Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

2022-01-19 12:17

Czy konieczność usunięcia lakieru z paznokci do porodu lub soczewek z oczu to tylko porodowy mit? Czy włosy łonowe i tatuaż przeszkadzają w porodzie? Wyjaśniamy, co może utrudnić szpitalnemu personelowi przyjęcie dziecka na świat.

Paznokcie do porodu

i

Autor: Getty images W wielu szpitalach obowiązuje nakaz zmywania lakieru przed porodem.

Na forach internetowych co jakiś czas pojawiają się wpisy zdezorientowanych kobiet, które zastanawiają się, czy makijaż lub tatuaż mogą im utrudnić bezpieczny poród.

Sprawdziliśmy, co rzeczywiście przeszkadza lekarzom i położnym w czasie porodu, a co nie ma znaczenia.

Spis treści

  1. Lakier na paznokciach - czy przeszkadza w porodzie?
  2. Czy soczewki kontaktowe zakładać na poród?
  3. Włosy łonowe - golić przed porodem?
  4. Tatuaż na plecach - przeszkadza czy nie?
  5. Biżuteria - zdejmij przed porodem!
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Lakier na paznokciach - czy przeszkadza w porodzie?

Kiedyś lekarz oceniał stan pacjentki na podstawie koloru jej płytek paznokci – jeśli były sine, świadczyło to o słabym krążeniu krwi. Obecnie, aby to sprawdzić, nakłada się na palec rodzącej nakładkę pulsoksymetru, który, jak sama nazwa wskazuje, mierzy puls, ale również saturację, czyli natlenienie krwi.

Pulsoksymetr na podstawie długości fal światła ocenia kolor krwi (hemoglobina utlenowana i odtlenowana ma inną barwę). Aby ocena ta nie była zafałszowana kolorem lakieru i aby w ogóle była możliwa (hybrydy nie pozwalają na żaden odczyt) – w wielu szpitalach obowiązuje nakaz zmywania lakieru przed porodem.

Warto podkreślić, że badanie pulsoksymetrem nie jest konieczne przy porodzie siłami natury i bez znieczulenia, dlatego wiele kobiet rodzi z kolorowymi paznokciami bez problemu. Jest jednak niezbędne w czasie podania znieczulenia oraz w czasie cesarskiego cięcia.

Zobacz także: Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala na poród?

Czy soczewki kontaktowe zakładać na poród?

Rodzenie bez szkieł kontaktowych jest zalecane przez większość położnych. Nigdy nie można przewidzieć, ile będzie trwał poród, a wiadomo, że zbyt długie noszenie ich może wywołać np. pieczenie i być po prostu niezdrowe dla wzroku. Inne powody to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, spowodowany wysiłkiem w czasie rodzenia, czy podawanie leków, które mogą wysuszać gałkę oczną i powodować wspomniany dyskomfort.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Włosy łonowe - golić przed porodem?

Depilacja wzgórka łonowego nie jest konieczna, ponieważ włosy łonowe nie przeszkadzają w odbyciu porodu. Jedynie okolice krocza powinny być ogolone, na wypadek gdyby konieczne było jego nacięcie – wiele położnych woli dokładnie widzieć miejsce zabiegu.

Można spotkać się z opinią, że usunięcie owłosienia eliminuje część bakterii i ułatwia higienę miejsc intymnych w połogu – to nie do końca prawda, bo bardzo często depilacja powoduje podrażnienie (swędzenie, pieczenie), a wrastające włoski mogą wywołać stany zapalne. Dlatego jeśli nie jesteś zwolenniczką pełnej depilacji, przed porodem przytnij tylko włosy łonowe – zamiast gładko golić skórę.

Tatuaż na plecach - przeszkadza czy nie?

Ta coraz częściej spotykana ozdoba ciała zdaniem lekarzy może być niekiedy problemem w czasie korzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego w czasie porodu. Znieczulenie to podaje się w formie zastrzyku w kręgosłup – w okolicę krzyżowo-lędźwiową. Jeśli w miejscu tym znajduje się tatuaż, anestezjolog może odmówić wykonania wkłucia. Dotyczy to szczególnie świeżych tatuaży, a także takich, które spowodowały stan zapalny lub rana po nich wciąż się nie zagoiła.

Przedostanie się zakażenia z miejsca pokrytego tatuażem do kręgosłupa mogłoby być bardzo niebezpieczne.

Biżuteria - zdejmij przed porodem!

Nie jest zabroniona, ale warto ją zdjąć. W czasie porodu naturalnego i w trakcie cesarskiego cięcia kobieta podłączana jest niekiedy do różnych urządzeń medycznych, ma zakładany rękaw do mierzenia ciśnienia, wkłuwany wenflon itd. Łańcuszki plączące się na piersi czy przegubie ręki mogą wtedy przeszkadzać w trakcie badań. Bransoletki i pierścionki mogą też po prostu podrażniać zmęczoną rodzącą, jeśli poród się przedłuża.

Polecamy: 5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?