidłowy zapis KTG czynności serca płodu, odpowiednio zaawansowany poród czy ocena niskiego prawdopodobieństwa krwawienia do rdzenia kręgowego po podaniu znieczulenia.

To ryzyko określa się przede wszystkim na podstawie badań dodatkowych z ostatnich 24 godzin i wywiadu (np. przyjmowanie przewlekłych zastrzyków przeciwzakrzepowych powinno zostać zaprzestane na 24 godziny przed znieczuleniem) - dodaje eksperta z CMP.