Choć połóg trwa 6 tygodni, bo właśnie tyle macica obkurcza się i wraca do swojego naturalnego rozmiaru, tak naprawdę powrót do stanu zdrowia sprzed ciąży trwa dużo dłużej.
Zdaniem fizjoterapeutki uroginekologicznej przekonanie o tym, że po 6 tygodniach będzie jak wcześniej, sprawia, że kobiety wpadają w pułapkę rozczarowania sobą. Tymczasem to zupełnie normalne, że ich ciała potrzebują dużo więcej czasu na regenerację.
Tak organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży
Już w pierwszych dniach po narodzinach dziecka młoda mama może zauważyć nie tylko to, że brzuch po porodzie wcale nie jest płaski, lecz także pojawią się samoistne skurcze macicy. Nie należą do najprzyjemniejszych, ale podobnie jak karmienie piersią przyspieszają proces obkurczania się macicy i jej powrót do dawnego położenia. Niemałą rolę odgrywa w tym oksytocyna, która powoduje skracanie włókien mięśniowych macicy.
Wiele kobiet liczy na to, że karmienie piersią pomoże im szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Jednak nie zawsze karmienie przyspiesza utratę masy ciała. Prolaktyna, która wydziela się podczas karmienia, zmniejsza metabolizm lipidów. To naturalna ochrona organizmu przed nadmierną utratą masy ciała przez matkę, która do wykarmienia ma dziecko.
Jak pokazuje kalendarz połogowy, już po tygodniu do równowagi wracają układ moczowy i trawienny, więc choć problemy z zaparciami i siusianiem, które doskwierały ci pod koniec ciąży, wreszcie odpuszczają, osłabione mięśnie sprawiają, że może dokuczać ci wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się np. podczas kaszlu, kichania, podnoszenia dziecka. Pojawić może się również poporodowe nietrzymanie stolca - z tym problemem warto zgłosić się do lekarza.
Zwykle pod koniec 3. tygodnia połogu odchody połogowe ustępują, noszenie dużych podpasek staje się zbędne. Jeśli jednak zauważysz, że nieprzyjemnie pachną - zgłoś się do lekarza. Może to świadczyć o zakażeniu bakteriami gnilnymi i o tym, że połóg przebiega nieprawidłowo.
Polecany artykuł:
Po upływie sześciu tygodni od porodu (najlepiej między 6. a 8. tygodniem) warto zgłosić się na kontrolę do ginekologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, zapyta o przebieg porodu i połogu oraz ewentualne dolegliwości. Wykona też badanie ginekologiczne, oceni bliznę i to, czy macica już obkurczyła się całkowicie.
Jednak na pełen powrót do stanu sprzed ciąży będziesz musiała poczekać dłużej, choć według badań ciąża ma wpływ na stan zdrowia i długość życia kobiety, dlatego trudno oczekiwać, byś była w takiej samej formie jak przed ciążą.
Hormony potrzebują nawet roku, aby się ustabilizować. Dno miednicy może regenerować się nawet 8 miesięcy (lub dłużej)
- tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna Ola Jędzierowska, która na Instagramie prowadzi profl @pelvifemina.
Wciąż nie wróciłaś do formy po porodzie? To normalne
Jak wyjaśnia fizjoterapeutka przekonanie o tym, że połóg trwa 6 tygodni, sprawia, że wiele kobiet jest zdziwionych tym, jak wygląda, gdy ten czas minie.
Rozczarowanie własnym wyglądem, nadmiar kilogramów i skóry na brzuchu, do tego wypadające po ciąży włosy potrafią sprawić, że zamiast cieszyć się postępami dziecka, całkowicie skupimy się na własnych kompleksach.
Ekspertka radzi, by dbać o siebie z cierpliwością i czułością. Ciało matki wykonało ogromną pracę i potrzebuje więcej czasu na spokojną regenerację.