Poród bliźniaków – jak przebiega poród drogami natury?

2012-12-05 13:36

Poród bliźniaków siłami natury jest porodem wysokiego ryzyka. Komplikacje mogą pojawić się nagle, a ryzyko ich wystąpienia jest wyższe niż w przypadku ciąży pojedynczej, dlatego ciąża bliźniacza jest zwykle wskazaniem do cesarki. Jednak jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, a samej ciężarnej zależy, by rodzić naturalnie, to poród bliźniaków siłami natury jest jak najbardziej możliwy.

porod blizniakow jak przebiega porod drogami natury

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Poród bliźniaków siłami natury - kiedy jest możliwy?
  2. Poród bliźniaków siłami natury - jak przebiega?
  3. Poród bliźniaków – poród wysokiego ryzyka
  4. Obejrzyj WIDEO:

Jeśli zależy ci na tym, by urodzić bliźnięta siłami natury, będzie taka możliwość, pod warunkiem że lekarze nie znajdą przeciwwskazań. Warto spróbować, bo badania naukowe wskazują, że takie porody niosą mniej powikłań zarówno dla mamy, jak i dla maluszków (mniej powikłań noworodkowych, lepszy rozwój dzieci) – zwłaszcza w porównaniu z cięciami cesarskimi planowanymi.

Poród bliźniaków siłami natury - kiedy jest możliwy?

Najlepszym wariantem do porodu bliźniaków drogami natury jest położenie główkowe obu malców. Część lekarzy dopuszcza też możliwość takiego porodu w sytuacji, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie – miednicowym, zwłaszcza jeśli matka już rodziła. Bywa jednak, że nawet przy położeniu główkowym dwojga dzieci poród siłami natury jest niemożliwy, np. gdy odbywa się na długo przed terminem, dzieci są zbyt małe lub mają wspólną owodnię. Aby rodzić klasycznie, muszą być oczywiście spełnione także inne warunki – te same, które dotyczą kobiet w ciąży pojedynczej. A więc przyszła mama musi być zdrowa, sprawna, mieć odpowiednią szerokość miednicy, nie może występować łożysko przodujące itp.

Poród bliźniaków siłami natury - jak przebiega?

W porodzie bliźniaczym czynność skurczowa macicy często jest osłabiona z powodu nadmiernego rozciągnięcia mięśnia macicy przez dwoje dzieci. Aby wzmocnić skurcze, być może podana zostanie oksytocyna. Możliwe również, że trzeba będzie stale kontrolować czynność skurczową macicy, a to oznacza, że zostaniesz podłączona do aparatu KTG. Z tych powodów, a także dlatego, że podwójny poród jest dla mamy bardziej męczący niż pojedynczy, warto poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe, które pozwoli przez kilka godzin odpocząć od bólu i zebrać siły na końcówkę porodu, czyli parcie.

Natychmiast po urodzeniu pierwszego dziecka lekarze sprawdzają za pomocą USG, jak ułożony jest drugi maluch, tzn., czy nie zmienił pozycji w czasie rodzenia się pierwszego bliźnięcia. Słuchana jest też czynność jego serca i wykonuje się badanie ginekologiczne. Jeśli drugie dziecko pozostało w pozycji główkowej lub pośladkowej, zazwyczaj po kilku–kilkunastu minutach od urodzenia pierwszego malca zaczynają się nowe skurcze parte i w ciągu 30 minut rodzi się drugie dziecko. Często trzeba podać jednak oksytocynę, bo po pierwszym porodzie macica „rozleniwia się” – ubywa jej połowę ciężaru, więc być może „uznaje”, że poród już się odbył... Dawniej uważano, że odstęp czasu między pierwszym a drugim maluszkiem nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Obecnie, gdy dzięki KTG można stale monitorować stan dziecka w macicy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dopuszcza nawet godzinny odstęp pomiędzy dwoma porodami.

Kiedy dzieci są już na świecie, mama musi jeszcze urodzić łożysko – proces ten wygląda tak samo, jak podczas narodzin jednego noworodka, ale obarczony jest nieco wyższym ryzykiem powikłań. Rodzenie łożyska jest dla kobiety łatwe i niebolesne, ale w przypadku porodów bliźniaczych występuje większe ryzyko krwotoku (zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim). Z tego powodu częściej dochodzi do interwencji lekarskiej.

Poród bliźniaków – poród wysokiego ryzyka

Poród bliźniaczy wymaga szczególnego nadzoru ze strony personelu medycznego, w związku z tym będzie ci towarzyszyło więcej specjalistów i aparatury. Trudno będzie raczej o kameralną atmosferę, gdyż zazwyczaj na sali porodowej przebywają: dwie położne, dwóch położników, dwóch neonatologów, aby zapewnić tobie i dzieciom jak najlepsze warunki do porodu, a w razie konieczności – udzielić pomocy.

Sala porodowa musi być zaopatrzona w aparat KTG (nowoczesne potrafią monitorować serca dwojga, a nawet trojga dzieci jednocześnie), ultrasonograf, dwa zestawy porodowe, zestaw do opieki nad noworodkami, płyny infuzyjne i rezerwę krwi. Poród dwojga dzieci jest porodem wysokiego ryzyka, dlatego lekarze będą chcieli ciebie i maluszki trochę dłużej poobserwować. Komplikacje mogą się pojawić – ich ryzyko jest wyższe niż po porodzie pojedynczym – ale wcale nie muszą. Na pewno twoja macica będzie obkurczać się dłużej i boleśniej, co poczujesz podczas karmienia piersią

Obejrzyj WIDEO:

miesięcznik "M jak mama"