Na temat seksu po porodzie krąży wiele mitów, a najgroźniejszy z nich brzmi: już nigdy nie będzie tak dobrze, jak było. Nie wierz w to! Seks po porodzie to wielka niewiadoma. Nie sposób określić dokładnie, jak będzie wyglądało współżycie po urodzeniu dziecka i kiedy będziesz w stanie je rozpocząć, dopóki sama tego nie doświadczysz. Ale to wcale nie znaczy, że seks po porodzie jest gorszy.
Czytaj również: Kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie przez cesarskie cięcie
Współżycie w ciąży: odpowiedzi na najważniejsze pytania [TEST]
Spis treści
- Seks po porodzie - kiedy można zacząć współżycie?
- Seks po porodzie: bolesność, dyskomfort, problemy
- Seks po porodzie: powtórna inicjacja
- Seks po porodzie: satysfakcja dla obojga
- Seks po porodzie: antykoncepcja
Seks po porodzie - kiedy można zacząć współżycie?
Teoretycznie po zakończeniu połogu, czyli upływie 6 tygodni od porodu, kobieta może już normalnie funkcjonować, a więc również podjąć współżycie. To jednak tylko teoria. Tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna – każda z młodych mam miała przecież inny poród, inaczej się po nim czuje i szybciej lub później nabiera ochoty na seksualne igraszki.
Zwykle istnieje prosta zależność: im dłuższy i trudniejszy był poród, tym większy lęk przed zbliżeniem i zwlekanie z podjęciem współżycia. Przyczyną niechęci do uprawiania seksu po porodzie bywa również brak akceptacji dla swojego wyglądu.
Młoda mama często czuje się nieatrakcyjna, bo nie zdążyła jeszcze schudnąć po ciąży, jej skóra na brzuchu dopiero zaczyna się obkurczać, z piersi wypływa pokarm.
To wszystko sprawia, że niektóre kobiety zbyt długo zwlekają z podjęciem współżycia. Takie zachowanie na pewno nie wpływa korzystnie na relacje w związku. Im dłuższa zwłoka, tym bardziej obawy i frustracje będą się pogłębiać. Kiedy więc poczujesz, że jesteś fizycznie i psychicznie gotowa do zbliżenia – nie odwlekaj tego momentu w nieskończoność.
Jednego możesz być pewna: to będzie bardzo emocjonujące doświadczenie. Emocje są spowodowane długim okresem abstynencji, często też obawami obojga partnerów: jak to będzie? Obawom tym sprzyjają niestety rozpowszechnione mity, zwłaszcza ten, że poród powoduje tak duże i nieodwracalne zmiany w kobiecych narządach płciowych, że niemożliwe jest wręcz takie odczuwanie seksu jak przed ciążą, bo pochwa staje się zbyt luźna.
To nieprawda – zdecydowana większość kobiet i mężczyzn nie czuje żadnej różnicy. Owszem, tuż po porodzie mięśnie mogą być rozciągnięte, ale to nie trwa wiecznie. Pochwa potrzebuje czasu, by obkurczyć się do swojej dawnej wielkości. Także niski poziom estrogenów zmniejsza elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy, ale to też jest chwilowe.
Trzeba po prostu poczekać, aż po okresie karmienia poziom hormonów się unormuje i estrogeny znów zadbają o naszą kobiecość. A wtedy w łóżku może być jeszcze lepiej niż było. To wcale nie żart – wiele par przyznaje, że odkąd zostali rodzicami, współżycie daje im więcej radości niż dawniej. Czego i wam życzymy! A oto odpowiedzi na konkretne pytania związane z tą sferą życia tuż po porodzie.
Zobacz też: Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny i objawy
Suchość pochwy po porodzie. Co stosować i jak radzić sobie z bólem?
Seks po porodzie: bolesność, dyskomfort, problemy
- Choć połóg się skończył i nic mnie nie boli, nawet nie chcę myśleć o seksie. Boję się, że będzie bolało.
Czasami się zdarza, że kilka pierwszych stosunków może wiązać się z dyskomfortem, ale w zdecydowanej większości przypadków takie obawy są nieuzasadnione. Gdy poród był prawidłowy, minął okres połogu, a lekarz ginekolog podczas wizyty kontrolnej nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, stosunek seksualny nie powinien być bolesny. To tylko kwestia psychiki. Trzeba rozmawiać z partnerem o tych obawach – jeśli będzie on ostrożny i delikatny, bólu na pewno uda się uniknąć.
- Podczas pierwszego stosunku po porodzie pojawiła się niewielka ilość krwi. Co to może oznaczać?
Jeśli krwawieniu nie towarzyszyło odczucie bólu, prawdopodobnie powstało ono wskutek drobnego uszkodzenia nabłonka pochwy. Nietrudno o nie, bo z powodu gwałtownego spadku poziomu estrogenów i progesteronu ścianki pochwy są skąpo nawilżone, a często niemal suche. Ryzyko urazu można zmniejszyć, stosując intymny żel nawilżający na bazie wody.
- Od porodu minęło siedem miesięcy, ale gdy się kochamy, czuję duży dyskomfort. Kiedy to minie?
Pierwsze stosunki mogą być nieco bolesne z powodu słabego nawilżenia pochwy czy drętwienia okolicy rany na kroczu. Jednak jeśli upłynęło już tyle czasu i nic się pod tym względem nie zmieniło, trzeba porozmawiać o tym z lekarzem. Być może krocze zostało źle zszyte, przez co pochwa jest zbyt ciasna – to się niekiedy, sporadycznie zdarza. Trzeba szukać przyczyn problemu do skutku.
- Odkąd urodziłam dziecko, prawie zupełnie nie mam ochoty na seks. Kiedy to się zmieni?
Wiele kobiet po porodzie to odczuwa, głównie z powodu zmęczenia. Ale nie tylko – obniżenie libido jest czymś naturalnym, dlatego że odpowiedzialna za laktację prolaktyna, która zmniejsza wydzielanie estrogenów, znosi także działanie dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie seksualne. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet nie ma apetytu na seks. To minie, gdy gospodarka hormonalna powróci do równowagi.
Seks po porodzie: powtórna inicjacja
- Kiedy jest odpowiednia pora na rozpoczęcie współżycia? Od czego to zależy?
Jeśli poród odbywał się drogami natury i był prawidłowy, a połóg przebiegał bez powikłań, możesz zacząć się kochać zaraz po zakończeniu połogu, czyli mniej więcej po upływie sześciu tygodni od urodzenia dziecka. W tym czasie zagoi się rana na kroczu, rana w macicy, ustaną odchody poporodowe (krwista wydzielina z pochwy). Jeśli jednak poród był trudny, inwazyjny, z głębokim nacięciem krocza i wieloma szwami, zwykle trzeba więcej czasu, aby tkanki okolic intymnych się zregenerowały. Może to trwać dwa, trzy miesiące, a czasami nawet pół roku.
- Nie miałam naciętego krocza i czuję się świetnie. Czy mogę zacząć współżycie, mimo że nie minęło jeszcze sześć przepisowych tygodni połogu?
Ze współżyciem trzeba się powstrzymać przynajmniej cztery tygodnie po porodzie, żeby dać ranie w macicy czas na zagojenie się. Po tym okresie można podjąć ostrożną próbę zbliżenia, ale trzeba to wcześniej skonsultować ze swoim ginekologiem.
- Mam zaplanowane cesarskie cięcie. Czy z związku z tym będę mogła szybciej powrócić do seksu niż po normalnym porodzie?
Niekoniecznie. Większość kobiet, które rodziły drogami natury, rozpoczyna życie seksualne po upływie siedmiu tygodni, podczas gdy seks po cesarskim cięciu jest możliwy często nawet już po czterech tygodniach. Pamiętaj jednak, że i po cesarce w macicy zostaje rana po łożysku, która musi się zagoić – w przeciwnym razie stosunek to ryzyko infekcji. Dlatego zawsze przed podjęciem współżycia trzeba zgłosić się do lekarza ginekologa i zapytać, czy wszystko się zagoiło. Poza tym cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna, po której organizm potrzebuje rekonwalescencji, więc pośpiech nie jest wskazany.
- Zwlekam z rozpoczęciem współżycia, bo nie podoba mi się moje ciało. Czy jest wyjście z tej sytuacji?
Brak akceptacji dla swojego wyglądu to częsta przyczyna niechęci młodych mam do seksu. Ciało po porodzie się zmienia: może pojawić się nadwaga, skóry na brzuchu jest za dużo, piersi są obrzmiałe i sączy się z nich mleko. To wszystko sprawia, że niektóre kobiety zwlekają z rozpoczęciem współżycia dość długo. Ale takie zachowanie może powodować problemy w relacji z partnerem.
Warto oczywiście dbać o ciało: próbować zrzucić dodatkowe kilogramy, pielęgnować skórę itp., ale przede wszystkim nie można do tego przykładać nadmiernej wagi, bo najważniejsze są przecież uczucia, łącząca dwoje ludzi więź. Dlatego nie można zwlekać ze współżyciem zbyt długo, bo to mocno frustruje obie strony – jeśli po pół roku od porodu kobieta wciąż unika seksu, trzeba poszukać pomocy specjalisty.
Czytaj również: 20 przyczyn krwawienia po stosunku
Orgazm przy porodzie: czy poród z orgazmem jest możliwy?
Seks po porodzie: satysfakcja dla obojga
- Które pozycje są najlepsze na pierwsze zbliżenia po połogu?
Jeśli krocze i rana w macicy się zagoiły, właściwie nie powinno to mieć znaczenia. Jednak – choćby z przyczyn psychologicznych – na początku lepiej unikać pozycji, które umożliwiają głęboką penetrację. Dobrze jest też kochać się w taki sposób, aby to kobieta mogła kontrolować tempo i głębokość stosunku. Z tych powodów od pozycji klasycznej lepsze są np. „na jeźdźca” czy „na łyżeczki”. Partner kobiety, która miała cesarskie cięcie, powinien również uważać, by nie opierać ciężaru swojego ciała jej na brzuchu.
- Czy to prawda, że przez kilka miesięcy po porodzie kobiecie trudniej osiągnąć orgazm?
Niskie stężenie estrogenów, a dokładniej estradiolu, może skutkować trudniejszym osiąganiem orgazmu. Niedobór ten sprawia bowiem, że nabłonek wyściełający pochwę robi się cienki i jest mało nawilżony, przez co stosunki stają się nieprzyjemne, a orgazm trudno osiągalny. Do nawilżenia pochwy warto stosować intymny żel, a gdy to niewiele pomoże – poprosić ginekologa o przepisanie innego środka lubrykacyjnego. Wszystko wróci do normy, gdy poziom estrogenów się unormuje – może to potrwać do 6–7 miesięcy.
- Po porodzie czuję, że moja pochwa jest nieco luźniejsza niż dawniej. Czy tak już zostanie?
Uczucie luzu w pochwie zdarza się wtedy, gdy jej mięśnie zostały mocno rozciągnięte podczas porodu. Dodatkowo ścianki pochwy są mało elastyczne, bo po porodzie bardzo spada poziom estrogenów (jest to związane z karmieniem piersią), które mają na to wpływ. Ale jest to sytuacja przejściowa: pochwa to bardzo elastyczny narząd i po pewnym czasie, gdy poziom estrogenów będzie taki jak dawniej, zwykle powraca do stanu sprzed ciąży. Warto to oczywiście przyspieszyć, wykonując ćwiczenia Kegla. Gdy luz bardzo przeszkadza, polecane są pozycje, w których kobieta ma zwarte uda – to wzmocni doznania obojga partnerów. W bardzo rzadkich przypadkach, zwykle dopiero po kilku porodach, narządy płciowe kobiety wymagają korekty chirurgicznej.
- Miałam cesarskie cięcie, ale też czuję, że pochwa jest luźniejsza niż przed ciążą. Dlaczego?
To skutek niedoboru estrogenów, które w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy. Dlatego kobiety po cesarskim cięciu również mogą mieć uczucie luźniejszej pochwy. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza znacznie mniej estrogenów. Kiedy powróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy staną się bardziej elastyczne.
Drugi pierwszy raz
Pierwsze zbliżenie zaplanujcie wtedy, gdy będziecie mieć na to odpowiednio dużo czasu i zadbajcie o to, by było tak, jak ty sama lubisz najbardziej. Jeśli ważny jest dla ciebie romantyczny nastrój (świece, muzyka itp.), to niech tak właśnie będzie. Zacznijcie od długiej gry wstępnej – niespieszne pieszczoty i pocałunki to będzie dla ciebie czas na przełamanie strachu przed bólem, rozluźnienie się i odprężenie. Na początku kochajcie się powoli i uważnie. Twój partner musi być gotowy do wycofania się, jeśli tylko poczujesz ból czy dyskomfort.
Seks po porodzie: antykoncepcja
- Karmienie piersią podobno zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Czy to prawda?
Tak, ale aby tak było, trzeba rygorystycznie spełnić bardzo wiele warunków: karmić wyłącznie piersią, odpowiednio często, niczym nie dopajać dziecka itp. Jeśli nie przestrzegasz tych reguł, to mimo karmienia piersią, możesz zajść w kolejną ciążę.
- Czy można zajść w ciążę, zanim pojawi się pierwsza miesiączka?
Jak najbardziej. Owulacja, czyli płodny okres cyklu, zawsze poprzedza miesiączkę. Można więc zajść w ciążę, nie doczekawszy się jeszcze pierwszej po porodzie miesiączki. Jeśli nie chcesz urodzić kolejnego dziecka wkrótce po pierwszym, zadbaj o dobre zabezpieczenie – od razu, gdy zaczniecie współżyć. Warto wiedzieć, że u kobiet, które nie karmią piersią, owulacja może pojawić się już cztery tygodnie po porodzie, a więc jeszcze przed końcem połogu!
- Jaka metoda antykoncepcji będzie najlepsza po porodzie?
Jeśli nie karmisz piersią, możesz stosować każdą metodę antykoncepcji, którą wybierzesz ze swoim lekarzem. Najskuteczniejsze są: wkładka wewnątrzmaciczna i środki hormonalne: tabletki jedno- lub wieloskładnikowe, plastry, pierścienie dopochwowe, zastrzyki. Sytuacja mamy karmiącej jest zupełnie inna: spośród środków hormonalnych może stosować tylko te, które nie zawierają estrogenów. Są to: tabletki jednoskładnikowe, domięśniowe zastrzyki i wkładka domaciczna.
miesięcznik "M jak mama"