9 miesięcy cieszyłaś się na narodziny dziecka. Szykowałaś wyprawkę, przygotowywałaś pokój... A kiedy wreszcie maluszek przyszedł na świat, nie potrafisz znaleźć w sobie sił, aby cieszyć się z tego faktu. Dopadł cię psychiczny dołek. Objawy to trzy razy Z: zmęczenie, zniechęcenie, zniecierpliwienie. Co więcej, w miarę upływu czasu sytuacja nie tylko nie ulega poprawie, ale wręcz pogorszeniu. Drażnią cię różne zachowania dziecka. Nie radzisz sobie ze zmęczeniem, z pogodzeniem wszystkich swoich ról.
Szok poporodowy najczęściej pojawia się po pierwszym porodzie; przy kolejnych dzieciach mamy lepiej radzą sobie z natłokiem obowiązków i macierzyńskimi niepokojami. Ale nie jest to regułą: szoku poporodowego możesz doświadczyć także po kolejnych porodach.
Aby uporać się ze stresem, warto wiedzieć, co właściwie jest jego przyczyną. Oczywiście nie samo przyjście na świat dziecka, ale przede wszystkim przeciążenie pracą przy nim. Młode mamy męczy: karmienie, nocne wstawanie, duża ilość prania, prasowania, sprzątania... Zwłaszcza, że szybko okazuje się, że w miarę, jak dziecko dorasta, obowiązków nie ubywa, a wręcz przeciwnie – jest ich coraz więcej.
Źle nastraja też monotonia wykonywanych zadań. Bywa, że jesteśmy tak przemęczone, że efekty naszych działań są mizerne. Popełniamy więc błędy, denerwujemy się z byle powodu, stajemy się płaczliwe. Jak sobie poradzić ze stresem, który dopada młode mamy w codziennym życiu?
Czytaj też: Jak rozpoznać depresję poporodową? Wywiad z ekspertem
Spis treści
- Objawy szoku poporodowego
- Podejrzewasz u siebie szok poporodowy? Mamy radzą, co robić
- Sposoby na szok poporodowy: zorganizuj swoje życie
- Szok poporodowy szybciej minie, jeśli zatroszczysz się o siebie
- Uporządkuj obowiązki
Objawy szoku poporodowego
Do objawów szoku poporodowego można zaliczyć:
- drażliwość,
- uczucie braku radzenia sobie z opieką nad dzieckiem,
- obniżony nastrój i poczucie przygnębienia,
- poczucie braku sprawczości,
- ciągłe zamartwianie się o niemowlę,
- niska samoocena.
Szok poporodowy może przerodzić się w depresję, więc gdy nie mija - zgłoś się do lekarza. Jeśli szok poporodowy nie mija mimo upływu pierwszego miesiąca po porodzie, a jego przebieg jest gwałtowny - dochodzą problemy ze snem, koszmary, unikanie opieki nad dzieckiem, urojenia - to może być psychoza poporodowa. Nie zwlekaj, zgłoś się po fachową pomoc.
Podejrzewasz u siebie szok poporodowy? Mamy radzą, co robić
Po pierwsze, nie zamykaj się w sobie. Rozmawiaj – z matką, partnerem, przyjaciółką. Niech najbliżsi mają świadomość, że jest ci ciężko. Być może spróbują ci pomóc, przejmą na siebie część twoich obowiązków.
Zawsze warto o to poprosić wprost. Jak mówi Maria, mama dwuletniego Wiktorka, najważniejsze, aby przetrwać trudne chwile, jest porozumienie z partnerem.
– Koleżanki, które już są mamami, poradziły mi, abym prosiła go o wsparcie. Szczerze porozmawialiśmy i od tej pory miał świadomość, że jest mi trudno. Sprawdził się: w ciężkich chwilach przytulił, pocieszył, pomógł – mówi młoda mama.
Oliwia, mama Igi: Zawsze stresował mnie nieziemski bałagan, jaki robiła wokół siebie córka. Chodziłam i sprzątałam po niej. W końcu uznałam, że ma za dużo zabawek. Gdy Iga skończyła dwa lata, przestałam jej je kupować.
Maria, mama Wiktorka: Po powrocie do pracy poczułam się lepiej. Oczywiście trudno było pogodzić rolę matki z robieniem kariery, jednak jest to możliwe. Po prostu należy pamiętać, aby łatwo się nie poddawać i nie przejmować byle drobiazgami.
Ewa, mama Zosi: Stresowałam się, że dziecko stanie mi na drodze kariery. Niepotrzebnie. Szybko po porodzie wróciłam do pracy. Szef mnie wspierał. Może dlatego, że zawsze dużo z siebie dawałam i pracowałam niemal do dnia porodu?
Sposoby na szok poporodowy: zorganizuj swoje życie
Postaraj się dobrze zorganizować swój dzień. Nie musisz osobiście chodzić z niemowlęciem na spacer - zaangażuj rodzinę. Jeśli mowa o starszym dziecku, czy zawsze musisz ucierać warzywa własnoręcznie na tarce, chociaż padasz już ze zmęczenia? Może warto dać mu po prostu jedzenie ze słoiczka? Nie bój się też korzystać z blendera, zmywarki czy pralkosuszarki. To wszystko wynalazki naszych czasów, które są wręcz stworzone dla mam.
W urządzaniu domu postaw na minimalistyczny design. Firanki zastąp roletami, obrusy podkładkami, a w kuchni zamiast ścierek, które trzeba prać w pralce i suszyć, miej zawsze papierowe ręczniki.
Czytaj: Czym jest psychoza poporodowa?
Szok poporodowy szybciej minie, jeśli zatroszczysz się o siebie
Opieka nad niemowlakiem bywa wyczerpująca, a ty oprócz braku czasu dla siebie cierpisz na chroniczny brak snu? Koniecznie znajdź czas tylko dla siebie, wyjdź z domu, przewietrz głowę. Spotykaj się z bezdzietnymi koleżankami, idź do fryzjera, kosmetyczki, na spacer, do kina.
Każda z nas radzi sobie ze stresem po swojemu. Jednak najgorzej pesymistki – dowodzą badania amerykańskich naukowców. Optymistki do problemów podchodzą jak do kolejnych wyzwań. Dlatego spójrz na swoje życie z takiej perspektywy: jesteś mamą i jesteś zwycięzcą. Zdobyłaś w swoim życiu wielką wygraną – dziecko. Ono nie zamyka ci życiowych perspektyw, ale otwiera całkiem nowy horyzont.
Uporządkuj obowiązki
Pełnimy jednocześnie wiele ról, a ich godzenie bywa czasem trudne. Warto tworzyć sobie plan działań, zaczynając od najważniejszych i tych, które wymagają najszybszego wzięcia na warsztat. Koniecznie trzeba też okreslić, jaki powinien być rezultat naszych działań i zastanowić się, czy jego osiągnięcie w ogóle jest realne. Gdy cel jest jasno sprecyzowany, warto planować poszczególne czynności, dobrze organizować sposób i kolejność ich wykonania, a także starać się przewidywać potencjalne trudności. Ważnym elementem, który pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach, jest dobra komunikacja z otoczeniem – właściwe wyrażanie uczuć i emocji, proszenie o pomoc, asertywne mówienie „nie”.
miesięcznik "M jak mama"