Spis treści
Zaparcia po porodzie występują bardzo często, podobnie jak problemy z oddawaniem moczu. A opróżnianie jelit to czynność bardzo ważna, bo ułatwia obkurczanie macicy. Powstrzymywanie się od załatwienia się może skutkować długotrwałymi kłopotami w oddawaniu stolca i powstawaniem hemoroidów.
Najlepiej próbować korzystać z toalety od razu po pionizacji, a najdalej powinno się załatwić w 2-3 dobie po porodzie. Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z zaparciami po porodzie?
Sposoby na zaparcia po porodzie
-
Ruszaj się, spaceruj
Staraj się jak najwcześniej wstać z łóżka i w miarę możliwości poruszać się – spacery po pokoju i szpitalnym korytarzu są jak najbardziej wskazane! Aktywność fizyczna pobudza pęcherz moczowy i jelita do prawidłowego funkcjonowania (np. poprawia perystaltykę) i zapobiegać zaparciom po porodzie.
-
Pij dużo wody
Powinnaś wypijać dziennie 8–10 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Bardzo usprawni to pracę pęcherza, a poza tym zmniejszy stężenie kwasów w moczu, dzięki czemu mocz będzie mniej podrażniał ranę. Woda ułatwia również wypróżnianie, zapobiegając zaparciom po porodzie.
-
Jedz produkty z błonnikiem
Odpowiednia dieta to skuteczny, naturalny sposób na regulację wypróżnień. Od początku połogu jedz produkty zapobiegające zaparciom po porodzie: kasze, otręby pszenne, brązowy ryż, razowe pieczywo, siemię lniane, suszone owoce (śliwki, daktyle, jabłka). Suszona żurawina dodatkowo zapobiega infekcjom układu moczowego.
Czytaj również: 10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?
Błonnik w ciąży: 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć
Łagodne środki z apteki na zaparcia po porodzie
Gdy po upływie kilku dni od porodu wciąż nie było wypróżnienia, skorzystaj z dostępnych bez recepty środków zmiękczających stolec (np. preparat z laktulozą, czopki glicerynowe) czy herbatek ziołowych. Stosowanie farmakologicznych środków przeczyszczających wymaga konsultacji z lekarzem.
miesięcznik "M jak mama"