Choć w Polsce wizyta kontrolna u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie jest jeszcze popołogowym standardem, to jednak świadomość młodych mam na temat pomocy, jaką mogą otrzymać od takiego specjalisty, znacznie wzrosła w ostatnich latach. I to jest bardzo budujące.
Przeczytaj: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy - jak i dlaczego warto je ćwiczyć?
Spis treści
- Czy każda kobieta po porodzie powinna udać się do fizjoterapeuty?
- Kiedy najlepiej zgłosić się do takiego specjalisty?
- Czy po cesarskim cięciu też zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Jakie konsekwencje niesie mocne napięcie tkanek dna macicy?
Czy każda kobieta po porodzie powinna udać się do fizjoterapeuty?
- Tak byłoby idealnie – mówi nasza ekspertka Joanna Piórek-Wojciechowska i dodaje - We Francji każda kobieta ma obowiązek, aby po okresie połogu, oprócz tego, że idzie do ginekologa na kontrolę, pójść także do fizjoterapeuty uroginekologicznego, by sprawdzić, czy pod kątem tkanek i mięśni jest wszystko w porządku.
Lepiej nie czekać do momentu, aż pojawi się problem typu: nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa, bóle miednicy, rozejście mięśni prostych brzucha, przerost blizny po cesarskim cięciu, brak czucia w miejscu blizny itp. Takie problemy można wyłapać znacznie wcześniej i skutecznie im przeciwdziałać.
Przeczytaj: Nie dla tych gadżetów okołoporodowych! Fizjoterapeuci stanowczo je odradzają
Kiedy najlepiej zgłosić się do takiego specjalisty?
Nie trzeba czekać do końca połogu, tak jak w przypadku kontroli ginekologicznej, można przyjść od razu po porodzie. Wiadomo jednak, jak jest z czasem u świeżo upieczonych mam. Często nie chcemy zostawiać maluszka na dłużej pod opieką innych, swoje potrzeby spychamy na plan dalszy.
Jeśli jednak mamy taką możliwość, to warto pierwszą taką wizytę odbyć jeszcze w okresie połogu.
- Tak naprawdę jedyne, czego nie zrobimy w okresie połogu, to badanie dna miednicy, bo to nie miałoby sensu. U każdej kobiety w połogu i po porodzie te mięśnie dnia macicy są osłabione. Takie badanie robimy już po połogu, po kontroli u ginekologa – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska.
Z wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie warto także zwlekać, gdy coś nas boli – zwłaszcza po cesarskim cięciu. Już w połogu specjalista jest w stanie dużo pomóc. Choć jeszcze nie pracuje nad samą blizną po cesarskim cięciu, to może wykonać pracę z tkankami nad blizną oraz nad kością krzyżową.
Polecamy także: Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna jest polecana przez mamy i nie tylko?
Czy po cesarskim cięciu też zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
W powszechnym przekonaniu pokutuje mit, że o ile po porodzie siłami natury można mieć problemy z mięśniami dna miednicy (znaczne obniżenie ich napięcia) i oczywistym jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, to już po cesarskim cięciu takich problemów nie ma. A jak jest naprawdę?
- Już w trakcie ciąży, dno miednicy jest obciążane czterokrotnie mocniej. Sama ciąża niesie więc ryzyko, że dno miednicy będzie osłabione i z tego powodu też warto je sprawdzić – zauważa nasza ekspertka.
- Bardzo wiele kobiet po cesarskim cięciu (szacowałabym na 90 procent) ma też tzw. poniesione napięcie spoczynkowe mięśni dna macicy. Dno macicy jest wtedy bardzo mocno napięte. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mięśnie te fizjologicznie były nastawione, że za chwilę podczas porodu siłami natury dojdzie do ich ekstremalnego rozciągnięcia. Gdy tego rozciągnięcia nie było, a dodatkowo doszło do cięcia tkanki nad spojeniem, naturalną reakcją tkanek w tej sytuacji jest mocne napięcie. Dno macicy ma prawo mieć podniesione napięcie i faktycznie gro kobiet po cesarce tak ma – przyznaje Joanna Piórek-Wojciechowska.
Jakie konsekwencje niesie mocne napięcie tkanek dna macicy?
- Może to doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu, do bolesnych stosunków, bolesnego badania ginekologicznego, do dolegliwości bólowych w obrębie miednicy, a gdy pojawi się już miesiączka, te miesiączki mogą być zdecydowanie bardziej bolesne – wyjaśnia nasza ekspertka.
W przypadku kobiet po cesarskim cięciu fizjoterapeuta uroginekologiczny podejmie też pracę z blizną po operacji.
Przeczytaj także: Jak pielęgnować bliznę po nacięciu krocza, by szybko się goiła i nie bolała?