Muzyka do porodu: idealna playlista na czas porodu

2017-02-08 15:36

Muzyka do porodu jest coraz popularniejszym elementem wyprawki do szpitala. Polecają ją położne w szkołach rodzenia, a Spotify stworzył idealną playlistę na czas porodu. Muzyka w czasie porodu? Dlaczego nie! Zdaniem wielu lekarzy i położnych może bardzo pomóc rodzącej kobiecie. Zobacz, dlaczego warto zabrać muzykę na porodówkę!

Muzyka do porodu. Playlista do porodu

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pozytywny wpływ muzyki na poród
  2. Jak muzyka działa na człowieka?
  3. Idealna playlista do porodu
  4. Muzyka na pierwsze godziny porodu
  5. Muzyka po kilku godzinach porodu
  6. Muzyka na okres parcia
  7. Muzyka na narodziny dziecka
  8. Polecamy wideo: Rola osoby towarzyszącej w czasie porodu

Jakiś czas temu jeden z internetowych serwisów muzycznych, Spotify, opublikował playlistę idealną na poród. W wyborze utworów specjalistom od aplikacji pomagał ginekolog doświadczony w odbieraniu porodów. Ty też możesz stworzyć własny zbiór utworów, które zabierzesz ze sobą do szpitala.

Pozytywny wpływ muzyki na poród

Położne w szkołach rodzenia, wyliczając rzeczy niezbędne do porodu, oprócz koszuli nocnej i skarpetek coraz częściej wymieniają płyty CD lub urządzenia umożliwiające rodzącej kobiecie odtwarzanie muzyki (iPody, smartfony itd.). Korzystanie z nich sprawdza się w pierwszych godzinach porodu, kiedy przyszła mama chce się zrelaksować albo potrzebuje sposobu na odwrócenie uwagi od bólu. Ale również pod koniec akcji, gdy potrzebna jest motywacja i pokonanie zmęczenia (szczególnie dotyczy to kobiet rodzących bez partnera). Mamy, które słuchały muzyki w czasie porodu, podkreślają natomiast, że pomogło im to odizolować się od hałasu i odgłosów porodówki, pozwoliło się skupić na skurczach i oswoić lęk przed bólem.

Jak muzyka działa na człowieka?

To, że muzyka potrafi wpływać na nasz nastrój, nie jest żadnym nowym odkryciem. Wpływ dźwięków na psychikę ludzką, na kondycję fizyczną i różnego rodzaju dolegliwości bada się od dawna. Istnieje nawet dziedzina wykorzystująca dźwięki w leczeniu chorób – to muzykoterapia. Wykorzystuje ona fakt, że niektóre melodie potrafią nas uspokoić, inne rozdrażnić, jeszcze inne wzruszyć czy zmotywować do działania. I choć można generalizować, że np. muzyka poważna relaksuje, a heavy metal dodaje energii, to jednak tak naprawdę wpływ dźwięków na nasz nastrój zależy od naszych upodobań i skojarzeń.

Każdy z nas ma kilka lub kilkadziesiąt utworów, które lubi. Często podoba nam się ich melodia, słowa (w przypadku piosenek), czasem chodzi o emocje i skojarzenia, które się z nimi łączą, np. lubimy piosenkę, przy której oświadczył się nam nasz ukochany. Badania pokazują, że to właśnie ulubione utwory, a nie określony gatunek muzyczny, dobrze działają na naszą psychikę: poprawiają humor lub łagodzą stres. To ważna wskazówka przy wyborze muzyki do porodu.

Idealna playlista do porodu

Zestaw muzyczny na moment narodzin dziecka powinien się składać z twoich ukochanych utworów. Specjaliści ze Spotify i ginekolog opracowujący wzorcową listę radzą, by przeważała muzyka instrumentalna, ponieważ tekst, zwłaszcza polski, może rozpraszać. Lista powinna zawierać tyle utworów, by wystarczyło ich przynajmniej na pięć godzin słuchania (w przypadku pierwszego dziecka nawet na 10 godzin). Wybrane utwory warto posegregować i ułożyć w takiej kolejności, by pasowały do twojego nastroju i kondycji w poszczególnych okresach porodu.

Muzyka na pierwsze godziny porodu

Na początku powinny się znaleźć utwory wolne, łagodne, relaksujące, uspokajające oraz wywołujące miłe wspomnienia. Mogą być to utwory z muzyki klasycznej, np. nokturny Chopina, lub muzyka relaksacyjna połączona z dźwiękami przyrody: szumu morza itd. Pomóc mogą także: Celine Dion, ballady w wykonaniu Norah Jones czy balsamiczny głos Michaela Bublé.

Co napawdę trzeba wziąć do szpitala do porodu? 

Muzyka po kilku godzinach porodu

Im dłużej trwa poród, tym będziesz bardziej zmęczona, dlatego teraz muzyka powinna być radosna i rytmiczna, aby dodać ci sił. Przydadzą się taneczne utwory – w zależności od upodobań: Strauss, Robbie Wiliams albo grupa Abba.

Muzyka na okres parcia

Melodie przeznaczone na ostatnie chwile przed narodzinami powinny być potężną dawką energii: sprawdza się ponoć Queen (najlepiej „We Are The Champions”), „Aria Królowej Nocy” Mozarta lub rap i heavy metal, jeśli lubisz ten rodzaj muzyki.

Muzyka na narodziny dziecka

Na sam koniec porodu warto zostawić sobie jakiś wzruszający fragment: „Aria na strunie G” Bacha lub piosenki z „Króla Lwa” Eltona Johna. Warto pamiętać, że utwór, przy którym urodziło się twoje dziecko, na pewno zapadnie ci głęboko w pamięć, więc nie powinien być przypadkowy.

Blogerka SuperStyler pokazała kontrowersyjne zdjęcia po porodzie. Zobaczcie!

Polecamy wideo: Rola osoby towarzyszącej w czasie porodu