Pas poporodowy: jak działa i czy warto go nosić?

2021-10-01 11:22

Pas poporodowy ma pomóc kobiecie szybciej wrócić do formy sprzed ciąży i, co ważniejsze, wzmocnić mięśnie brzucha, zwłaszcza u młodych mam po cesarskim cięciu. Czy warto zaopatrzyć się w pas poporodowy, na czym polega jego działanie i w jaki sposób go zakładać?

Pas poporodowy

i

Autor: Getty Images Czy warto nosić pas poporodowy?

Ciało kobiety w trakcie ciąży przechodzi wiele zmian. Jej mięśnie się rozciągają, a stawy rozluźniają - wszystko po to, by przygotować organizm do porodu. W związku z tym przyszłe mamy często skarżą się na rozliczne bóle, zwłaszcza w dolnej części pleców i w okolicy bioder. Nic więc dziwnego, że już po porodzie mięśnie i stawy potrzebują czasu, by dojść do swojej formy sprzed ciąży.

Jednym z pomysłów na przyspieszenie tego procesu i złagodzenie jego skutków, którymi są m. in. bóle w okolicy krzyża, jest pas poporodowy.

Dzięki niemu młoda mama ma szybciej pokonać tego rodzaju dolegliwości okresu połogu. Warto dodać, że pasy poporodowe mają szczególnie pomagać kobietom po cesarskim cięciu, które częściej niż mamy po porodzie naturalnym doświadczają bolesności brzucha, jego swędzenia, zwłaszcza w okolicy blizny pooperacyjnej.

Zobacz także: Ćwiczenia wzmacniające ciało po porodzie

Spis treści

  1. Pas poporodowy - dla lepszego wyglądu i samopoczucia
  2. Pas poporodowy - kwestie zdrowotne
  3. Jak nosić pas poporodowy?
  4. Pasy poporodowe - przegląd 2021
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Pas poporodowy - dla lepszego wyglądu i samopoczucia

Różne formy pasa poporodowego są stosowane przez kobiety już od wieków. Starożytne Egipcjanki bandażowały sobie pociążowy brzuch, by szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę lub po prostu wyglądać lepiej. Dziś nie trzeba stosować tak drastycznych metod - można skorzystać właśnie z pasa po porodzie.

Pas poporodowy - kwestie zdrowotne

Dzięki niemu nadmiernie rozciągnięte po porodzie powłoki brzuszne zostają wzmocnione i zmniejsza się ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej u kobiet po cesarskim cięciu.

Dowiedz się: Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna

Pas poporodowy sprawia też, że kobieta mniej intensywnie odczuwa bóle po operacji i umożliwia szybsze wykonywanie ćwiczeń po porodzie, mających na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Warto dodać, że noszenie pasa po ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem. Podstawą jest też dobór jego odpowiedniego rozmiaru - aby go odpowiednio dopasować, należy zmierzyć obwód brzucha i na tej podstawie wybrać odpowiedni model.

Jak nosić pas poporodowy?

Pas poporodowy zakłada się zazwyczaj na dwa sposoby: albo poprzez wciągnięcie przez nogi na wysokość brzucha i talii, albo zapinając ciasno wokół talii. Tego rodzaju produkty kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.

Poznaj również: 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę po porodzie

Pasy poporodowe - przegląd 2021