Uważaj na baby pink. Poporodowa euforia to niekoniecznie dobry znak

2022-04-20 14:36

Baby pink, to wbrew pozorom sygnał mogący świadczyć o problemach emocjonalnych. Zobacz, dlaczego niektóre kobiety przeżywają nienaturalną euforię po porodzie i czym to się może dla nich skończyć.  

Baby pink może nie być najlepszym objawem

i

Autor: Getty Images

Euforia poporodowa, nazywana bywa również baby pink jako kontrast do baby blues. I rzeczywiście jest jego zupełnym przeciwieństwem. O ile baby blues to wywołane zmianami hormonalnymi obniżenie nastroju po porodzie, o tyle baby pink – to jego nienaturalny wzrost.

Młode mamy z baby blues płaczą bez przyczyny, martwią się nieustannie o swoje dziecko i nie mają sił na opiekę nad noworodkiem. Kobiety z baby pink mają ogromne pokłady energii i już od pierwszych godzin po porodzie działa jak na środkach dopingujących: przewijają i karmią dziecko, myją podłogę w domu, idą po zakupy, czuwają nad malcem dzień i noc, a to wszystko bez chwili wypoczynku czy nawet snu. Lekarze ostrzegają, że takie objawy powinny skłonić młodą mamę do wizyty u specjalisty. 

Spis treści

  1. Czym jest baby pink, czyli euforia poporodowa?
  2. Objawy euforii poporodowej
  3. Ryzyko związane z euforią poporodową
  4. Leczenie baby pink
Baby blues - Smutek poporodowy

Czym jest baby pink, czyli euforia poporodowa?

Euforia poporodowa zdaniem specjalistów dotyka około 1 na 10 młodych mam. Niestety zjawisko to nie jest dobrze zbadane, ponieważ zazwyczaj trwa krótko – kilka dni i zwykle nie jest uznawane za coś złego czy niepokojącego, wymagającego konsultacji z lekarzem.

Zazwyczaj młoda mama i jej rodzina cieszą się, że kobieta tak dobrze zniosła poród, tak świetnie radzi sobie z dzieckiem, więc nie zgłaszają lekarzowi jej dziwnego zachowania, ekscytacji, nie zastanawiają się skąd u niej ten nadmiar energii. Do czasu oczywiście, bo baby pink mija i niestety może przerodzić się w coś odwrotnego, czyli depresję lub inne zaburzenia.

Specjaliści uważają bowiem, że euforia może być wywołana zmianami hormonalnymi w organizmie świeżo upieczonej mamy (jak baby blues), często jednak może zwiastować problemy psychiczne - najczęściej na chorobę afektywną dwubiegunową.

Czytaj równieżMęska depresja poporodowa dotyka nawet 25 proc. młodych ojców - jak pomóc partnerowi?

Te znane mamy przyznały się do depresji poporodowej. Gwiazdy mówią wprost o tym, co przeszły!

Objawy euforii poporodowej

Mama z baby pink może mieć pokłady niespożytej energii i już kilka godzin po narodzinach dziecka wykazywać niezwykłą na jej stan ekscytacje i podniecenie. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość nie czują bólu i dyskomfortu spowodowanego niedawnym porodem czy cesarskim cięciem, nie odczuwają zmęczenia po porodzie czy powodu itp. nocnych pobudek noworodka, nie czują też normalnych na początku macierzyństwa niepewności, lęków.

Są jak super bohaterowie: sprzątają dom, przyjmują gości, którzy odwiedzają dziecko, jadą na zakupy w centrum handlowym. Kobiety z baby pink w czasie diagnozy zgłaszają, że:

  • czują się nadmiernie podekscytowanie i energiczne
  • muszą ciągle coś robić, wykonywać jakieś czynności
  • mają mniejsza potrzebę snu
  • mówią dużo i nie mogą przestać
  • czują się niezniszczalne, silne, kreatywne i seksowne
  • podejmują nierozważne decyzje
  • mają problemy ze skupieniem uwagi i gonitwą myśli. 

Ryzyko związane z euforią poporodową

Obserwacje pokazują, że niezdiagnozowana i nieleczona eurofia poporodowa zwiększa ryzyko wystąpienia depresji poporodowej czy innych zaburzeń psychicznych, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa czy psychoza. Aż 12 do 30% młodych mam, które trafiły do lekarza z zaburzeniami nastroju po porodzie, wykazuje właśnie objawy poporodowej euforii.

Badania szacują, że u 20 do 25% kobiet z baby pink w przyszłości rozwinie się depresja poporodowa. Dlatego objawów euforii nie można lekceważyć.

Leczenie baby pink

Ponieważ jest to stosunkowo nowe zjawisko, lekarze nie do końca wiedzą jeszcze, jak najlepiej je leczyć. Najskuteczniejsze na razie wydają się: zmiana stylu życia, terapia, a w niektórych przypadkach farmakologia. Ponadto ważne jest, aby zapewnić sobie silne wsparcie, które pomoże ci odpocząć po porodzie i dojść do siebie.

Jeśli występuje u ciebie którykolwiek z powyższych objawów, skontaktuj się z lekarzem. aby sprawdzić, czy masz sygnały zaburzeń nastroju, które wymagają pomocy specjalisty.

Czytaj również: Myśli o skrzywdzeniu własnego dziecka są niepokojące, ale normalne – uspokaja psycholog

Szok poporodowy - jak sobie radzić ze stresem i kryzysem po urodzeniu dziecka?