Można twierdzić, że kobieta jest naturalnie stworzona do rodzenia i jej ciała nie trzeba na to przygotowywać. I tak, i nie. Bo owszem, wciąż zdarza się dużo intuicyjnych, ale niezwykle udanych porodów. Jest jednak całe mnóstwo porodów z komplikacjami i konieczną interwencją medyczną.
W metodzie Spinning Babies, chodzi o to, by ciało kobiety, a głównie jej miednica była dobrze przygotowana do wejścia dziecka w kanał rodny. W dzisiejszych czasach nasze ciała, mówiąc w skrócie, są spięte i pozbawione równowagi, co utrudnia poród. Wpływa na to jazda samochodem, długie godziny spędzone przy biurku i inne, dalekie od natury sytuacje, które musi znosić ciało.
Według zwolenników tej metody, odpowiednie ćwiczenia przed porodem i pozycje w jego trakcie, rozluźniają miednicę tak, że dziecku łatwiej jest przyjść na świat.
Spis treści
- Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?
- O co chodzi w filozofii Spinning Babies?
- Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?
- Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe
Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?
Spinning Babies to metoda pracy z ciałem ciężarnej kobiety, opracowana przez położną Gail Tully. Metoda powstała na bazie współpracy z osteopatami i chiropraktykami. To spojrzenie na poród z perspektywy fizjologicznej i biomechanicznej.
Przeczytaj: Polskie porodówki w trakcie pandemii - dokarmianie noworodków i więcej cesarek
Tak wnikliwa obserwacja zachowań ciała podczas porodu, pozwoliła na opracowanie ćwiczeń i pozycji porodowych, które mają ciału pomagać, a nie przeszkadzać w wydaniu dziecka na świat.
Główne hasła zwolenników metody Spinning Babies to "rusz matką, by ruszyć dzieckiem" i "zróbmy więcej miejsca dziecku". Podejście to opiera się na trzech filarach:
- równowadze,
- grawitacji
- i ruchu.
O co chodzi w filozofii Spinning Babies?
W koncepcji Spinning Babies, postęp porodu nie jest oceniany jedynie poprzez rozwarcie szyjki macicy, ale głównie przez etap położenia główki dziecka w kanale rodnym. Dziecko jest tu uznawane za aktywnego uczestnika porodu, który ma za zadanie dokonanie rotacji w dół. Matka z kolei, ma dziecku otworzyć szyjkę macicy.
Sprawdź: Piłka "fasolka" - położna wyjaśnia, jak jej poprawnie użyć i dlaczego warto z nią rodzić
By ta współpraca poszła sprawnie, konieczne jest przygotowanie do porodu, za pomocą odpowiednich ćwiczeń wykonywanych jeszcze w ciąży. W metodzie Spinning Babies chodzi głównie o to, by dać dziecku możliwość przyjęcia optymalnej pozycji w miednicy. Należy więc usunąć napięcie z miednicy, a zwłaszcza z więzadeł i mięśni w jej okolicach.
Więzadła w miednicy nie mogą być ani zbyt napięte, ani zbyt luźne. Jeśli nie nastąpi równowaga w napięciu miednicy, będzie ona wykrzywiała się do przodu, lub do tyłu, a dziecko nie będzie w stanie odpowiednio wejść w kanał rodny. Jeśli zaś miednica będzie w dobrej kondycji, dziecko prawidłowo zejdzie do kanału rodnego, bez konieczności podawania sztucznej oksytocyny.
Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?
Zwolenniczki tej filozofii porodu wśród położnych i samych rodzących, podają wiele jego zalet.
- mniejszy dyskomfort w ostatnich tygodniach ciąży
- większa szansa na poród naturalny rozpoczęty samoistnie
- zmniejszenie bólu porodowego
- szybsze postępy porodu
- zmniejszona ilość koniecznych interwencji medycznych w trakcie porodu
Dowiedz się: Zabierz grzebień na porodówkę - zdziwisz się, jak może ułatwić poród
Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe
Zobacz też: Jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zobacz, czy ufać USG 3D [ZDJĘCIA]