Spis treści
Kobiety w ciąży obawiają się często, że mogą nie znieść bólu porodowego. Psychologowie twierdzą jednak, że właśnie ten lęk przed bólem może sprawić, że będzie on bardziej odczuwalny, a poród – trudniejszy. Najważniejsze bowiem jest psychiczne nastawienie.
Dlaczego lęk przed bólem szkodzi?
Porodem kierują jego głębokie, prymitywne struktury. Jednak nadrzędna wobec nich kora mózgowa, odpowiedzialna za procesy myślowe, może zakłócić proces porodu. Przeżywanie wizji trudnego porodu i obezwładniającego bólu powoduje bowiem, że kiedy nadchodzi ten ważny moment, głowa przeszkadza ciału pracować. Gdy kobieta przeżywa lęk, w jej organizmie wydziela się adrenalina, która hamuje działanie hormonów wspomagających proces porodowy: oksytocyny i endorfin. Nie tylko spowalnia to akcję porodową, ale także potęguje odczuwanie bólu. To z kolei zwiększa stres... Jak wyjść z tej smonakręcającej się spirali?
Pozytywne nastawienie zmniejsza lęk przed bólem
Aby pokonać lęk przed bólem, trzeba w sobie wytworzyć pozytywne nastawienie i dobrą wizję porodu. Pomóc w tym mogą zajęcia w szkole rodzenia, kontakt z położną lub doulą, świadome praktykowanie relaksacji. W skrajnych wypadkach poleca się nawet hipnozę, która pomoże przetransformować złe emocje.
miesięcznik "M jak mama"