Preindukcja: skuteczne metody przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy

2021-02-10 14:48

Preindukcja porodu to zabieg, który zdaniem specjalistów jest skutecznym sposobem na przyspieszenie narodzin dziecka. Farmakologiczne czy mechaniczne działanie przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy ułatwia wywołanie porodu. Zobacz, jakie metody preindukcji są stosowane najczęściej?

Preindukcja: skuteczne metody przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy

i

Autor: Getty images Skuteczne metody przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy

Preindukcja porodu jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy twarda, niepodatna, zamknięta szyjka macicy stanowi podstawowe przeciwwskazanie do indukcji porodu.

Dawniej, kiedy cesarskie cięcia stanowiły ostateczność (wykonywane inną techniką, obarczone sporym ryzykiem związanym ze znieczuleniem i zakażenia), decydowano się na indukcję porodu drogami natury, nawet gdy nie było do niego warunków. Dochodziło do częstych powikłań spowodowanych niedojrzałością szyjki macicy - problemów z przedostaniem się dziecka przez kanał rodny, skurczów macicy przy braku rozwarcia czy pęknięcia macicy.

Współczesna farmakologia zwraca jednak uwagę na preindukcję, która ma na celu przyspieszenie zmiękczania, dojrzewania szyjki macicy. Sytuacja się obecnie diametralnie zmieniła. Cięcie cesarskie stało się zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, a indukcja porodu jest znacznie skuteczniejsza, między innymi dzięki preindukcji.

Zobacz też: Skala Bishopa, czyli określanie dojrzałość szyjki macicy

Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w trakcie ciąży: jaki ma wpływ na jej przebieg?

Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

Spis treści

  1. Co to jest preindukcja?
  2. Metody preindukcji: prostaglandyny
  3. Metody preindukcji: cewnik Foleya

Co to jest preindukcja?

Preindukcja to farmakologiczne lub mechaniczne działanie, mające na celu przyspieszenie zmiękczania, dojrzewania szyjki macicy. Współczesne położnictwo dysponuje kilkoma skutecznymi metodami preindukcyjnymi.

Metody preindukcji: prostaglandyny

Metody preindukcji polegają głównie na podawaniu prostaglandyn, które powodują rozwieranie się części pochwowej. Szyjka macicy dzięki nim robi się miękka, podatna, rozbita zostaje także zwarta struktura czopu śluzowego, który podczas ciąży chroni płód przed przenikaniem do niego zewnętrznych zagrożeń.

Substancje te wywołują również skurcze macicy, dlatego mogą doprowadzić do rozwinięcia się regularnej czynności skurczowej, często zakończonej porodem. Wówczas preindukcja staje się prawdziwą indukcją. Najsilniejsze skurcze, a zarazem słabsze efekty dojrzewania szyjki, powoduje podanie prostaglandyn dożylnie. Najszybciej dojrzewa ona dzięki podaniu leku (np. w postaci żelu) dopochwowo.

Wybór metody zależy więc od położnika i podstawowego celu, jaki ma przynieść stosowanie prostaglandyn. Kiedy szyjka macicy jest miernie dojrzała, ale zarazem wystarczająco, by możliwy był poród, wówczas stosuje się wlewy dożylne. Kiedy na skurcze zdecydowanie za wcześnie, wskazany jest żel.

Metody preindukcji: cewnik Foleya

Do preindukcji coraz częściej w Polsce stosuje się także dość popularny na Zachodzie cewnik Foleya (zwyczajowo stosowany do udrożniania pęcherza, przypomina rurkę zakończoną balonikiem). Warunkiem koniecznym do zastosowania tej metody podczas porodu jest rozwarcie kanału szyjki co najmniej na grubość cewnika (najlepiej ok. 1 cm.).

Wypełniony solą fizjologiczną balonik pozwala mechanicznie rozwierać szyjkę, zarazem zachęcając organizm do uwolnienia naturalnych prostaglandyn. Metoda jest tania, wygodna i bezpieczna. Nie może być jednak stosowana w przypadku przodującego lub nisko usadowionego łożyska, krwawienia z szyjki macicy, wcześniejszego odpłynięcia płynu owodniowego, stanów zapalnych pochwy.

Czytaj również: Seks w ciąży – sposób na przyspieszenie porodu

Postęp porodu - co oznacza brak postępu porodu i co wpływa na jego brak?

miesięcznik "M jak mama"