Ile trwa krwawienie po porodzie?

Krwawienie po porodzie jest objawem prawidłowym i oznacza, że organizm regeneruje się po ciąży. Sprawdź, ile trwa krwawienie po porodzie, co to są odchody połogowe, jakie zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas połogu są normą, a które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Ile trwa krwawienie po porodzie?

i

Autor: Getty images Ile trwa krwawienie po porodzie?

Krwawienie po porodzie, zarówno tym naturalnym, jak i cesarskim cięciu, jest normą. W czasie połogu, czyli 6 tygodni od urodzenia dziecka,  w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które mają doprowadzić do stanu sprzed ciąży.

Dochodzi m.in. do oczyszczania i obkurczania się macicy. Proces ten polega na wydalaniu odchodów połogowych (poporodowych), czyli wydzieliny z rany macicy powstałej po odejściu łożyska, na którą składają się śluz, krew i resztki błon płodowych. Początkowo odchody połogowe mają postać krwistych plamień, stąd nazwa krwawienie po porodzie.

Czytaj: Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

Spis treści

  1. Ile trwa krwawienie po porodzie?
  2. Jak wygląda wydzielina połogowa?
  3. Krwawienie po porodzie – kiedy zgłosić się do lekarza?
  4. Właściwa higiena intymna to podstawa
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Ile trwa krwawienie po porodzie?

Krwawienie po porodzie trwa ok. dwóch tygodni, ale odchody (śluzowa wydzielina) będą wydalane dłużej – niekiedy może to trwać nawet do końca połogu. Maksymalnie cały ten proces powinien trwać 6 tygodni, przy czym ruch i karmienie piersią sprawiają, że przebiega on znacznie szybciej.

Prawidłowo ilość wydalanych odchodów połogowych nie przekracza 500 ml na dobę, a ich zapach przypomina woń krwi miesiączkowej, tzn. jest mdły. Objawem towarzyszącym krwawieniu po porodzie jest ból w podbrzuszu, który wynikiem kurczenia się macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Jest on podobny do tego, który pojawia się podczas menstruacji i nasila się podczas karmienia piersią.

Jak wygląda wydzielina połogowa?

Przez pierwsze kilka dni po porodzie wydalanie odchodów połogowych przypomina obfity okres, tzn. wydzielina z dróg rodnych jest płynna, krwista i  mogą znajdować się w niej niewielkie skrzepy.

Po około 7-10 dniach od porodu zmienia ona zabarwienie z ciemnoczerwonego na różowe, a następnie na brązowe lub brązowoczerwone. Po kilkunastu dniach wydzielina poporodowa staje się żółta, a na końcu przezroczysta.

Odchody połogowe mają też zwykle nieco inny zapach niż zwykła miesiączka. Trudno go opisać – jest taki bardziej organiczny, fizjologiczny: zapach może być lekko słodkawy. Powodem do niepokoju jest nieprzyjemnym, zapach odchodów.

Zobacz: Higiena intymna po porodzie - jak dbać o okolice intymne?

Krwawienie po porodzie – kiedy zgłosić się do lekarza?

Obserwuj swoje ciało i reaguj, kiedy dzieje się coś odbiegającego od nor­my. Poniżej objawy, których nie wolno ci zlekceważyć – każdy z nich powinien skłonić do kontaktu z lekarzem.

  • Dłuższe krwawienie. Proces obkurczania i oczyszczania się macicy powinien zakończyć się po maksymalnie 6 tygodniach od porodu, jednak czasami kobieta może w dalszym ciągu wydalać odchody połogowe. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowy proces regeneracji błony śluzowej macicy, co jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Niepokój powinno wzbudzić także krwawienie po porodzie, które wyraźnie ustępowało, a nagle się nasiliło.
  • Wydzielanie zbyt dużej ilości krwistej wydzieliny. Odchyleniem od normy jest wydalanie więcej niż 500 ml odchodów na dobę po porodzie naturalnym i więcej niż 1000 ml na dobę po porodzie operacyjnym, co może wskazywać nawet na krwotok poporodowy.W terminologii medycznej wyróżnia się krwotok poporodowy pierwotny, który definiuje się jako utratę więcej niż 500 ml krwi w ciągu pierwszych 24 godz. od porodu, oraz krwotok wtórny, który rozpoznaje się, jeśli kobieta traci nadmierną ilość krwi  po 24. godz. od porodu aż do 6 tygodnia po porodzie. Krwotok poporodowy jest stanem zagrożenia życia.Jego przyczynami mogą być  nadmierne rozciągnięcie macicy, co ma miejsce u kobiet z ciążą wielopłodową, lub jej „zmęczenie”, co dotyczy m.in. kobiet, u których poród przedłużał się. Infekcja macicy, łożysko przodujące, pęknięcie macicy i zaburzenia krzepnięcia krwi również mogą się przyczynić do krwotoku po porodzie.
  • Brak odchodów połogowych. Do ginekologa należy się zgłosić także w przypadku wydalania nieznaczniej ilości odchodów połogowych lub ich braku. Wówczas mowa o tzw. zatrzymaniu odchodów, co może być wynikiem zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska lub wady budowy macicy (np. tyłozgięcie). Jest to bardzo poważny stan, ponieważ odchody są pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów i jeśli nie zostaną wydalone, może rozwinąć się zakażenie wewnątrzmaciczne.
  • Cuchnący zapach odchodów. Interwencja lekarza jest konieczna także wtedy, gdy odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, a w dodatku uległy nasileniu i ponownie mają żywoczerwony kolor. Taki stan wskazuje na zakażenie bakteriami gnilnymi, które znajdują się w pochwie. Mogą one doprowadzić m.in. do połogowego zapalenia błony śluzowej i mięśnia macicy (endomyometritis puerperalis). Jest to proces zapalny mięśnia macicy z obrzękiem zapalnym, ogniskami martwicy i tworzeniem ropni w mięśniu macicy. Wówczas do cuchnącej wydzieliny z pochwy dołączają m.in. gorączka, ogólne złe samopoczucie, bolesność uciskowa macicy.
  • Duże skrzepy w wydzielinie połogowej. Do jak najszybszej wizyty u ginekologa powinno skłonić również pojawienie się skrzepów, co może wskazywać na nieprawidłowe obkurczanie się mięśnia macicy, urazy okołoporodowe szyjki macicy, pochwy czy tkanek miękkich krocza lub na pozostanie resztek łożyska w macicy.
  • Stały ból w dole brzucha. Nieprawidłowym objawem jest też bardzo silny ból - silniejszy niż podczas miesiączek - któremu towarzyszą nieprawidłowa wydzielina połogowa lub inne niepokojące objawy (m.in. gorączka, drgawki). Pomocy lekarskiej należy szukać także wtedy, gdy ból w podbrzuszu pojawi się nagle w późniejszym okresie połogu.
  • Ból przy oddawaniu moczu. Konsultacji wymaga także sytuacja, kiedy mocz jest mętny, a podczas jego oddawania pojawia się okropne pieczenie lub ból.

Czytaj: Wypróżnienie po porodzie: o czym powinnaś pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Właściwa higiena intymna to podstawa

W połogu troska o czystość okolic intymnych to sprawa najwyższej wagi – od tego też zależy w jakimś stopniu szybkość gojenia się krocza. Co należy robić?

  • Na początku połogu używaj specjalnych podkładów poporodowych, później wystarczą duże, chłonne podpaski. Zmieniaj je często i regularnie: nie rzadziej niż co trzy, cztery godziny. Po porodzie nie wolno stosować tamponów ani kubeczków menstruacyjnych.
  • Kilka razy dziennie – to znaczy przy każdej zmianie podpaski oraz po skorzystaniu z toalety – podmywaj się pod bieżącą, letnią wodą, ruchem od przodu do tyłu. W połogu niewskazane są kąpiele w wannie, powinnaś myć się pod prysznicem. A jeżeli nie masz takiej możliwości, podmywaj się w misce, którą następnie dokładnie umyj.
  • Stosuj antybakteryjne płyny do higieny intymnej, a gdy krocze było nacięte – także specjalne preparaty o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.
  • Zadbaj o dostęp powietrza do okolicy krocza – noś przewiewną, wygodną, bawełnianą bieliznę albo specjalne majtki poporodowe z siateczki. Dodatkowo wietrz krocze dwa, trzy razy dziennie.
  • Po umyciu dokładnie osuszaj krocze papierowym lub bawełnianym ręcznikiem (tekstylny często zmieniaj), ewentualnie też suszarką do włosów (łagodnym, ciepłym strumieniem powietrza).

Czytaj: 10 rad na czas połogu - o czym powinnaś pamiętać?

Sprawdź, co wiesz o połogu?

Pytanie 1 z 25
Połóg trwa: