Pojawienie się odchodów połogowych to naturalne zjawisko i zdrowy objaw regeneracji po porodzie. U jednych kobiet trwa dwa tygodnie, u innych nieco dłużej. W tym czasie ilość i kolor wydzieliny zmieniają się znacznie. Pewne sytuacje są jednak niepokojące.
Dowiedz się: 10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?
Spis treści
- Jaki kolor powinny mieć odchody połogowe?
- Istotny jest zapach odchodów połogowych
- Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jaki kolor powinny mieć odchody połogowe?
Wydzielina wydobywająca się z pochwy po porodzie początkowo będzie miała kolor czerwony. Po kilku dniach zmieni się w odcień bardziej brązowy. Następnie stanie się żółtawa, później biaława, a na samym końcu przezroczysta, przypominająca typową wydzielinę z pochwy, tyle, że występującą w większej ilości.
Za każdym razem, gdy wydzielina zaczyna przybierać zielonkawy odcień, należy skonsultować się z położną lub ginekologiem. Może to świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym.
Istotny jest zapach odchodów połogowych
Oprócz podejrzanego koloru, istotnym sygnałem jest też zapach odchodów połogowych. Dlatego warto wąchać swój podkład poporodowy. Położna Agnieszka Gąsior-Guziak, znana z instagramowego profilu @laktomed, mówi dlaczego warto wąchać wkładkę poporodową.
- Woń zepsutego mięska, zgnilizny, kupy może świadczyć o groźnej infekcji połogowej – tłumaczy ekspertka.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli mimo odpowiedniej higieny, wkładka nadal nabiera brzydkiego zapachu, lepiej skonsultować to z lekarzem czy położną.
Zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawią się gorączka, bóle brzucha i dreszcze. Już temperatura powyżej 37,6 jest alarmująca. Zazwyczaj wiąże się z zastojem pokarmu w piersiach, jednak połączona z brzydkim zapachem odchodów połogowych wskazuje bardziej na toczącą się infekcję.
Przeczytaj też: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?