8 dolegliwości połogowych, które utrudnią ci czas po porodzie

2021-12-10 12:26

Połóg to dla organizmu czas powrotu do równowagi po porodzie. Zanim to nastąpi, doświadczasz huśtawki hormonalnej, pojawiają się różne dolegliwości - zaparcia, hemoroidy, nadmierna potliwość... Co tak naprawdę dzieje się z twoim ciałem podczas połogu i co jest normalne, a co niepokojące?

Połóg: jak radzić sobie z dolegliwościami po porodzie?

i

Autor: _photos.com|photos.com

Dolegliwości w połogu mogą naprawdę zatruć życie. Hemoroidy, problemy z wypróżnianiem, leniwy pęcherz, krwawe odchody, nadmierna potliwość to tylko niektóre z nich. Zmiany zachodzące w organizmie to naturalny proces powrotu do równowagi po porodzie, jednak warto wiedzieć, które dolegliwości połogowe są normalne, a które z nich niepokojące.

Spis treści

  1. Nietypowe bóle w kroczu i w klatce piersiowej
  2. Problemy z cerą
  3. Kłopoty z oddawaniem moczu
  4. Wilczy apetyt
  5. Krwawienie z dróg rodnych
  6. Nadmierna potliwość
  7. Huśtawka emocjonalna, czyli baby blues
  8. Hemoroidy i ból przy wypróżnianiu
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Nietypowe bóle w kroczu i w klatce piersiowej

Po porodzie siłami natury na pewno będzie cię bolało krocze – nawet jeśli nie będziesz nacinana i nie dojdzie do pęknięć. Po prostu opuchnięte, posiniaczone, musi boleć.

Na szczęście nie bardzo i niedługo – po kilku dniach dolegliwości mijają. Zaskakujące jest jednak to, że po urodzeniu dziecka może ci dokuczać także klatka piersiowa. Wiele mam bardzo to niepokoi, martwią się, czy to aby nie serce. Tymczasem zwykle jest to ból mięśniowy, spowodowany intensywnym parciem.

To, które z mięśni będą ci dokuczały, zależy od tego, w jaki sposób napinałaś się w czasie parcia. Boleć mogą też barki, nogi, ręce. Nie powinnaś się także zdziwić, jeśli w czasie karmienia niemowlaka będziesz odczuwać skurcze w dole brzucha. Spowodowane są one obkurczaniem się macicy i naczyń krwionośnych.

Karmienie nasila je, ponieważ na skutek ssania uwalniana jest oksytocyna, hormon odpowiedzialny za stymulację skurczową. Dolegliwości te powinny ustąpić po 7–10 dniach od porodu.

Problemy z cerą

W filmach kobieta po porodzie wygląda tak, jakby dopiero co wyszła z salonu piękności. W rzeczywistości jednak większość mam po urodzeniu dziecka przypomina biedronkę. Twoja buzia może być usiana rudymi kropkami – uszkodzonymi naczynkami.

Mogą też popękać naczynia krwionośne w oczach i wokół nich. Te zmiany na twarzy to efekt wysiłku w czasie parcia, które jest długą i wyczerpującą pracą. Zwłaszcza jeśli w czasie parcia skoncentrujesz całą siłę na twarzy zamiast na kanale rodnym. Wszystkie te objawy mijają w ciągu kilku dni.

Kłopoty z oddawaniem moczu

Najlepiej, gdyby udało ci się oddać mocz w ciągu 6–8 godzin po porodzie. Pomoże to uniknąć infekcji pęcherza i nerek. Niestety, nie zawsze jest to takie proste.

Może się zdarzyć, że nie będziesz odczuwała parcia na pęcherz lub nie będziesz mogła go opróżnić. Zwykle jest to spowodowane tym, że po porodzie zwiększa się przestrzeń do rozprężenia pęcherza i nie odczuwa się potrzeby częstego opróżniania go. Pomóc może picie wody, siusianie na stojąco lub wsłuchiwanie się w plusk wody.

Jeśli mimo wszystko nie uda się oddać moczu, konieczne będzie założenie cewnika.

Wilczy apetyt

Porządny głód po porodzie i w czasie karmienia piersią to także niemal norma. Wilczy apetyt, szczególnie na węglowodany, to efekt wyczerpania organizmu. Urodzić dziecko, a potem wyprodukować mleko – to dla niego nie lada zadanie. Dlatego właśnie teraz będziesz czuć i nieposkromiony apetyt, i zwiększone pragnienie.

Krwawienie z dróg rodnych

Poradniki mówią, że przez około miesiąc po porodzie będziesz krwawić z dróg rodnych. Nie pisze się jednak o tym, że nie przypomina ono krwawienia miesiączkowego. Chodzi przede wszystkim o ilość – przez pierwszy tydzień może ono być wyjątkowo obfite.

Nagły wypływ krwistej wydzieliny zaobserwujesz szczególnie po wstaniu z łóżka. Na początku będzie ona intensywnie czerwona, a z czasem będzie zmieniać się w różową, brązową, a na końcu – żółtawobiałą. Krwawienie może nawracać i zwiększać się, jeśli w czasie połogu mama zbytnio się forsuje.

Nadmierna potliwość

Większość świeżo upieczonych mam ma kłopot z nadmierną potliwością. Mama budzi się w nocy zlana potem, może mieć dreszcze, pojawia się uczucie gorąca lub przeciwnie – przejmującego zimna.

Objawy te, choć nieprzyjemne, są całkowicie normalne. Przez pot organizm pozbywa się nagromadzonych w ciąży płynów. Aby nieco zmniejszyć dyskomfort z tym związany, trzeba więcej pić, nawet do 3 litrów wody na dobę.

Huśtawka emocjonalna, czyli baby blues

Mniej więcej 4 dni po porodzie większość mam doświadcza tzw. baby bluesa. Stają się smutne i przygnębione, mają skłonność do płaczu. Spadek nastroju zwykle mija po kilku dniach. Zdarza się też tak, że wtedy górę bierze adrenalina i tydzień po porodzie, zamiast odpoczywać po wysiłku i nieprzespanych nocach, świeżo upieczona mama zaczyna myć okna.

Hemoroidy i ból przy wypróżnianiu

Powszechnym zjawiskiem po porodzie są kłopoty z wypróżnianiem. Część kobiet je powstrzymuje w obawie o szwy. Niepotrzebnie! Delikatne napieranie na pewno im nie zaszkodzi.

Inne młode mamy z kolei nie mogą się załatwić, ponieważ cierpią z powodu hemoroidów powstałych w czasie porodu. Dochodzi wtedy do zaciskania się naczyń krwionośnych w końcowym odcinku jelita grubego, co skutkuje rozwojem bolesnych guzków krwawniczych.

W przypadku hemoroidów najlepiej sprawdzają się czopki oraz maści, które działają przeciwbólowo, odkażająco, zmniejszają świąd i obrzęk. Dodatkowo warto zadbać o lekką dietę, która spowoduje, że w czasie wypróżniania się nie będziesz musiała zbytnio napinać mięśni. Gojenie się hemoroidów mogą przyspieszyć nasiadówki z rumianku, kory dębu i nagietka.

Warto wiedzieć

Kiedy w połogu trzeba iść do lekarza?

  • gdy krwawienie nasyca więcej niż jeden podkład w ciągu godziny
  • gdy pojawiła się jasnoczerwona krew później niż 5 dni po porodzie
  • gdy zaczęłaś gorączkować
  • gdy pojawił się ostry ból w klatce piersiowej
  • gdy cierpisz na ból,  tkliwość w łydce albo udzie
  • gdy masz trudności z oddychaniem
  • gdy pojawiły się trudności z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się
  • gdy pojawił się obrzęk lub ocieplenie rany na kroczu lub w przypadku cesarskiego cięcia – na brzuchu.
  • gdy odczuwasz niepokój, stajesz się agresywna, przygnębiona i nie możesz sobie poradzić z tymi objawami.

Sprawdź, co wiesz o połogu?

Pytanie 1 z 25
Połóg trwa:

miesięcznik "M jak mama"