Połóg

Połóg to okres rekonwalescencji po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed poczęcia. Ile trwa połóg? Zwykle jest to około 6 tygodni. Połóg po porodzie naturalnym trwa zwykle krócej niż po cesarskim cięciu. Nieocenione jest wówczas wsparcie partnera oraz stosowanie się do zasad, które uczynią połóg lżejszym.

Objawy połogu i występujące dolegliwości

Kobiety w połogu odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych - zmagają się z bólem krocza i brzucha (zwijanie się macicy), obrzękiem i bolesnością piersi oraz dokuczliwymi odchodami połogowymi. Często dochodzi również do obniżenia nastroju młodej mamy – to tzw. baby blues, który może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Okres po porodzie nie należy więc do najłatwiejszych – młode matki muszą zapanować nad swoim stanem, nauczyć się karmić piersią i podołać opiece nad noworodkiem.

Jak dbać o siebie w czasie połogu?

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz stan krocza po porodzie, aby uniknąć zakażeń, na które kobieta jest wówczas narażona. Pomimo wielu obowiązków, młoda mama musi znaleźć czas na odpoczynek i sen oraz stosować lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę, bogatą w błonnik, który przeciwdziała zaparciom.