Właśnie tak wyglądaja skurcze w poszczególnych fazach porodu. Przygotuj się na taki ból

2022-01-19 12:13

Najpierw delikatne i niezbyt częste, potem nasilające się i coraz bardziej regularne skurcze zwiastują urodzenie dziecka oraz wypchnięcie łożyska. Zobacz, jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach i czemu służą w poszczególnych fazach porodu.

Właśnie tak wyglądaja skurcze w poszczególnych fazach porodu. Przygotuj się na taki ból

i

Autor: Getty images Przygotuj się na taki ból

Jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach porodu? To dobre pytanie, ponieważ skurcze skurczom nierówne. W ostatnich tygodniach ciąży, gdy organizm zaczyna przygotowywać się do porodu, pojawiają się skurcze Braxtona Hicksa, które będą ci już towarzyszyć do samego końca.

Około 36. tygodnia ciąży dziecko przemieszcza się w dół macicy, zwiększając nacisk na pęcherz. Możesz zauważyć też wydzielinę surowiczo-śluzową. Jej wydalenie może się odbyć nagle, gdy pęknie błona płodowa i pojawi się czysty płyn (popularnie zwane jest to odejściem wód płodowych), ale może również odbywać się etapami, w ciągu kilku dni.

Jeśli wydzielinie towarzyszą coraz silniejsze i regularnie pojawiające się skurcze, to możesz mieć pewność: rozpoczęła się pierwsza faza porodu. Wyjaśniamy, jak wyglądają skurcze w tej i w kolejnych fazach porodu.

Spis treści

  1. Częste, długie i regularne skurcze w pierwszej fazie porodu
  2. Skurcze parcie w drugiej fazie porodu
  3. Niezauważalne skurcze wydalające łożysko w trzeciej fazie
M jak mama - formalności po porodzie

Częste, długie i regularne skurcze w pierwszej fazie porodu

Pierwsza faza porodu rozpoczyna się wtedy, gdy skurcze są coraz dłuższe, silniejsze i pojawiają się regularnie. Niestety, może ona potrwać nawet do kilku dni.

Na początku będziesz czuła się tak, jak w czasie menstruacji. Później ból stopniowo rozszerzy się z dołu brzucha i obejmie całą jego powierzchnię. Co więcej, to właśnie górna, a nie dolna partia brzucha, stanie się bardzo twarda.

Zacznie cię też boleć kręgosłup, ramiona, łopatki i żebra. Ból może objąć również uda oraz dolne partie nóg. Skurcze staną się jeszcze bardziej regularne – pod koniec pierwszej fazy będą pojawiały się co 2-3 minuty, a każdy z nich będzie trwał minutę.

Nie obawiaj się jednak, że będzie cię tak mocno bolało przez cały czas. W okresie między skurczami organizm będzie się regenerował, a ty odczujesz znaczną ulgę.

Czytaj również: Do czego można porównać ból porodowy?

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Skurcze parcie w drugiej fazie porodu

Pomiędzy pierwszą i drugą fazą porodu skurcze stają się najbardziej intensywne. Będziesz mieć skurcze parte i będziesz miała ochotę przeć, ale jeśli szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczająco rozwarta, położna może ci to odradzić. To właśnie w tym momencie często kobiety krzyczą, płaczą, obwiniają partnera za zajście w ciążę.

Faza druga rozpocznie się, kiedy rozwarcie szyjki macicy będzie wystarczające, a skurcze staną się silne, ale będą występować rzadziej. Może ona trwać od 15 minut do 3 godzin. Najtrudniejszy moment nastąpi, kiedy dziecko będzie przesuwać się do przodu, chcąc wypchnąć główkę.

Wtedy będziesz odczuwała pieczenie, ból, a nawet miała poczucie rozrywania krocza. Położna, nie chcąc do tego dopuścić, będzie cię zachęcać, żebyś w tym momencie wstrzymała się od parcia i głęboko oddychała. Później dziecko bez problemu wydostanie się na świat, a bóle porodowe natychmiast znikną.

Niezauważalne skurcze wydalające łożysko w trzeciej fazie

Kiedy już twoje dziecko będzie na świecie, a ty będziesz mogła je wziąć w ramiona, trzecia faza porodu przestanie mieć dla ciebie znaczenie. Po porodzie ponownie zaczynają się skurcze, ale już zdecydowanie słabsze niż wcześniej - to skurcze wydalające łożysko.

Macica próbuje pozbyć się łożyska i zaciska włókna mięśniowe, żeby uniemożliwić nadmierne krwawienie. Jeśli zdecydowałaś się na zastrzyk hormonalny, urodzenie łożyska może trwać nawet 5 minut. Jeśli rodzisz je naturalnie, przygotuj się na dłuższą akcję, pamiętaj jednak, że przystawienie malca do piersi na początku kontaktu skóra do skóry też pobudza wydzielanie oksytocyny i przyspiesza wydalenie łożyska.

Po urodzeniu łożyska położna sprawdzi, czy pozbyłaś się w go całości – gdyby jakaś część pozostała w organizmie, mogłoby to spowodować krwotok. Nie obawiaj się jednak, do takich sytuacji nie dochodzi często, a organizm sam się przed nimi broni, uruchamiając mechanizm krzepnięcia krwi. W razie konieczności można jednak podać zastrzyk.

Później położna oceni zdrowie dziecka w 10-stopniowej skali Apgar, a następnie sprawdzi ci ciśnienie, poziom utraty krwi oraz ewentualne założenie szwów. Później pomoże ci się wykąpać i zmieni pościel. I to już koniec bólu – możesz cieszyć się swoim maleństwem.

Czytaj: Siara - pierwsze mleko mamy. Właściwości i wartości odżywcze siary

Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach

10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?