Pierwsze skurcze porodowe są nieregularne, a natężenie bólu - całkiem znośne. Jednak w miarę upływu czasu i postępu porodu, skurcze nasilają się, wydłużają, a czas pomiędzy nimi skraca się. To, jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach porodu zależy od funkcji, jaką pełnią.
W pierwszej fazie porodu, która trwa zwykle od 8 do 14 godzin, skurcze mają za zadanie przygotować kanał rodny do urodzenia dziecka. Ból przypomina ten miesiączkowy, szyjka macicy skraca się i otwiera na szerokość 10 cm. Tak dzieje się właśnie dzięki skurczom - dziecko (zwykle główką) naciska na szyjkę macicy, maluch przesuwa się coraz niżej.
W drugiej fazie porodu, która trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do 2 godzin dziecko przychodzi na świat. Skurcze parte są tymi najbardziej bolesnymi, wiele kobiet określa je jako silny i przykry ucisk na pęcherz i stolec, odczuwany jako uczucie rozpierania. Choć są bolesne, a rodząca na tym etapie zmęczona, może czuć podekscytowanie i przypływ sił. To dlatego, że zazwyczaj czuje, że koniec porodu jest bliski.
Trzeciej fazie porodu także towarzyszą skurcze, jednak ponieważ maluszek jest już w ramionach mamy, kobieta nawet ich nie zauważa. Ich funkcją jest urodzenie łożyska.
Od czego zależy natężenie bólu porodowego?
Odpowiedź nie jest jasna, bo wpływ na to ma wiele czynników. Jak wyjaśnia doula Ula Laskus jednym z nich jest indywidualny próg odczuwania bólu, ale na jego odczuwanie wpływają także:
- pozycja dziecka,
- tempo porodu,
- zimno,
- brak wsparcia,
- lęk przed nieznanym, stres,
- nieprzyjazne otoczeni,
- ograniczenie niezależności,
- trudności komunikacyjne.
Strach przed porodem towarzyszy wielu ciężarnym, jednak samo przeżywanie bólu i skurczów porodowych może być łatwiejsze, jeśli nie będziemy traktować bólu jako czegoś wyjątkowo przykrego.
Ból w porodzie jest bardzo potrzebny, bo to on spycha twoje dziecko niżej
- wyjaśnia doula Ula Laskus.
Rozumiejąc, jaką funkcję pełnią skurcze możemy spojrzeć na nie nieco łagodniejszym okiem. Doula radzi, jak to zrobić.
Zmień sposób myślenia o bólu porodowym
Jeśli uczestniczyłaś w zajęciach szkoły rodzenia na pewno słyszałaś o różnych metodach łagodzenia bólu porodowego i sposobach na to, by poród przebiegał szybciej i łagodniej. Dużą rolę pełnią tutaj pozycje porodowe, niektóre położne polecają również afirmacje na czas porodu, które mają zmniejszyć lęk i ból.
Doula Ula Laskus, która na Instagramie prowadzi profil @duola.ula zachęca do tego, by zmienić sposób myślenia o bólu porodowym.
To, co ważne to abyś wiedziała, że ten rodzaj bólu pełni bardzo ważną funkcję w porodzie, on pomaga Twojemu dziecku przemieszczać się niżej w kierunku wyjścia. Dlatego zachęcam Cię, abyś zmieniła sposób myślenia o nim. Jeśli będziesz myśleć, że to ból, który Ci zagraża wówczas napinasz ciało, co utrudnia cały proces porodu, w którym tak ważne jest rozluźnienie. Myśl o bólu, jak o czymś zdrowym, potrzebnym Ci do urodzenia dziecka.
- radzi położna Ula Laskus.