Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

2021-08-06 13:14

To twój pierwszy poród i nie wiesz, czego się spodziewać w czasie porodu naturalnego? Jak rozpoznać skurcze i co będzie się działo w szpitalu? Zebraliśmy fakty i ważne informacje dotyczące typowego pierwszego porodu siłami natury. Sprawdź też, czym jest poród naturalny i jak przebiega?

Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda poród naturalny ?

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ile trwają skurcze porodowe w czasie porodu naturalnego?
  2. Kiedy odchodzą wody płodowe w porodzie naturalnym?
  3. Ile trwa i jak przebiega pierwszy poród?
  4. Kiedy jechać na porodówkę?
  5. Co zabrać do szpitala i czy wolno jeść w czasie porodu?
  6. Nie sugeruj się filmowymi porodami
  7. Formalności przed porodem
  8. Opieka na porodówce w czasie porodu naturalnego

Gdy czekasz na swój pierwszy poród, nie wiesz, czego się spodziewać. To co nieznane, jest zawsze dużo bardziej stresujące. Pierwszy poród siłami natury to wielkie przeżycie, aby zminimalizować lęk, dowiedz się, jak przebiega i co cię może czekać w kolejnych godzinach porodu naturalnego

  1. Poród naturalny - ile trwają skurcze porodowe?
  2. Kiedy odchodzą wody płodowe w porodzie naturalnym?
  3. Ile trwa i jak przebiega pierwszy poród?
  4. Kiedy jechać na porodówkę?
  5. Co zabrać do szpitala i czy wolno jeść w czasie porodu?
  6. Formalności przed porodem
  7. Opieka na porodówce
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

Ile trwają skurcze porodowe w czasie porodu naturalnego?

Regularne skurcze porodowe pojawiają się co około 10 minut. To znak, ze zaczął się poród ale - spokojnie. Powoli zbieraj się do szpitala, bo naprawdę masz czas. I to sporo czasu. Tylko na filmach poród przebiega błyskawicznie. Zwykle też kończy się w taksówce lub na szpitalnym korytarzu.

W rzeczywistości od pierwszych skurczów minie jeszcze kilka, a nawet kilkanaście godzin. Macica musi mieć czas na swobodne rozwarcie i skrócenie szyjki. W przeciwnym razie nie będzie gotowa na urodzenie dziecka.

Jeśli nie odeszły ci wody płodowe, możesz nawet zrelaksować się w ciepłej kąpieli. Złagodzi ona akcję skurczową i doda ci sił. Albo wybierz się na niedaleki, spokojny spacer, który usprawni i nieco przyspieszy poród naturalny.

W miarę postępowania porodu, skurcze stają się częstsze. Teraz pojawiają się co ok. 5 minut i coraz dłuższe. Szykuj się do wyjścia. Nie biegiem. Masz przynajmniej dwie godziny na dotarcie do celu.

Czytaj: Poród ze znieczuleniem: kiedy podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie?

Wspomnienia z porodu: 4 historie naszych czytelniczek i czytelników

Kiedy odchodzą wody płodowe w porodzie naturalnym?

Gwałtowne chluśnięcie i kałuża wody to również efekty zarezerwowane dla scen filmowych. Naprawdę pęcherz płodowy pęka niepostrzeżenie i bezboleśnie (często podczas skurczu).

Możesz poczuć strużkę wypływającego płynu. Tak jakbyś nie utrzymała moczu i zrobiła odrobinę siusiu albo zaobserwować zwilżoną bieliznę. Czasem płyn jest lekko różowy. Gorzej, gdy woda ma zabarwienie zielonkawe – wtedy szybko, bez ociągania powinnaś jechać do szpitala.

Ale i tak od momentu odejścia wód płodowych, bez względu na ich kolor, nie należy zwlekać z wyjazdem z domu. Akcja porodowa nabiera tempa, a stan dziecka musi być monitorowany przez lekarzy.

Masz częste i intensywne skurcze, ale po wodach płodowych nie ma na razie ani śladu? Tak też może być. Zdarza się, że pęcherz płodowy nie jest naruszony aż do drugiego okresu porodu i pęka dopiero wtedy, gdy szyjka macicy jest całkowicie rozwarta.

Ale może również pozostać w całości do narodzin dziecka (takiego malca nazywamy „w czepku urodzonym”). W takiej sytuacji położna przebija go dopiero w finale akcji porodowej.

Zobacz autentyczne zdjęcia z sali porodowej:

Ile trwa i jak przebiega pierwszy poród?

Zaczęło się. I to książkowo – odeszły wody płodowe, a skurcze są regularne, dłuższe i coraz bardziej intensywne. To teraz uzbrój się w cierpliwość. Nie obdzwaniaj rodziny, bo przez najbliższe godziny będziesz musiała odbierać dziesiątki telefonów z pytaniem: „Czy to już?”. Tak, tak – godziny, a nie minuty.

Przyjmując, że podczas pierwszego porodu szyjka macicy rozwiera się średnio o 1 centymetr na godzinę, to czeka cię 10 godzin do 10-centymetrowego rozwarcia, czyli do zakończenia pierwszej fazy porodu.

Potem jeszcze masz przed sobą fazę parcia (trwa maksymalnie dwie godziny, ale zwykle krócej) oraz poród łożyska (najczęściej zajmuje kilkanaście minut). Policzyłaś? Na pocieszenie dodamy, że drugi i następny poród będzie trwał zdecydowanie krócej.

Pierwszy poród, który trwa kilkadziesiąt minut, to jak wygrana w totolotka. Zdarza się, tak jak zgarnięcie wielomilionowej kumulacji – ale naprawdę tylko nielicznym.

Przeczytaj także: Ciąża po cesarce - kiedy jesteś na nią gotowa?

Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala?

5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać by ochronić krocze?

Kiedy jechać na porodówkę?

Gdy rodzisz po raz pierwszy, nie musisz się spieszyć do szpitala. Pierwszy poród z reguły przebiega wolniej, w przeciwieństwie do kolejnych, które czasem mogą toczyć się błyskawicznie.

Zbyt wczesne przybycie na porodówkę jest dość typowe dla pierwszego porodu. Wiele kobiet przyjeżdża do szpitala od razu, gdy poczuje pierwsze skurcze. Na izbie przyjęć, podczas badania ginekologicznego, może jednak usłyszeć: „rozwarcie na palec” (czyli 1-centymetrowe) i zostać odesłana do domu.

Wtedy należy wrócić do szpitala dopiero po kilku godzinach, gdy skurcze pojawiają się częściej i z dużo większą intensywnością.

Co zabrać do szpitala i czy wolno jeść w czasie porodu?

Jeśli w drodze do szpitala zorientowałaś się, że czegoś zapomniałaś (np. chusteczek), nie zawracajcie z drogi. Gdy dotrzesz na miejsce, mąż może wyskoczyć do sklepu i kupić to, czego ci brakuje.

Najlepiej byłoby, gdyby wyrwał się z porodówki w pierwszej fazie porodu. Wtedy może nawet pójść do szpitalnego bufetu i się posilić. To dobry pomysł, bo gdy przyjdzie kulminacyjny moment porodu, będzie syty i silny, więc nadmiar emocji nie powinien (przynajmniej tak się nam wydaje) ściąć go z nóg.

Pamiętaj też, że wbrew panującej opinii, ty również możesz coś zjeść i wypić w czasie porodu. Kiedyś uważano, że na porodówce rodząca nie powinnaś niczego jeść, a nawet niewiele pić - na wypadek, gdyby konieczne było przeprowadzenie cesarskiego cięcia lub zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Dziś wiadomo, że takie postępowanie może prowadzić do odwodnienie i osłabienia organizmu kobiety, co w efekcie przedłuża poród.

Czytaj: Dystocja barkowa - powikłanie w trakcie porodu, które ciężko przewidzieć

Co jeść i pić w czasie porodu?

Dobrze wiedzieć

Nie sugeruj się filmowymi porodami

Po przespanej nocy jesz śniadanie i pijesz herbatę. Nagle pojawiają się skurcze, więc migiem jedziesz do szpitala. W samochodzie skurcze nasilają się i akcja staje się dynamiczna. Wpadasz więc do szpitala, holowana przez męża. Przesiadasz się na specjalny wózek, by być szybko przetransportowana na porodówkę. Kilka silnych skurczów, kilka głośnych krzyków – i już po chwili witasz dziecko na świecie. Stop klatka.

To nie jest rzeczywistość, lecz typowa scena porodu, jaką widzimy w filmach. Oglądamy ją maksymalnie pięć minut i wydaje się nam, że trwała maksymalnie godzinę. No właśnie – tak się wydaje. Typowy pierwszy poród trwa około 16 godzin, z czego najwyżej dwie (po tym, jak faza rozwarcia i skracania szyjki macicy dobiegnie końca) zarezerwowane są na dynamiczną akcję.

Formalności przed porodem

Po przyjeździe do szpitala zajmij kolejkę na izbie przyjęć oddziału położniczego. To czeka każdą rodzącą, o ile nic jej nie zagraża (np. krwawienie, bardzo silny ból świadczący o komplikacjach, poród w fazie parcia – wtedy musi być przyjęta poza kolejnością).

Każda kobieta, stawiając się w izbie przyjęć oddziału położniczego, powinna okazać niezbędne dokumenty, czyli dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań i oryginał badania grupy krwi.

Zanim zostaniesz odesłana na porodówkę, musisz przejść badania ginekologiczne oraz mieć założoną dokumentację szpitalną. Lekarz sprawdzi, czy akcja porodowa rzeczywiście wystartowała i jak przebiega. Będziesz odpowiadała na pytania:

  • od kiedy masz skurcze i jakiego są rodzaju (jak często, jak długie, jak intensywne)
  • czy odpłynęły ci wody płodowe
  • czy czujesz ruchy dziecka.

Nie obawiaj się, że dzieje się coś złego. To rutynowe pytania zadawane każdej rodzącej. Po badaniu ginekologicznym zostaniesz podłączona do KTG, by można było sprawdzić czynność sercową dziecka oraz skurcze macicy. Położna natomiast sprawdzi ci ciśnienie tętnicze krwi oraz temperaturę ciała.

Opieka na porodówce w czasie porodu naturalnego

W pierwszej fazie porodu rodząca często zostaje sama (bądź z partnerem lub inną rodzącą, jeśli porodówka jest zbiorowa), bez obecności położnej i lekarza. To normalne. Położna przyjdzie cię zbadać co godzinę, dwie – sprawdzi, jakie masz rozwarcie i jak przebiega akcja porodowa.

W razie konieczności wezwie lekarza, który tak naprawdę pojawi się dopiero w kulminacyjnym momencie porodu. Właśnie podczas fazy parcia, na samym finiszu rodzenia, może być wokół ciebie tłoczno.

Nie zdziw się ani nie obawiaj, że dzieje się coś złego. W chwili narodzin dziecka będzie opiekować się tobą (a następnie noworodkiem) sztab ludzi: położna, ginekolog położnik, pielęgniarka (lub położna) noworodkowa oraz neonatolog.

Czytaj: Ile trwa poród? Czynniki wpływające na długość porodu.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

miesięcznik "M jak mama"

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: