Czy nacięcie krocza boli?

2013-06-04 13:13

Nacięcie krocza jest zabiegiem, który budzi lęk wśród wielu przyszłych mam. Obawiają się one, że samo nacięcie krocza boli, a rana długo się goi i mogą później wystąpić powikłania. Na czym polega nacięcie krocza i czy to bolesny zabieg?

naciecie krocza czy boli

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Kiedy podejmuje sie decyzję o nacięciu krocza?
  2. Nacięcie krocza: jak wygląda zabieg?
  3. Czy rana po nacięciu krocza boli?
  4. Nacięcie krocza: powikłania
  5. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza czyli epizjotomia jest najczęstszym zabiegiem położniczym przeprowadzanym rutynowo na wielu oddziałach położniczych, mimo że od kilku lat jego przeciwnicy postulują rezygnację z niego. Po co i jak nacina się krocze? W wielu przypadkach nacięcie krocza jest jedynym sposobem na uniknięcie powikłań i dolegliwości wynikających z ewentualnego pęknięcia krocza, m.in. obniżenia narządu rodnego aż do jego wypadnięcia oraz problemów z nietrzymaniem moczu. Czy nacinanie korcza boli?

Kiedy podejmuje sie decyzję o nacięciu krocza?

Podejmując decyzję o tym, czy nacięcie krocza jest konieczne czy nie, bierze się pod uwagę:

  • masę dziecka;
  • zaobserwowaną w trakcie porodu elastyczność tkanek;
  • to, czy podana została kroplówka z oksytocyną;
  • pozycję w jakiej odbywa się poród i sposób prowadzenia porodu przez położną.

Nacięcie krocza: jak wygląda zabieg?

W trakcie porodu położna, obserwując tkanki krocza ocenia, czy wytrzyma ono poród. Gdy w drugiej fazie porodu, podczas rodzenia główki tkanka krocza zaczyna się napinać, robi się blada i cienka, to znak, że konieczne jest nacięcie krocza. Zabieg nacięcia krocza wykonuje się na szczycie skurczu, gdy główka napiera na krocze i je maksymalnie rozciąga. To dlatego, że w tym momencie tkanka jest niewrażliwa i kobieta nie odczuwa bólu - a więc nacięcie korcza nie boli. Jeśli ból się pojawi oznacza to, że nacięcie krocza zostało wykonane nieprawidłowo lub w złym momencie. Jeśli nałożyłabyś na krocze tarczę zegara, to nacięcie wykonuje się zazwyczaj na godzinie 16-17. Unika się nacięcia krocza środkowego, by nie dopuścić do uszkodzenia odbytnicy. Krocze po nacięciu zszywane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym. Dyskomfort możemy odczuwać podczas gojenia się rany po nacięciu krocza.

Dobrze wiedzieć

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika, że w Polsce epizjotomię wykonuje się u 90 procent kobiet. Wiele szpitali wykonuje ten zabieg rutynowo u wszystkich kobiet rodzących pierwsze dziecko.W innych krajach europejskich sytuacja różni się diametralnie.  W Holandii około 10 procent naturalnych porodów kończy się nacięciem, w Wielkiej Brytanii 27 procent, a w Austrii 30 procent.

Czy rana po nacięciu krocza boli?

Gdy rana po nacięciu krocza jest zszyta prawidłowo, to jej gojenie po nacięciu krocza przebiega w zasadzie bezboleśnie i trwa 7 do 10 dni. Gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany może być bolesne, mogą pojawć się krwiaki, grudki. Gojenie nacięcia krocza możesz przyspieszyć, przemywając ranę naparami z rumianku, kory dębu i stosując okłady z rivanolu lub altacetu. Koniecznie należy się zgłosić do lekarza, gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka.

Nacięcie krocza: powikłania

Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii co może prowadzić do zakażenia rany. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o krocze po porodzie - obejrzy film wideo, w którym ekspert wyjaśnia jak prawidłowo dbać o ranę po nacięciu krocza.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"