Poród pośladkowy - jakie niesie zagrożenia i czy konieczne jest cięcie cesarskie?

2022-09-28 11:58

Poród pośladkowy to poród, w trakcie ktorego dziecko ułożone jest w położeniu podłużnym miednicowym (pośladkowym) - jego nogi i pośladki są skierowane ku kanałowi rodnemu. Takie ułożenie sprawia, że poród siłami natury jest bardzo trudny i może nieść zagrożenie dla dziecka - zwykle lekarze doradzają elektywne cesarskie cięcie.

Ból porodowy

i

Autor: Getty Images Co powinnaś wiedzieć o porodzie pośladkowym?

Poród pośladkowy zdarza sie stosunkowo rzadko - ułożenie pośladkowe (miednicowe) przyjmuje przed przyjściem na świat jedynie 3 procent dzieci. Co może świadczyć o ułożeniu pośladkowym dziecka? To, że dziecko kopie cię w dole brzucha i po bokach, a nie po żebrach, a bicie jego serca słychać powyżej twojego pępka.

Niestety, położenie pośladkowe znacznie utrudnia poród drogami natury - ze względu na możliwe powikłania i zagrożenia dla dziecka, obecnie większość porodów w przypadku takiego ułożenia kończy się cesarskim cięciem. Dlaczego?

Bo poród pośladkowy jest trudniejszy - pośladki mogą w niedostatecznym stopniu rozewrzeć kanał rodny i główka, która jest szersza, będzie przechodzić przez niego z wielkim trudem.

Spis treści

  1. Poród pośladkowy: skąd ten problem?
  2. Położenie pośladkowe: rodzaje
  3. Poród pośladkowy: zagrożenia
  4. Poród pośladkowy: kiedy drogami natury?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Poród pośladkowy: skąd ten problem?

Dlaczego niektóre dzieci przujmują pozycję pośladkową nie wiadomo - niektóre mamy (oraz położne i lekarze) mówią, że z przekory. Znane są natomiast czynniki sprzyjające takiemu ułożeniu. Są to:

  • większa ilość płynu owodniowego (niekoniecznie wielowodzie), co sprzyja ruchliwości dziecka
  • niewielkie rozmiary dziecka (wynikające z fizjologii bądź z tego, że poród ma miejsce przed terminem)
  • wady budowy macicy
  • mięśniaki
  • łożysko przodujące
  • ciąża mnoga
  • mama jest wieloródką, więc w jej macicy jest więcej miejsca

Dowiedz się: Fakty i mity o cesarskim cięciu - poznaj prawdę a nie opinie!

Położenie pośladkowe: rodzaje

Dziecko w położeniu pośladkowym może przybierać rózne pozycje, stąd ułożenie podłużne miednicowe lekarze dzielą na:

  • miednicowe zupełne: nogi dziecka zgięte we wszystkich stawach, częścią przodującą są pośladki i stópki;
  • miednicowe niezupełne pośladkowe: nóżki są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze (stópki znajdują się obok twarzy)
  • stópkowe zupełne: obie nóżki dziecka znajdują się nad szyjką macicy - przodują zatem dwie stópki
  • stópkowe niezupełne: jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego - przoduje jedna stópka
  • położenie kolankowe zupełne i niezupełne (analogicznie jak w przypadku położeń stópkowych).

Sprawdź: Obracanie dziecka w brzuchu - sposób na uniknięcie cesarki?

Poród pośladkowy: zagrożenia

Ze statystyk wynika, że dzieci urodzone siłami natury z ułożenia pośladkowego narażone są na większe ryzyko powikłań. To dlatego, że miękkie pośladki i nogi dziecka wywierają mniejszy nacisk na drogi rodne niż twarda główka, co grozi:

Przy ułożeniu pośladkowym można spróbować obrotu zewnętrznego na główkę. Na czym to polega? Lekarz podejmuje próbę obrócenia dziecka do prawidłowej pozycji, uciskając odpowiednio brzuch matki. Zabieg ten moze być nieprzyjemny, ale wykonany przez specjalistę nie jest niebezpieczny i 50-70 procentach kończy się pomyślnie. Nie zawsze jednak mozna go zastosować, przeciwwskazaniem jest m. in. krwawienie z dróg rodnych, małowodzie, ciąża mnoga.

Sprawdź: Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Poród pośladkowy: kiedy drogami natury?

Ponieważ poród pośladkowy uważany jest za poród najwyższego ryzyka, większość lekarzy nie bierze pod uwagę innego rozwiązania ciąży, jak poprzez cesarskie cięcie. Poród drogami natury można rozważać jedynie i tylko wtedy, gdy spełnione są bardzo określone warunki:

  • kobieta ma prawidłową budowę miednicy i nie jest to jej pierwszy poród
  • dziecko waży między 2 500 a 3 500 g
  • dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej zupełnej tzn. częścią przodującą nie jest głowa dziecka a jego pośladki i stopy czyli nad miednicą matki znajdują się pośladki dziecka, jego nóżki są zgięte w kolanach, a stópki sąsiadują z pośladkami

Dowiedz się: Naturalna cesarka - cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Jeśli decydujesz się przy położeniu miednicowym dziecka na poród siłami natury, musisz uzbroić się w cierpliwość - zwykle trwa on dłużej niż poród przy ułożeniu prawidłowym. Poza tym przyda ci się fachowa, doświadczona w takich porodach pomoc zarówno położnej, jak i lekarza ginekologa. Ważna będzie też pozycja w trakcie porodu - leżąca w tej sytuacji nie jest wskazana.