W Polsce nie obowiązuje rejonizacja, dlatego możesz wybrać porodówkę na terenie całej Polski. To gwarantuje ci prawo. Warto z niego skorzystać, jeśli z jakichś względów nie chcesz przeżyć porodu w szpitalu w swojej miejscowości. Bez oporów możesz jechać na porodówkę tam, gdzie wydaje ci się, że będziesz miała najlepiej.
Dlatego już w ciąży warto zastanowić się, gdzie chciałabyś powitać swoje maleństwo. W dobrym szpitalu będziesz czuła się bezpiecznie, otrzymasz fachową pomoc medyczną oraz komfortowo spędzisz z noworodkiem jego pierwsze dni życia. Jak sprawdzić, czy szpital jest rzeczywiście dobry? Zebraliśmy dla ciebie kilka wskazówek.
Spis treści
- Wybieramy porodówkę: test przez telefon i internet
- Jak wygląda droga do szpitala?
- Zwiedzanie porodówki
- Sprawdź rozwiązania sytuacji nagłych
- Idealne sale na duet z dzieckiem
- Prywatność na porodówce
- Podoba ci się na porodówce? Zapisz się do szkoły rodzenia
- Certyfikaty i dyplomy
- Zdobądź na forach opinie innych mam
Wybieramy porodówkę: test przez telefon i internet
Większość szpitali, a więc i oddziałów położniczych, ma swoje strony internetowe, na których zamieszcza ogólne informacje dotyczące np. liczby sal porodowych i położniczych. Dzięki temu możesz zorientować się, ile kobiet rodzących jest tam przyjmowanych.
Poza tym dowiesz się, jakie są dodatkowe opłaty, np. za indywidualną opiekę położnej lub pobyt w jednoosobowej sali z noworodkiem. Tutaj też znajdziesz numer telefonu do informacji lub izby przyjęć.
Chwytaj więc za słuchawkę i dzwoń. W czasie rozmowy dowiesz się więcej, zwłaszcza o obostrzeniach związanych z pandemią - te w każdym szpitalu są nieco inne.
Warto się do niej przygotować, wypisując na kartce zagadnienia, które cię interesują. Możesz zapytać o to, czy porodówka ma dużo miejsc dla rodzących i co się dzieje w przypadku, gdy jest komplet, a przyjechała rodząca; czy można skorzystać z porodu rodzinnego i jakie są dostępne rodzaje znieczulenia oraz niefarmakologiczne metody uśmierzania bólu (możliwość skorzystania z prysznica czy ćwiczeń przy drabinkach); czy w szpitalu działa poradnia laktacyjna albo są dyżury doradcy laktacyjnego.
Nawet jeśli uzyskasz komplet informacji, na tym nie poprzestawaj. Czas na zweryfikowanie tych danych i sprawdzenie, jaki naprawdę jest oddział położniczy w wybranej przez ciebie placówce.
Czytaj również: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce
Te dokumenty powinnaś mieć w torbie do porodu - sprawdź, co zabrać do szpitala
Jak wygląda droga do szpitala?
Wyjazd do szpitala to będzie dobry sprawdzian tego, jaka jest realna odległość z domu na porodówkę. Chodzi tu nie tyle o liczbę kilometrów, bo to można łatwo ustalić dzięki mapie w telefonie. Jadąc do szpitala tylko po to, by go obejrzeć, zorientujesz się również, czy droga do niego nie trwa zbyt długo i czy ten szpital nie jest po prostu za daleko. A konkretnie – ile masz po drodze skrzyżowań, remontowanych ulic, czy w ciągu dnia nie tworzą się korki.
Najlepiej wyjedź w godzinach szczytu, byś mogła zobaczyć, jaka droga czeka cię w ekstremalnie niedogodnych warunkach (dziecko nie będzie przecież czekało, aż wszyscy dojadą do pracy i na ulicach zrobi się luźniej). To cenne informacje. Czasem okazuje się, że szybciej dotrzesz do szpitala np. w sąsiednim mieście niż w centrum swojego miasta.
Dotarliście do celu? Zorientuj się, gdzie są miejsca parkingowe (i czy są płatne, żebyś na dzień porodu miała przygotowane np. drobne na parkomat), które drzwi wejściowe prowadzą na oddział położniczy i na którym piętrze jest porodówka. A jeśli trzeba pokonać np. dwa piętra, to czy możesz dotrzeć tam niezawodną windą.
Nastawienie personelu medycznego do odwiedzających wiele mówi o oddziale położniczym. Jak zareagowali na twoje „dzień dobry” i czy oferowali ci pomoc?
Zwiedzanie porodówki
Na oglądanie sali porodowej warto umówić się wcześniej (np. uzgadniając to przez telefon) albo już na miejscu poprosić o możliwość rozejrzenia się na oddziale położniczym - jeśli szpital zezwala na to w czasie pandemii.
Rozeznaj się, czy każda sala porodowa jest indywidualna, czy może są wieloosobowe? Dobrze wiedzieć to zawczasu, byś w chwili porodu nie była zaskoczona, że rodzisz na jednej sali z innymi kobietami, a dzielą was jedynie zasłonki lub niziutkie ścianki działowe.
Zobacz, jakie jest łóżko do rodzenia – nowoczesne czy pamiętające porody naszych mam? Ta informacja może zaważyć na decyzji o porodzie w danym szpitalu. Nowoczesne łóżko ułatwia bowiem poród w pozycji dogodnej dla rodzącej – nawet na siedząco. Poza tym warto sprawdzić, czy łóżka porodowe są stabilne i dobrze utrzymane.
Zwróć też uwagę na wyposażenie porodówki: czy są dodatkowe pomoce do rodzenia, tj. piłki, krzesła porodowe, drabinki, worki sako, a może nawet wanna do porodu. Sprawdź również, czy sala porodowa połączona jest z łazienką i czy podczas porodu można skorzystać z prysznica (wielu rodzącym przynosi to ulgę w bólu).
Sprawdź rozwiązania sytuacji nagłych
Oglądając porodówkę, rozeznaj się również, jak daleko od niej jest sala operacyjna (do przeprowadzenia ewentualnego cesarskiego cięcia) oraz sala, do której przenoszony jest noworodek, gdy wystąpią ewentualne komplikacje i będzie konieczna natychmiastowa pomoc lekarzy.
Choć żadna z nas nie zakłada jakichkolwiek nieprawidłowości podczas porodu, warto wiedzieć, co dzieje się w przypadku, gdy dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej. Udziela się jej na miejscu, czy też noworodek jest przewożony do innego szpitala? Czy szpital ma oddział dla wcześniaków?
Te informacje są bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kobiet, które już w ciąży wiedzą o ryzyku komplikacji zdrowotnych u dziecka.
Czytaj również: Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala na poród?
Stopnie referencyjności szpitali położniczych: czym jest szpital o III stopniu referencyjności?
Idealne sale na duet z dzieckiem
Z sali porodowej powędruj na oddział położniczy i zorientuj się, jak dużo jest na nim łóżek. Generalnie lepiej byłoby, gdyby tych łóżek było sporo, bo wówczas miałabyś większą szansę na to, że zawsze będzie w tym szpitalu czekało miejsce dla ciebie.
Ale uwaga: czasem w dużym szpitalu, który cieszy się dobrą renomą – a co za tym idzie, większą niż inne popularnością – nawet imponująca liczba łóżek nie gwarantuje, że w momencie porodu znajdzie się tam miejsce dla ciebie.
No właśnie, i co wtedy? Zapytaj personel o to, czy zdarza się odesłać rodzącą kobietę do innego (którego?) szpitala, czy gwarantują wtedy transport? A może w okresie, gdy porodówka jest przepełniona, przenoszą część pacjentek na inny oddział, np. ginekologiczny albo patologii ciąży?
Dyskretnie (aby nie zakłócać spokoju świeżo upieczonych mam i ich maleństw) obejrzyj sale poporodowe. Nie jest dobrze, gdy kilka mam z dziećmi zajmuje salę o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych, zaś toaleta oraz prysznic znajdują się na końcu korytarza.
Jeśli zależy ci na pojedynczej sali poporodowej, zapytaj, czy jest taka możliwość, czy trzeba za to dodatkowo zapłacić oraz czy może w niej przebywać twój partner nawet po godzinach odwiedzin.
Prywatność na porodówce
Weszłaś na porodówkę bez problemu i nikt nie zainteresował się tym, że zaglądasz do różnych sal? To niezbyt dobry znak, bo może wskazywać na to, że każdy może wejść na oddział. Dla noworodka lepiej byłoby, gdyby drzwi oddziału położniczego były zamknięte, bo wtedy ryzyko złapania przyniesionej z zewnątrz choroby (zwłaszcza w sezonie przeziębień) byłoby zminimalizowane.
A może ty chcesz być odwiedzana przez bliskich i znajomych, więc wolałabyś uniknąć problemów przy wejściu? Zobacz więc, jak wiele osób odwiedzających kręci się po oddziale i sprawdź, kiedy są godziny odwiedzin na oddziale położniczym.
Podoba ci się na porodówce? Zapisz się do szkoły rodzenia
Dobrze, gdy szpital prowadzi własną szkołę rodzenia, bo dzięki temu poznasz bliżej personel medyczny i będziesz oswojona z topografią oddziału położniczego. Wielką zaletą jest również prowadzona w szpitalu poradnia laktacyjna.
Certyfikaty i dyplomy
Dobry szpital często ma różne certyfikaty i dyplomy. Dowiesz się tego bez problemu, bo jeśli ma się czym pochwalić, na pewno zawiesi dyplomy na eksponowanych miejscach (informacje o tym znajdziesz też na stronie internetowej szpitala).
Mogą to być certyfikaty, np. Szpital Przyjazny Dziecku albo dyplomy dla konkretnych lekarzy za konkretne zasługi. Przy okazji zorientuj się, czy szpital szczyci się tym, że np. ostatnio wyremontował sale albo zakupił nowoczesny sprzęt – to duży plus i świadczy o dobrej kondycji finansowej.
Czytaj również: Torba czy walizka do szpitala? Szukamy tych praktycznych i zgodnych z wymogami
Jak wygląda sala porodowa? Zobacz, gdzie urodzisz swoje dziecko
Zdobądź na forach opinie innych mam
Na koniec warto sprawdzić, co o szpitalu mówią inne mamy. Możesz zajrzeć na fora internetowe (np. nasze Mjakmama24.pl) albo zagadnąć kobiety na oddziale położniczym podczas wizyty w szpitalu. Warto zadawać konkretne pytania, np. jak reaguje personel medyczny, gdy rodząca krzyczy albo czy położne chętnie pomagają przy noworodku.
Albo pozwól świeżo upieczonym mamom się wygadać i wysłuchaj ich relacji z porodu. Z opowieści wychwycisz np. informacje o tym, w jakiej pozycji można rodzić i czy rutynowo nacina się krocze oraz jak jest z odwiedzinami po porodzie.
Ale, uwaga – nie każda wypowiedź jest wiarygodna, bo każda kobieta ma inne oczekiwania, doświadczenia oraz emocje, a więc wypowiada odmienne opinie. Poza tym czasem warto wczuć się w sytuację np. położnej, która musiała w konkretny sposób zareagować, gdy pojawiły się komplikacje.
miesięcznik "M jak mama"