5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

2021-08-02 9:42

Wybór pozycji porodowej to jeden z warunków udanego porodu. Przyjęcie wygodnej pozycji porodowej sprawia, że dziecko rodzi się szybciej, poród przebiega łagodniej, a krocze nie jest narażone na pęknięcie. Zobacz, jakie są najlepsze pozycje do porodu.

5 pozycji, które ułatwią ci poród

i

Autor: Getty Images 5 pozycji, które ułatwią ci poród

Jaka pozycja porodowa jest najlepsza? Wszystko zależy od kobiety. Nie ma jednej pozycji, w której wszystkim mamom jest najłatwiej urodzić, chociaż są pozycje, które na pewno sprzyjają rozwieraniu się szyjki czy ochronie krocza.

Spis treści

  1. Jaka pozycja do porodu jest najlepsza?
  2. Pozycja do porodu na piłce
  3. Pozycja w klęku
  4. Pozycja porodowa na czworakach
  5. Pozycja w kucki
  6. Pozycja siedząca
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Jaka pozycja do porodu jest najlepsza?

Najważniejsze jednak jest to, aby w trakcie porodu być aktywną, chodzić, siadać, kucać, zmieniać pozycje – wszystko po to, by poród przebiegł jak najsprawniej i by odnaleźć taką pozycję porodową, w której rodząca będzie odczuwać najmniejszy ból i która będzie dla niej najwygodniejsza.

Najkorzystniejsze pozycje do porodu to pozycje wertykalne – czyli pionowe, w odróżnieniu od pozycji horyzontalnej, czyli poziomej, leżącej. W pozycjach wertykalnych grawitacja ułatwia dziecku drogę, wzmacnia skurcze porodowe, nacisk główki przyspiesza rozszerzanie szyjki macicy.

Natomiast gdy rodząca leży, skurcze są mniej efektywne, dziecku jest trudniej przedostać się przez drogi rodne, ból jest silniejszy, częściej dochodzi do pęknięcia krocza. Pozycja leżąca jest wygodna jedynie dla osoby przyjmującej poród, czyli dla położnej.

Zobacz: Poród na stojąco - jakie ma zalety?

Pozycja do porodu na piłce

Siedzenie na piłce jest korzystne w I fazie porodu. W tej pozycji kobieta rodząca siedzi na piłce, wysuwając pośladki do tyłu, a stopy opiera na podłodze. Aby nie stracić równowagi, lekko pochyla się do przodu, opierając dłonie na kolanach.

Kręcenie biodrami sprawi, że główka dziecka łatwiej trafi do kanału rodnego i zmniejszy ból. Rodząca może też podskakiwać, dzięki czemu rozluźnią się mięśnie dna miednicy.

Czytaj: Joga w ciąży: sposób na poród bez bólu

Pozycja w klęku

Klęk to pozycja instynktownie wybierana przez rodzące. Kobieta klęczy na szeroko rozstawionych nogach, wypinając pośladki, podtrzymywana przez osobę towarzyszącą stojącą przed nią. W tej pozycji nacisk główki na krocze jest mniejszy, co redukuje ryzyko pęknięcia krocza.

Czytaj także: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy

Pozycja porodowa na czworakach

W tej pozycji kobieta klęczy, trzymając się rękami np. szczebli łóżka. Taka pozycja jest korzystna podczas narodzin dużego dziecka, ponieważ ułatwia przeciskanie się barków przez kanał rodny. Ta pozycja ułatwia koncentrację rodzącej, ale osłabia skurcze. Jest polecana, gdy akcja porodowa przebiega zbyt szybko.

Zobacz: Jak wygląda poród w wodzie?

Pozycja w kucki

Kobieta kuca, chwytając się rękami drabinek, parapetu czy brzegu łóżka. Ciężar ciała spoczywa na stopach stojących płasko na podłodze. Rodzącą może też podtrzymywać osoba towarzysząca (siedząca lub stojąca).

Ta pozycja rozluźnia mięśnie krocza, przyspiesza wypychanie główki, dotlenia dziecko. Dziecko rodzi się przez same skurcze, bez parcia. Pozycja ta jest uznawana za fizjologiczną pozycję porodową. Po każdym skurczu kobieta powinna wstać, by rozluźnić nogi.

Zobacz także: Poród rodzinny - kto może towarzyszyć?

Pozycja siedząca

Kobieta siedzi na fotelu porodowym, z plecami ułożonymi jak najbliżej pionu i ugiętymi nogami. Trzeba uważać, by stopy nie znalazły się wyżej niż kolana, ponieważ wtedy kanał rodny skieruje się ku górze.

Czytaj: Poród bez bólu: 10 sposobów na lekki poród

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia:

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: