Parcie w czasie porodu - 10 rad jak przeć podczas porodu

2021-07-28 13:35

Parcie w czasie porodu to trudna i wymagająca dużego wysiłku praca, ale i najbardziej emocjonująca faza porodu. Jak trzeba przeć, żeby dziecko szybko i bezpiecznie znalazło się na świecie, podpowiada położna z wieloletnim stażem Małgorzata Lewandowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Parcie w czasie porodu

i

Autor: Getty images Parcie w czasie porodu - rady położnej

Prawie każda kobieta w ciąży zastanawia się jak będzie wyglądał jej poród. Jest wiele kwestii, które budzą niepokój przyszłej matki lub wręcz ją zawstydzają, przerażają.

Pojawienie się bolesnych skurczy partych, trudności z odpowiednim oddychaniem, uczucie mimowolnego popuszczania moczu bądź stolca może wywoływać ataki paniki.

Warto jednak podejść do swojego porodu zachowując spokój i przygotować się na pewne okoliczności wcześniej. O rady odnośnie parcia poprosiliśmy położną z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Jak przeć - 10 rad doświadczonej położnej

1. Przyj wtedy, gdy czujesz taką potrzebę, chyba że położna mówi inaczej. Na początku skurczu zrób kilka głębokich oddechów, po czym nabierz dużo powietrza i zatrzymaj je. W czasie skurczu przyj ze wszystkich sił, jak długo możesz zatrzymać oddech.

2. Przyj kilka razy w czasie skurczu. Jeśli w ciągu jednego skurczu odczuwasz kilkakrotną potrzebę parcia, lepiej wtedy przeć za każdym razem zamiast próbować ciągłego parcia przez cały skurcz. Zbyt długie zatrzymywanie oddechu powoduje bowiem wyczerpanie rodzącej.

3. Skoncentruj się na punkcie poniżej pępka, staraj się nie przeć górną częścią ciała. Możesz sobie wyobrazić, że próbujesz się wypróżnić. W czasie parcia rozluźnij mięśnie całego ciała, zwłaszcza ud i krocza, ich napięcie przeciwdziała twojemu parciu.

Czytaj: Poród rodzinny - kto może towarzyszyć kobiecie podczas porodu?

4. Rób, co podpowiadają ci twoje ciało i instynkt, nie wstydź się krzyczeć, stękać, głośno jęczeć. Parcie to ogromny wysiłek i takie odgłosy są nieuniknione.

5. Między skurczami staraj się jak najbardziej zrelaksować. Kilkakrotnie weź głęboki oddech, uspokój się. To konieczne, abyś nabrała sił, gdy pojawi się kolejny skurcz.

Czytaj: Poród w wodzie - jak wygląda i czym się różni od tradycyjnego?

Dobrze wiedzieć

Jeśli jesteś w ostatnim trymestrze ciąży i wkrótce zostaniesz mamą, koniecznie zastanów się nad pobraniem przy porodzie krwi pępowinowej. To sposób aby zabezpieczyć zdrowie lub nawet życie Twoich dzieci.

Aby można było zastosować komórki macierzyste u innej osoby niż ta, od której zostały pobrane, trzeba sprawdzić zgodność tzw. antygenów tkankowych. Krew pępowinowa wymaga mniejszej zgodności niż szpik kostny, zatem dużo łatwiej jest ją dopasować do biorcy.

Czytaj: Krew pępowinowa - czy warto bankować krew pępowinową?

6. Staraj się kontrolować swój wysiłek, koordynując go ze wskazówkami położnej. Wasza dobra współpraca jest teraz bardzo ważna. To prawda, że im mocniej przesz, im więcej wkładasz w to energii, tym szybciej dziecko przejdzie przez kanał rodny. Ale gwałtowne, nieopanowane wysiłki podczas porodu naturalnego powodują utratę sił. Dlatego zaufaj położnej – ona podpowie ci, kiedy i z jaką siłą powinnaś przeć.

7. Nie bądź zawstydzona czy zakłopotana, jeśli w doszło do mimowolnego popuszczania moczu czy oddania stolca stolca podczas porodu. Dla personelu medycznego to normalne zjawisko. Skup się na urodzeniu dziecka.

8. Słuchaj położnej. Może się zdarzyć, że będziesz czuła skurcze parte, a położna nie pozwoli ci przeć – ma to na celu ochronę główki dziecka przed zbyt szybkim i gwałtownym wydostaniem się na zewnątrz. Oddychaj wtedy szybko lub wydmuchuj powietrze.

Czytaj: Jak wygląda noworodek tuż po porodzie?

Najważniejsza faza porodu
Parcie: 10 rad położnej
Małgorzata Lewandowska, położna z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Celem parcia jest urodzenie dziecka. Skurcze macicy stają się skurczami partymi, gdy szyjka osiągnie pełne rozwarcie, czyli 10 cm, a główka dziecka znajduje się już na dnie kanału rodnego. Zwykle parcie trwa kilka, kilkanaście minut.

Skurcze parte rodząca odczuwa jako niezwykle silny i nieprzyjemny ucisk na odbyt. Trwają one od 60 do 90 sekund i występują zwykle co 2 do 5 minut. Pomiędzy skurczami jest krótki okres przerwy i wypoczynku.

9. Nie poddawaj się uczuciu zmęczenia i zniechęcenia, gdy parcie się przedłuża. Główka dziecka wyłania się powoli. Najpierw pojawia się jej czubek, podczas skurczu widać go w wyjściu z pochwy, ale w przerwie między skurczami znika. Zachowaj spokój, nie panikuj, że dziecko się cofa czy że parcie nie daje efektu. Poród to „dwa kroki do przodu i jeden do tyłu.”

10. Bądź aktywna. Wybierz dla siebie najwygodniejszą pozycję – taką, w której najłatwiej ci przeć. Pamiętaj: możesz przeć w różnych miejscach i pozycjach – na łóżku porodowym, przy drabinkach, na stołku porodowym. Pomagaj sobie – możesz dodatkowo podnosić się na łokciu lub chwytać się rękami poręczy łóżka. Dla zwiększenia efektywności parcia możesz zaprzeć się obiema nogami o łóżko bądź o biodro położnej.

Sprawdź najwygodniejsze pozycje porodowe

miesięcznik "M jak mama"

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia: