Czy poród bardzo boli? Zadając to pytanie kobietom, które już rodziły, można otrzymać różne odpowiedzi. Jedne powiedzą, że czuły, jakby były rozrywane do środka. Z kolei inne twierdzą, że dało się wytrzymać. Jedno jest pewne – poród zawsze boli, mniej lub bardziej, ale wywołuje ból.
Ten jest zresztą niezbędny podczas porodu, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji. W zależności od częstotliwości i natężenia bólu można określić, na jakim etapie jest poród. Poza tym dzięki bólowi uruchamia się wydzielanie hormonów, w szczególności endorfin, które znieczulają.
Jednak co najważniejsze, dzięki bólowi kobieta wie, jak ma się zachować podczas porodu, postępuje tak, jak podpowiada jej ciało.
Spis treści
- Rodzaje bólu porodowego
- Ból porodowy - skurcze rozwierające
- Ból porodowy - skurcze parte
- Czy poród boli? Okres łożyskowy i poporodowy
- Sposoby na złagodzenie bólu w czasie porodu
Rodzaje bólu porodowego
Przyczyną bólu podczas porodu są skurcze macicy, które powodują ucisk nerwów, oraz rozciągająca się szyjka macicy i dolny odcinek trzonu macicy. Dolegliwości bólowe wywołuje także dziecko, które główką uciska na nerwy w okolicy kręgosłupa, co wywołuje bóle w krzyżu. Z kolei gdy dziecko przychodzi na świat, ból jest powodowany uciskaniem i rozciąganiem się krocza.
Przeczytaj też: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?
Ból porodowy - skurcze rozwierające
W pierwszej fazie porodu pojawiają się skurcze rozwierające. Najpierw występują co 10 minut i trwają około 30 sekund, a na końcu tej fazy pojawiają się co 3–4 minuty i kobieta czuje je przez około minutę, choć w rzeczywistości mogą trwać dłużej. Ból zwykle odczuwany jest w obrębie całego brzucha i dolnej część pleców.
Dowiedz się: Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?
Z czasem skurcze zwiększają częstotliwość występowania i są odczuwane co 5 minut – to znak, że zaraz zacznie się druga faza porodu.
Ból porodowy - skurcze parte
Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia i dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat, pojawiają się skurcze parte. Trwają one 60-90 sekund i występują co 2-5 minut. Pomiędzy nimi jest wyraźny okres przerwy.
Czytaj: Trzecia faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?
To czas na nabranie sił przed następnymi skurczami. Jednak nie wszystkie rodzące czują wówczas ulgę. Niektóre w dalszym ciągu mogą odczuwać ból, choć znacznie łagodniejszy. W tej fazie porodu najbardziej bolesny jest moment, w którym rodzi się główka. Zaraz po urodzeniu się dziecka matka może czuć ból i pieczenie.
Czy poród boli? Okres łożyskowy i poporodowy
Trzeci i czwarty etap porodu rozpoczyna się po przyjściu dziecka na świat. Jest to tzw. okres łożyskowy i poporodowy. Wówczas kobieta zwykle czuje delikatne skurcze, które są wynikiem obkurczania się macicy i wydalenia łożyska.
Dowiedz się: Czwarta faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?
Sposoby na złagodzenie bólu w czasie porodu
W czasie porodu można zastosować naturalne sposoby łagodzenia bólu. Na przykład, można poprosić bliską osobę, by masowała bolące miejsca (zwykle jest to dolny odcinek kręgosłupa) lub zastosować zimne lub cieple okłady na dół brzucha i okolice krzyża.
Można również podać rodzącej znieczulenie, dzięki czemu praktycznie nie będzie ona czuła bólu. Może to być podany w postaci zastrzyku Dolargan - lek będący pochodną morfiny, który działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Ma on jednak skótki uboczne i specjaliści twierdzą, że może mieć niekorzystne działanie na dziecko.
Sprawdź też: 5 pozycji porodowych, które ułatwią ci poród
Innym rozwiązaniem jest znieczulenie zewnątrzoponowe. W tym przypadku wykonuje się nakłucie lędźwiowego odcinka pleców, przez które wkłada się cienki cewnik, by podać środek znieczulający do przestrzeni otaczającej rdzeń kręgowy.
Jednak znieczulenie zewnątrzoponowe może wywołać działania niepożądane, m.in. osłabić skurcze porodowe, przedłużyć poród lub doprowadzić do gwałtownego obniżenia się ciśnienia tętniczego rodzącej.
Zobacz też: Bankowanie krwi pępowinowej - prawdy i mity