Czy jedna cesarka wymusza kolejną? Wyjaśniamy, czy po cesarskim cięciu możliwy jest poród naturalny

2022-06-05 19:39

Czy pierwszy poród przez cesarskie cięcie oznacza, że kolejny również musi zakończyć się zabiegowo? Wyjaśniamy, czy i kiedy jest możliwy poród naturalny po cesarce (vbac - z ang. "Vaginal Birth After Caesarean Section"). Sprawdźcie!

Czy jedna cesarka wymusza kolejną?

i

Autor: Getty images Wyjaśniamy, czy po cesarskim cięciu możliwy jest poród naturalny

Tak się złożyło, że ostatnio prawie jednocześnie dwie nasze czytelniczki napisały do nas o swoim ogromnym rozczarowaniu faktem, że musiały mieć cesarskie cięcie, choć przez całą ciążę marzyły o porodzie naturalnym i przygotowywały się do niego. To właśnie do nich – i innych kobiet w podobnej sytuacji – kierujemy ten tekst.

Jeśli miałyście cesarkę z powodów nagłych, to jest duża szansa na to, że kolejnym razem możecie urodzić normalnie. Według publikacji medycznych aż 60–80 proc. kobiet, które miały cesarskie cięcie, może następnym razem z powodzeniem urodzić drogami natury! Od czego to zależy i czy sama kobieta może w jakiś sposób zwiększyć swoje szanse na taki poród?

Spis treści

  1. Jak wygląda poród naturalny po cesarce?
  2. Kto może rozważać poród naturalny po cesarskim cięciu?
  3. Jak zwiększyć szanse na poród naturalny po cesarce?
  4. Kiedy możliwy jest poród naturalny po cesarce?
  5. Jakie są zalety porodu naturalnego po cesarce?
  6. Czy poród naturalny po cesarce jest bezpieczny?
  7. Jak się przygotować do porodu naturalnego po cesarce?
  8. Jak zapobiec pęknięciu macicy w trakcie porodu naturalnego po cesarce?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Jak wygląda poród naturalny po cesarce?

Poród naturalny po uprzednim cesarskim cięciu jest uznawany za poród podwyższonego ryzyka, dlatego – zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – stan kobiety rodzącej i jej dziecka powinien być stale monitorowany za pomocą KTG.

Taki poród wymaga dużej cierpliwości, więcej czasu i zwiększonej opieki ze strony położnej (dlatego warto mieć indywidualną położną). Należy unikać podawania oksytocyny, bo wspomaganie czynności skurczowej zwiększa ryzyko pęknięcia macicy.

Musi być oczywiście dostępna sala operacyjna i personel gotowy do cesarskiego cięcia, bo nigdy nie można wykluczyć takiego zakończenia.

Kto może rozważać poród naturalny po cesarskim cięciu?

  • Matka, która ma za sobą najwyżej jedno cesarskie cięcie wykonane poziomo, w dole brzucha.
  • Nie stwierdzono u niej żadnych innych blizn ani pęknięć na macicy.
  • Blizna zagoiła się prawidłowo.
  • Od operacji minęły co najmniej dwa lata.
  • Kobieta jest ogólnie zdrowa, a obecna ciąża przebiega prawidłowo.
  • Zarodek jest zagnieżdżony głęboko w dnie macicy.
  • W drugiej ciąży nie powtórzyła się sytuacja, która była powodem pierwszego cesarskiego cięcia.
  • Płód waży do 4000 g i jest w położeniu główkowym

Jak zwiększyć szanse na poród naturalny po cesarce?

Oczywiście, dotyczy to przede wszystkim matek, które miały cesarskie cięcie nieplanowane, nagłe. Zabiegi planowane przeprowadza się bowiem wtedy gdy przyczyna leży po stronie matki – może nią być przewlekła choroba (np. cukrzyca lub choroby układu krążenia) lub budowa anatomiczna (np. wąska miednica). Wiadomo wówczas z góry, że cięcie jest konieczne.

W takim przypadku także kolejne porody będą operacyjne, bo trudno się spodziewać, że kobieta „zmieni” swoją miednicę albo pozbędzie się przewlekłej czy wrodzonej choroby. Jednak gdy wskazaniem do cięcia był np. brak postępu porodu, sytuacja ta wcale nie musi się powtórzyć.

Podobnie jest z wszelkimi czynnikami związanymi z dzieckiem (np. zaburzenia tętna płodu, położenie pośladkowe). To że tego typu sytuacje wystąpiły przy jednym porodzie, nie oznacza, że powtórzą się przy następnym – i wtedy można urodzić fizjologicznie, zwłaszcza jeśli taka jest wola rodzącej kobiety.

Kiedy możliwy jest poród naturalny po cesarce?

Oczywiście, każdy przypadek ocenia się indywidualnie, ale jeśli zależy ci na porodzie drogami natury, i nie ma przeciwwskazań medycznych, nie będzie żadnego problemu, by tak urodzić – decyzja co do rodzaju porodu należy w takiej sytuacji do kobiety.

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiecie, która przebyła cięcie cesarskie wykonane poprzecznie w dolnym odcinku macicy, należy zaproponować próbę porodu drogą pochwową.

Jakie są zalety porodu naturalnego po cesarce?

Taki poród ma wiele plusów:

  • matka z dzieckiem pozostają krócej w szpitalu
  • mają możliwość kontaktu „skóra do skóry”
  • łatwiejsze jest karmienie piersią
  • nie ma ryzyka powikłań pooperacyjnych

Ale ma też oczywiście minusy.

Czy poród naturalny po cesarce jest bezpieczny?

Największe zagrożenie, jakie wiąże się z porodem pochwowym po uprzednim cesarskim cięciu, to możliwość pęknięcia macicy, czego skutkiem może być silny krwotok, a nawet utrata tego narządu.

Jednak jeśli podczas operacji wykonano niskie poprzeczne cięcie – a obecnie takie wykonuje się standardowo – i drugi poród nie jest indukowany oksytocyną, wówczas pęknięcie macicy zdarza się niezwykle rzadko, raz na 200 porodów, a według niektórych źródeł amerykańskich – nawet raz na 500 porodów.

Blizna na macicy powstała po poprzecznym, niskim nacięciu jest trwalsza i bardziej odporna na rozejście się. Takie cięcie wykonuje się na granicy jej części aktywnej (ta, która się kurczy) i nieaktywnej – nie zaburza przebiegu pasm włókien mięśni macicy, co w przyszłości umożliwia czynność skurczową, a więc poród fizjologiczny.

Ryzyko pęknięcia macicy może być wyższe, jeśli odstęp między dwoma porodami jest mniejszy niż 18 miesięcy, dlatego zaleca się przynajmniej dwuletnią przerwę.

Jak się przygotować do porodu naturalnego po cesarce?

Jeśli chcesz doświadczyć naturalnego porodu, warto się do niego przygotować. Dobrze by było, aby po cesarce został skontrolowany stan blizny na macicy za pomocą USG – lekarz sprawdzi, w jaki sposób zagojony jest mięsień macicy.

Jeżeli po upływie sześciu tygodni od operacji wszystko jest prawidłowo zrośnięte – nie ma żadnych przewężeń, nieprawidłowości, rozejścia się mięśni – to według badań nie notowano dotąd przypadku rozejścia się blizny macicy przy kolejnej ciąży i porodzie fizjologicznym.

Kiedy tylko zajdziesz w kolejną ciążę, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem i zapytaj o możliwość rodzenia drogami natury. Już wtedy może on np. sprawdzić, w którym miejscu zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa.

Jak zapobiec pęknięciu macicy w trakcie porodu naturalnego po cesarce?

Jeśli jest usytuowana w dnie macicy, to nie będzie miała problemu z rozwojem i jest to opcja bezpieczniejsza niż gdyby zarodek rozwijał się stosunkowo nisko.

Na wysokości przecięcia mięśnia macicy pojawia się bliznowiec i powstaje tam przewężenie – gdyby w to miejsce zaczęło wrastać łożysko, może to być zagrożenie dla ciąży.

Im więcej czynników lekarz skontroluje, tym bezpieczniejsza będzie ciąża. Pod uwagę weźmie m.in.: przyczynę cesarskiego cięcia, rodzaj wykonanego cięcia, wielkość płodu i jego położenie, nadwagę i choroby matki, czas między jednym a drugim porodem.

Przed porodem lekarz oceni stan blizny mięśnia macicy poprzez wywiad, badania palpacyjne i zastosowanie USG – pozwoli to na rozpoznanie zagrożenia pęknięcia blizny.

Dobrze wiedzieć

Porody kobiet, które pierwsze dziecko rodziły przez cesarkę, a druga ciążę decydowały się rozwiązać albo przez drugie cesarskie cięcie albo wybierały poród naturalny, obserwowali naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz z Australii.

Choć analizując detale, dochodzili do różnych wniosków, generalnie przyznali, że druga cesarka nie naraża kobiety na ryzyko powikłań – podaje serwis naukowy BBC News, powołując się na publikacje w piśmie „PloS Medicine”. Oto szczegółowe wnioski płynące z obserwacji uczonych.

  • Australijscy uczeni z Australian Research Centre for Health of Women and Babies w badaniu z udziałem ponad dwóch tysięcy kobiet z 14 szpitali dowiedli, że kobiety, które decydują się na drugą cesarkę, rzadziej rodzą martwe dziecko w porównaniu z paniami rodzącymi naturalnie. Natomiast uczeni z Wielkiej Brytanii wykazali, że ryzyko pęknięcia macicy zmniejsza się, gdy kobieta decyduje się na poród sztuczny, zamiast siłami natury. Zwłaszcza ta ostatnia obserwacja wzbudza sporo zainteresowania wśród rodzących i lekarzy.
  • Większość kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, obawia się drugiego porodu. Przeraża je wizja pęknięcia macicy, która może zagrażać zarówno jej (niebezpieczeństwo śmiertelnego wykrwawienia), jak i dziecku. Zespół naukowców z National Perinatal Epidemiology Unit na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazał 159 przypadków pęknięcia macicy u rodzących w latach 2009-2010, z czego 139 kobiet miała wcześniej cesarkę. Okazało się również, że ryzyko pęknięcia macicy w przypadku porodu naturalnego było siedmiokrotnie wyższe, niż gdyby kobiety zdecydowały się na ponowną cesarkę. Niestety, ryzyko śmierci dziecka w przypadku kolejnego porodu tym razem naturalnego było aż trzykrotnie wyższe niż ponownego porodu przez cięcie.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, w jaki sposób chcesz ponownie rodzic, przedyskutuj wszystkie kwestie z ginekologiem i położną. Decyzja o drugiej cesarce nie powinna być podyktowana jedynie obawami o pęknięcie macicy. Warto brać pod uwagę powikłania, jakie niesie za sobą poród sztuczny, bez względu na to, czy jest on pierwszy, czy kolejny.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: