Regularnie wykonywany masaż krocza przed porodem przynosi same korzyści. Sprawia, że tkanki są bardziej elastyczne, lepiej odżywione i rozluźnione – przez co w trakcie porodu są bardziej podatne na rozciąganie i mniej narażone na ryzyko pęknięcia lub nacięcia krocza. Co więcej - nawet jeśli w trakcie porodu dojdzie do urazu, to dobrze odżywiona tkanka szybciej się zregeneruje.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna Agnieszka Szczepocka w jednym z postów na swoim instagramowym profilu @fizjo.szczepocka zachęca przyszłe mamy, by regularnie wykonywały masaż krocza przed porodem. Specjalistka nagrała rolkę z dokładnym instruktażem, jak krok po kroku go wykonywać.
Spis treści
- Masaż krocza przed porodem – dla kogo i od kiedy?
- Masaż krocza przed porodem – potrzebne akcesoria
- Masaż krocza – jaka pozycję wybrać?
- Jak bezpiecznie wykonać masaż krocza krok po kroku?
Masaż krocza przed porodem – dla kogo i od kiedy?
Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych i lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta nie zalecił inaczej masaż krocza przed porodem można zacząć już od 34. tygodnia ciąży. Jak podkreśla jednak specjalistka z masażu należy zrezygnować, gdy mamy aktywną infekcję intymną, plamienia/krwawienia z dróg rodnych oraz zagrożenie przedwczesnym porodem. Wszelkie wątpliwości radzi skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem – potrzebne akcesoria
Do masażu okolic intymnych specjalistka radzi używać naturalnych olejków. Poleca np. te ze słodkich migdałów, z wiesiołka i z awokado. Wcześniej warto zrobić małą próbę i sprawdzić, czy nie powodują podrażnień. Oprócz olejków można zastosować także nawilżające żele dopochwowe dostępne w aptekach.
Warto przed masażem delikatnie ogrzać oliwkę lub żel – ciepło wpływa pozytywnie na rozluźnienie tkanek – radzi w poście Agnieszka Szczepocka.
Masaż wykonujemy palcami. Można też poprosić o pomoc partnera. Dla kobiet, które mają opory w masowaniu się rękoma, specjalistka poleca masażer Pelvic Wanda lub mini wibratory. Dzięki nim też łatwej wykonać masaż, gdy brzuszek jest już na tyle duży, że utrudnia dostęp do krocza.
Masaż krocza – jaka pozycję wybrać?
Fizjoterapeutka radzi, by robić to: na stojąco z jedną nogą opartą wyżej np. przy łóżku, w pozycji półleżącej z ugiętymi kolanami lub w leżąc bokiem z poduszką między nogami. Najlepszym jednak wariantem jest jej zdaniem masaż wykonywany przez partnera. Wtedy przyszła mama może wygodnie położyć się na plecach i relaksować się.
Jak bezpiecznie wykonać masaż krocza krok po kroku?
Skupiamy się na masowaniu okolic środka ścięgnistego (przestrzeni pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem) oraz przedsionka pochwy – pisze.
Jak dokładnie to robić i ile powtórzeń wykonać, dokładnie wyjaśnia w poniższej rolce:
Polecamy: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie