Spis treści
- Położna w domu sprawdzi i ocenie zdrowie niemowlaka
- Położna poradzi, wytłumaczy
- O co warto zapytać położną?
Wizyta patronażowa, czyli poprostu wizytwa położnej w domu po urodzeniu dziecka, zapewnia kogoś, kto podpowie, jak pielęgnować maleństwo, położna oceni stan jego zdrowia, sprawdzi, czy prawidłowo przystawiasz je do piersi. Dlatego warto rozważyć patronażową wizytę położnej. Jest ona bezpłatna, refundowana przez NFZ. Nie obowiązuje rejonizacja i masz swobodę wyboru położnej. Odpowiednią osobę może wskazać ci zarówno twój lekarz rodzinny, ginekolog prowadzący czy przyjaciółka, zadowolona z udzielonej przez nią pomocy. Pamiętaj, że położna to nie nadzorca, który przychodzi sprawdzić, czy masz w domu porządek, pozmywane naczynia i czyste zasłonki, a niedociągnięcia zgłosi do odpowiednich instytucji. Umówienie wizyty położnej jest dobrowolne – jeśli odczuwasz taką potrzebę i wierzysz, że pomoże ci w trudnych początkach, możesz z niej skorzystać. Jeśli nie masz na to ochoty – nie rób nic wbrew sobie.
Notuj, jak często karmisz i jak długo malec ssie. Te informacje pomogą położnej zorientować się, czy dziecko ssie prawidłowo i czy się najada.
Położna w domu sprawdzi i ocenie zdrowie niemowlaka
Podczas wizyty patronażowej położna powinna określić wielkość ciemiączka, ocenić kolor skóry i odruchy neurologiczne niemowlaka, stopień gojenia się pępka maluszka, pokazać, jak prawidłowo pielęgnować kikutek. Wykwalifikowana specjalistka zainteresuje się też, czy żółtaczka fizjologiczna ustępuje we właściwym tempie, oceni stan twoich brodawek i poprosi, byś przystawiła dziecko do piersi, aby zobaczyć, jak radzisz sobie z karmieniem. To dobry moment, żeby zapytać, jak prawidłowo trzymać maleństwo, by się najadało, a dla ciebie karmienie nie było zbyt bolesne. Jeśli podczas porodu miałaś nacięcie krocza, położna sprawdzi też, jak ono się goi, jeśli cesarskie cięcie – ranę po nim. Oceni też, na jakim etapie jest proces obkurczania się macicy i czy krwawienie połogowe przebiega prawidłowo. Wszystkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące maleństwa powinna odnotować w książeczce zdrowia dziecka (karcie oceny rozwoju dziecka).
Jej rolą jest udzielanie ci pomocy, a nie reprymenda przerywana popijaniem kawy. Nie bój się więc zadawać pytań – nawet takich, które wydają ci się nie na miejscu. Najlepiej będzie, jeśli wcześniej zapiszesz na kartce wszystkie swoje wątpliwości, aby nie zapomnieć poruszyć ważnych dla ciebie kwestii. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że jeśli położna nie potrafi ci pomóc, powinna podać kontakt do konkretnych instytucji, które mogą to zrobić, np. do doradcy laktacyjnego, poradni dziecięcej, szpitala, psychologa. Na internetowych forach mamy doradzają, że najlepiej zgłosić położnej, że zostaniesz mamą, gdy jeszcze będziesz w ciąży (wystarczy zadzwonić). Szczegółowe informacje otrzymasz pod numerem telefonu swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl).
Położna poradzi, wytłumaczy
Nie bój się mówić o wszystkich dręczących cię wątpliwościach. Gdy niepokoi cię stan skóry dziecka, ropiejące oczka, masz problem z kąpaniem, nasilającymi się kolkami, czyszczeniem noska czy przewijaniem – poproś położną, by pokazała ci, jak to robić albo podpowiedziała, do jakiego lekarza zgłosić się z maleństwem. Na pytania o ząbkowanie, rozszerzanie diety dziecka, problemy z usypianiem przyjdzie czas w kolejnych miesiącach, na przykład podczas wizyty u pediatry prowadzącego, którego wybierzesz. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości już teraz, pytaj – nawet o antykoncepcję czy ćwiczenia, które pozwolą ci wrócić do formy sprzed ciąży. Doświadczona położna powinna wszystko spokojnie i cierpliwie ci wytłumaczyć. Pamiętaj też, że w każdej sytuacji – po wcześniejszym ustaleniu odpowiedniej dla was obu formy – możesz się z nią skontaktować, by porozmawiać o problemie, który się pojawił. Odwiedzając cię po raz pierwszy, położna powinna zostawić kontakt do siebie i informację, kiedy jest dostępna. W razie potrzeby możesz także poprosić o dodatkowe odwiedziny. W sumie przysługują ci cztery wizyty patronażowe w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie – wszystkie są bezpłatne.
O co warto zapytać położną?
- Jak pielęgnować kikut pępowinowy?
- Jak powinny wyglądać prawidłowe kupki dziecka?
- Czy krocze lub rana po cesarskim cięciu goi się prawidłowo i jak je pielęgnować?
- Kiedy masz się zgłosić do pediatry na najbliższe szczepienia ochronne i badania profilaktyczne?
- Czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi?
- Kiedy możesz wybrać się z maleństwem na pierwszy spacer i jak je ubrać?
- Jak pielęgnować malca, kąpać, ubierać i przewijać?
- Po czym poznać, czy dziecko się najada?
- Jakie mleko modyfikowane podać, jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią?
- Jak pomóc dziecku, gdy ma kolkę?
Inne realiaW Anglii najczęściej już na drugi dzień po powrocie do domu zjawia się położna, która odpowiada na wszelkie pytania młodej mamy i pomaga w pielęgnacji dziecka. Tych wizyt jest około sześciu, a później często pojawia się także pielęgniarka środowiskowa, która ocenia warunki, w jakich żyje dziecko. Położne są szkolone w rozpoznawaniu objawów depresji poporodowej lub zaburzeń więzi z dzieckiem – dzięki temu wcześnie można zareagować na niepokojące sygnały.
miesięcznik "M jak mama"