Spis treści
- Ćwiczenia z noworodkiem a karmienie piersią
- Ćwiczenia z noworodkiem: ćwiczenia na brzuchu
- Ćwiczenia z noworodkiem: ćwiczenie twarzą w twarz
- Ćwiczenia z noworodkiem: siadanie na ławce
Nierzadko młodym mamom, oprócz poczucia szczęścia z powodu powitania na świecie dziecka, towarzyszą wątpliwości. Większość z nich dotyczy oczywiście kwestii opieki nad niemowlęciem, ale dla młodych kobiet nie bez znaczenia jest również wygląd po ciąży. A wśród zagadnień z nim związanych na pierwsze miejsce wybija się chęć powrotu do wagi i formy sprzed ciąży czy nawet osiągnięcie lepszej sylwetki niż się kiedykolwiek miało. Doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu i spędzenie wspólnych chwil z nowo narodzonym dzieckiem są ćwiczenia z noworodkiem. Co prawda, aby cieszyć się efektami, przyda się cierpliwość, opanowanie i systematyczność, jednak warto spróbować. Zapoznaj się z najważniejszymi radami związanymi z ćwiczeniami z noworodkiem, których udziela położna Halina Biedroń.
Pamiętaj jednak, że w ciąży byłaś aż 9 miesięcy, więc nie wymuszaj na sobie szybkiego schudnięcia. Okaż samej sobie wyrozumiałość i pozwól cieszyć się macierzyństwem, bez zbytniego martwienia o formę - ćwiczenia z noworodkiem podejmij spokojnie i ciesz się nimi - nie traktuj jak koniecznego treningu.
Zobacz również, jak ćwiczyć w połogu
Ćwiczenia z noworodkiem a karmienie piersią
Wiele mówi się o tym, że karmienie piersią przyspiesza chudnięcie. Rzeczywiście, podczas praktyki położniczej można to zauważyć. Początkowo może być wręcz odwrotnie - podczas karmienia wytwarza się prolaktyna, która odpowiada również za pojawienie sie wzmożonego poczucia głodu u matki. Kobieta więc może przybrać na wadze, ale im dłużej karmi, tym więcej kilogramów straci. Jak to się dzieje? Podczas ciąży na biodrach i udach odkłada się tłuszcz, który później bierze udział w produkcji mleka. Co więcej, dzięki karmieniu piersią i wydzielaniu oksytocyny macica szybciej się kurczy i wraca do stanu sprzed ciaży. No i karmiąc piersią, możesz spalić około 800 kalorii dziennie! Warto dodać, że mamy karmiące piersią mają większą motywację do dbania o swoją dietę, co równiez może przyspieszyć schudnięcie. Jeśli jednak nie karmisz piersią lub chciałabyś przyspieszyć proces chudnięcia po porodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać ćwiczenia z noworodkiem. Oto kilka przykładowych propozycji!
Przeczytaj również, jak schudnąć po cesarskim cięciu
Ćwiczenia z noworodkiem: ćwiczenia na brzuchu
Jednymi z ćwiczeń z noworodkiem, które warto wykonywać, są ćwiczenia na brzuchu. Zaczynają się od tego, że mama kładzie się w wygodnej pozycji na plecach na podłodze. Następnie ugina kolana i układa płasko stopy, a dziecko umieszcza w dolnej partii brzucha, tuż nad kością łonową. Kolejnym krokiem, który wykonuje mama, jest spinanie mięśnie brzucha przy jednoczesnym odrywaniu ramion od podłogi i przybliżaniu swojej twarzy do twarzy dziecka. Warto pamiętać, by ćwiczenie i każdy ruch wykonywać bardzo powoli. Gdy mama znajdzie sie na górze, utrzymuje tę pozycję, licząc do trzech. Ten rodzaj ćwiczeń po porodzie należy powtarzać od 15 do 20 razy.
Przeczytaj również, jak ćwicząc z dzieckiem, wzmocnić mięśnie brzucha po porodzie
Ćwiczenia z noworodkiem: ćwiczenie twarzą w twarz
Wykonywanie tego ćwiczenia rozpoczyna się od położenia sobie dziecka na brzuchu - mama i noworodek leżą więc do siebie twarzą w twarz. Następnie mama utrzymuje ciało w lini prostej i wspiera się na palcach nóg i przedramionach, które są ułożone płasko do ziemi. W takiej pozycji powinna wytrzymać kilka sekund. Ten rodzaj ćwiczeń najlepiej działa na mięśnie korpusu.
Ćwiczenia z noworodkiem: siadanie na ławce
Siadanie na ławce jest tym z ćwiczeń z noworodkiem, które wprowadza trochę urozmaicenia w spacery mamy i dziecka. Idealnie wykonuje się je bowiem na świeżym powietrzu. Nie tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda, ale gdy tylko mama ma na to ochotę. Kobieta, trzymając dziecko na rękach, w wolnym tempie wykonuje przysiad nad ławką aż do momentu, kiedy na niej usiądzie. Ćwiczenie może wydawać się nieskomplikowane, warto jednak pamiętać podczas jego wykonywania o spinaniu mięśni brzucha. Wstając z pozycji siedzącej należy stabilnie ułożyć stopy - zwłaszcza pięty - na podłożu. Ten rodzaj ćwiczeń z noworodkiem powtarza się od 15 do 20 razy i można je też wykonywać w domu, zamiast ławki, wykorzystując sofę.Przykładowe ćwiczenia pokazują, że najważniejsza w nich jest bliskość matki i dziecka. W pierwszych miesiącach życia warto zwracać uwagę na ćwiczenia, które również będą angażować i rozwijać fizycznie dzieci.
Dołącz również do dyskusji o ćwiczeniach po porodzie na forum Mjakmama24.pl!