Spis treści
- Co może cię zaskoczyć w połogu? Wygląd i zapach wydzieliny z pochwy
- Ból brzucha podczas karmienia
- Siusianie było bardzo trudne
- Depresja poporodowa - płakałam cały dzień po porodzie
- Omal nie zemdlałam, wstając po cesarce
- Brzuch po ciąży wyglądał okropnie
- Popękały naczynka
Co może cię zaskoczyć w połogu? Wygląd i zapach wydzieliny z pochwy
„Nie spodziewałam się, że wydzielina będzie nieładnie pachnieć. Zaskoczyło mnie też, że w szpitalu chcieli oglądać moją zużytą podpaskę!”.
Tak zwane odchody połogowe zaraz po porodzie są krwiste i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Po kilku dniach stają się brązowoczerwone, potem żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 14 dni połogu, inne dłużej. Jest to wydzielina z rany jamy macicy, na początku zawiera nie tylko krew, lecz także złuszczoną błonę śluzową macicy. Są tam liczne bakterie pochwowe: gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy.
Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka. Wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym. Przedłużanie się krwistych odchodów lub pojawienie się dużej ilości ciemnej krwi ze skrzepami może być wynikiem nieprawidłowego obkurczania się mięśnia macicy lub urazów okołoporodowych.
Tak więc zapach i wygląd wydzieliny jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Dlatego w szpitalu mogą chcieć obejrzeć wkładkę higieniczną.
Czytaj: Przeczytaj również, czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają
Ból brzucha podczas karmienia
„Zaskoczyła mnie siła skurczów macicy po drugim porodzie. Przy karmieniu czułam, jakbym znów zaczynała rodzić. Gryzłam poduszkę, by nie krzyczeć z bólu".
Skurcze macicy nie kończą się z chwilą urodzenia dziecka. W ciąży powiększa się ona aż kilkadziesiąt razy, a potem musi wrócić do swoich normalnych rozmiarów. Zwijanie się macicy odbywa się znów poprzez skurcze. Mogą one być bolesne, zwłaszcza w pierwszym tygodniu po porodzie. Szczególnie przykre są dla kobiet, które urodziły kolejne dziecko, bo ich macica jest bardziej rozciągnięta i wymaga większej liczby skurczów, by wrócić do normalnej wielkości. Ból nasila się przy karmieniu, bo wtedy wydziela się oksytocyna.
Siusianie było bardzo trudne
„Nie wiedziałam, że po porodzie można mieć takie problemy z sikaniem! Zaskoczyło mnie w połogu to, że nie umiałam się wysikać, siedząc ponad godzinę na sedesie!”.
Pęcherz po porodzie nagle zwiększył swoją objętość, trudniej go więc wypełnić i czasem w ogóle nie czuje się parcia na mocz. Poza tym przy siusianiu trzeba uruchomić te same mięśnie, które pracowały podczas porodu, a często są one rozciągnięte i zwyczajnie „nie słuchają”. Stąd problemy w toalecie po porodzie. W efekcie blokady psychicznej (lęk przed bólem) może też dojść do mimowolnego skurczu cewki moczowej. Zamiast siedzieć na sedesie, lepiej stanąć wtedy pod prysznicem i polewać krocze wodą – to dobry sposób na łatwiejsze zrobienie siusiu.
Czytaj również: Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy - jak i dlaczego warto je ćwiczyć?
POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie >>
Depresja poporodowa - płakałam cały dzień po porodzie
„Stan psychiczny młodej mamy sporo odbiega od normalności. Trzecią dobę po porodzie przepłakałam z zupełnie nieznanych mi powodów”.
Tuż po porodzie większość kobiet czuje ulgę i euforię. Może cie zaskoczyć to, że po kilku dniach często pojawia się tzw. baby blues, czyli smutek poporodowy. Jego przyczyn upatruje się przede wszystkim w uczuciu niepewności i przytłoczenia nowymi wyzwaniami (karmienie piersią, opieka nad dzieckiem).
Do tego dochodzą zmiany hormonalne, frustracja pobytem w szpitalu itd. baby blues jest czymś powszechnym i niegroźnym, ale gdy smutek trwa dłużej niż 2–3 tygodnie, może to być objaw depresji poporodowej, a to już jest poważny problem.
Omal nie zemdlałam, wstając po cesarce
„Po cesarskim cięciu najgorszy był moment, gdy pierwszy raz wstawałam z łóżka. Dosłownie zabrakło mi tchu, omal nie zemdlałam. Do tego brzuch strasznie bolał. Prosiłam o pomoc pielęgniarki, ale odparły, że muszę wstać sama”.
Przecięte mięśnie brzucha bolą i utrudniają ruchy, poza tym podczas wstawania mogą pojawić się zawroty głowy (skutek znieczulenia). Dlatego nie ma nic złego w tym, by przy pierwszym wstawaniu ktoś podtrzymywał kobietę. Jeśli pielęgniarki są nieżyczliwe, trzeba wstawać ostrożnie i stopniowo: najpierw usiąść na łóżku, a dopiero po kilku minutach wstać na nogi.
To prawda, że trzeba wstawać jak najwcześniej, bo ruch przyspiesza rekonwalescencję, ale można przecież pomóc wstać pierwszy raz, a potem już nie.
Brzuch po ciąży wyglądał okropnie
„Największym szokiem był wygląd brzucha dzień po porodzie. Jego odbicie w szpitalnym lustrze na długo wryło mi się w pamięć: był pomarszczony i sflaczały jak przekłuty balon”.
To uprawnione porównanie, ale tylko częściowo. Pod koniec ciąży skóra na brzuchu była rozciągnięta do granic możliwości, więc zaraz po porodzie wygląda tak, jakby było jej o wiele za dużo. Nadmiar zwiotczałej skóry zwisa bezwładnie, tworząc fałdę.
Na szczęście skóra to nie balonowa guma, tylko żywa, elastyczna tkanka, która stopniowo może odzyskać dawny wygląd, ale musi to trochę potrwać i trzeba jej w tym pomóc. Już w ciąży trzeba o nią dbać, stosując preparaty ujędrniające.
Po porodzie kosmetyki nie wystarczą – trzeba też regularnie ćwiczyć, robić masaże itd. W trudnych przypadkach pomogą zabiegi w gabinecie kosmetycznym.
Popękały naczynka
„W czasie porodu popękały mi naczynka na całej twarzy, nawet w gałkach oczu! Wyglądałam koszmarnie”.
Wskutek silnego parcia może dojść do pękania drobnych naczyń krwionośnych. Wynaczyniona krew szybko się jednak wchłania: już po paru dniach twarz powinna wyglądać normalnie. Można to przyspieszyć, stosując chłodne okłady.
Przeczytaj również: Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, leczenie
Jak długo goi się rana po cesarskim cięciu
Dolegliwości w połogu: kurczenie się macicy, gojenie się rany po łożysku i krocza, hemoroidy
Pierwsze dni po cesarce: połóg, rekonwalescencja i zalecenia po cesarskim cięciu
miesięcznik "M jak mama"