Poród w wodzie w szpitalu. Jak powinna wyglądać wanna do porodu i jak z niej korzystać?

2023-05-30 16:53

Porody w wodzie są coraz popularniejsze - kolejne szpitale dołączają do listy placówek, dysponujących specjalnymi wannami do porodów. Taki sposób narodzin jest mniej bolesny i korzystniejszy zarówno dla matki, jak i i dziecka. Ale porody w wodzie nie są dostępne dla każdej rodzącej.

Wanna do porodu

i

Autor: Getty images Poród w wodzie - jak powinna wyglądać szpitalna wanna do porodu i jak z niej korzystać?

Poród w wodzie to doskonały sposób na złagodzenie bólu porodowego. Woda rozluźnia mięśnie i zmniejsza bolesne skurcze. To również korzystny sposób narodzin, także dla dziecka. Malec przebywający w macicy w środowisku wodnym przechodzi do podobnych warunków - ciepłej wody, z której wyjmowany jest powoli i w delikatny sposób. Takie narodziny są dla niego mniej stresujące.

Spis treści

  1. Jak wyglądają wanny porodowe?
  2. Dlaczego warto rodzić w wodzie?
  3. Co robić, gdy chcesz rodzić w wodzie?
Poród w wodzie

Jak wyglądają wanny porodowe?

Porody w wodzie są dostepne również z Polsce. Coraz więcej szpitali oferuje taką możliwość, bo warto wiedzieć, że poród w wodzie musi odbywać się w specjalnej wannie porodowej. To, że na sali znajduje się prysznic, pod którym kobieta może chwilę postać poddając się kojącemu działaniu wody, nie oznacza, że "rodzisz w wodzie". Do tego służą specjalne wanny, o dużej objętości i wymiarach, które pozwalają położnej na swobodny dostęp do rodzącej i na bezpieczne odebranie porodu, a kobiecie - na swobodne poruszanie się.

Wanna musi być na tyle głęboka, aby dziecko rodziło się całkowicie zanurzone. Większość z nich przypomina domowe jacuzzi, ale są też wanny nadmuchiwane, wyglądające jak basen dla dzieci. Ich boki są miękkie, dzięki czemu umożliwiają przyjmowanie rodzącej różnych pozycji.

Z tego też względu nie możliwe jest poród w zwykłej domowej wannie, która jest wąska, mała i nie zapewnia wygody ani mamie, ani położnej. Porody domowe odbywają się zwykle w basenikach dziecięcych lub specjalnych wannach przenośnych - szerszych i większych.

Ale rozmiar wanny do porodu to nie jedyny warunek, który musi spełniać szpitalne urządzenie. Wanna powinna mieć możliwość szybkiej wymiany wody, którą trzeba zmieniać kilka razy w czasie porodu, aby uniknąć ryzyka zakażenia, oraz możliwość kontrolowania jej temperatury. Wiele wanien porodowych posiada funkcje hydromasażu, który sprawdza się jako sposób na złagodzenie skurczów.

Czytaj również: Poród w wodzie jednak najlepszy? Eksperci sprawdzili jego zalety, wśród nich - mniej nacięć krocza

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Dlaczego warto rodzić w wodzie?

Poród do wody, bo tak fachowo określa się ten sposób narodzin, jest korzystny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Ciepła woda działa kojąco i odprężająco,łagodząc bolesne skurcze i zwiększając komfort rodzącej. Balansowanie w wodzie ułatwia przyjęcie najwygodniejszej pozycji, a jej zmiany nie wiążą się z wysiłkiem czy bólem - w wodzie ciało jest lżejsze. Masaż wodny poprawia krążenie, co skutkuje lepszym dotlenieniem macicy i dziecka.

Obserwacje pokazują również, że porody w wannie są obarczone mniejszym ryzykiem pęknięcia krocza oraz są mniej stresujące dla kobiety.

Korzyści dla dziecka są również nie bez znaczenia: pozostanie w środowisko wodnym w czasie pierwszych minut życia zmniejsza szok wywołany narodzinami, zwiększając w ten sposób pewność i poczucie bezpieczeństwa.

Co robić, gdy chcesz rodzić w wodzie?

Przede wszystkim upewnij się, czy stan zdrowia ci na to pozwala. Poród w wodzie może kończyć ciążę niepowikłaną. Infekcje, takie jak opryszczka czy inne zakażenia wykluczają taki sposób porodu, ponieważ woda jest doskonałym środowiskiem do rozprzestrzeniania się patogenów.

W wodzie nie może rodzić kobieta cierpiąca na stan przedrzucawkowy, oczekująca bliźniąt lub pacjentka, u której zdiagnozowano nieprawidłowe ułożenie płodu, np. miednicowe.

Jeśli lekarz zezwoli na poród w wodzie, zadzwoń do szpitali w okolicy i spytaj, który z nich dysponuje wannami. Nie każda placówka ma taką możliwość, ale ich lista jest coraz większa. Może okazać się, że porodówka posiada wanna od niedawna i nie zdążyła pochwalić się nią na swojej stronie internetowej.

Jeśli nie masz możliwość rodzenia w wodzie w żadnym szpitalu w okolicy, rozważ poród domowy w basenie. W tym, celu skontaktuj się z położną, która prowadzi domowe porody i umów z nią na spotkanie. Rozmowa pomoże ci podjąć decyzje o sposobie porodu, który będzie dla ciebie najlepszy.