Pochwa w czasie porodu staje się wyjątkowo rozciągliwa, dzięki hormonom, ukrwieniu i wyjątkowej konstrukcji, dlatego poród drogami rodnymi jest wpisany w naturę kobiety. Żadne mięśnie kobiecego ciała nie są w stanie rozciągnąć się tak bardzo, jak mięśnie dna miednicy.
Ale zdarza się, że ciało nie wytrzymuje i krocze pęka. Lekarze chcieli sprawdzić, co zmniejsza to ryzyko i odkryli coś, czego się nie spodziewali. Co robić, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń okołoporodowych, zwłaszcza w przypadku kobiet, które rodzą po raz pierwszy?
Spis treści
Kto jest narażony na urazy krocza?
Istnieją różne stopnie urazów krocza, lekarze wyróżniają ich 4, z czego pierwszy dotyczy lekkiego uszkodzeń skóry, a ostatni – poważnych urazów mięśni.
Najczęściej pęknięcia krocza doświadczają pierworódki, ale na ryzyko uszkodzeń wpływa też coraz późniejszy wiek rodzących. Część kobiet w czasie porodu ma nacinane krocze– te zabiegi są odradzane (chyba że istnieją wskazania medyczne), ale mimo to nadal wykonuje się je bardzo często.
Czytaj również: jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie
Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu?
Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza?
Specjaliści od dawna próbują zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza. Wiadomo, że istnieje kilka metod, które pomagają chronić krocze w czasie porodu. W czasie ciąży należą do nich samodzielny masaż krocza zalecany po 34. tygodniu ciąży czy trening mięśni dna miednicy.
W czasie do podstawowych zasad zapobiegających pęknięciu jest należy stosowanie ciepłych okładów na krocze podczas drugiej fazy porodu, spowolnienie tempa wynurzania się główki i ramion dziecka przez położną, wspomniany masaż krocza oraz stosowanie się do poleceń położnej, która może w pewnym momencie wstrzymać gwałtowne wypychanie dziecka na świat, przez regulowanie oddechem i parciem.
Dwie położne i mniej leków
Ale obserwacje lekarzy, opublikowane w marcu tego roku w medycznym czasopiśmie The Lancet wskazały również na zupełnie nieoczekiwane sposoby zmniejszające ryzyko pęknięcia krocza.
Okazuje się, że urazy krocza jest rzadszy, gdy kobiety rodzą w warunkach domowych, gdy dochodzi do rzadszych interwencji medycznych, gdy zamiast leków mogą używać wody do uśmierzania bólu i rodzić w wertykalnych pozycjach porodowych.
W nowym artykule podano również statystyki dotyczące porodu w towarzystwie dwóch położnych – okazuje się, że obecność dwóch specjalistek w późnym okresie porodu, zmniejsza ryzyko urazu krocza nawet o 31%.
Pomoc drugiej położnej w czasie porodu oznaczała, że jedna z nich przez cały czas była skupiona na kobiecie i nie rozpraszały ją inne zabiegi czy procedury, które w takich sytuacjach należy wykonać.
Czytaj również: Skurcze parte - czym są, kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?