Skurcze przepowiadające - kiedy się pojawiają i jak wyglądają? Objawy, częstotliwość

2024-03-14 14:27

Skurcze przepowiadające to normalny objaw zaawansowanej ciąży i objaw zbliżającego się porodu. Są jednak przypadki, gdy odczuwalne skurcze przed porodem wcale nie są tymi przepowiadającymi i powinny wzmocnić naszą czujność. Przeczytaj, jak odróżnić skurcze przepowiadające (fizjologiczne) od skurczów sygnalizujących nieprawidłowości w przebiegu ciąży?

skurcze przepowiadające

i

Autor: Getty Images Jak rozróżnić skurcze przepowiadające poród od początku porodu?

Nie wszystkie skurcze występujące w ciąży to skurcze przepowiadające czasem odczuwalne przez kobietę bóle mogą być powodem do obaw i zwiastować problemy z przebiegiem ciąży. Ważne jest zatem rozpoznanie przez ciężarną odczuwalnych skurczów i szybkie reagowanie na skurcze niewłaściwe na danym etapie ciąży.

Spis treści

  1. Co to są skurcze przepowiadające?
  2. Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Jak je rozpoznać?
  3. Skurcze przepowiadające - kiedy się pojawiają?
  4. Jak odczuwa się skurcze przepowiadające? Gdzie boli?
  5. Ile trwają skurcze przepowiadające?
  6. Różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi
  7. Bolesne i częste skurcze przepowiadające - co to oznacza?
  8. Brak skurczy przepowiadających - czy to problem?
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Co to są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające to trwające jakiś czas napięcie mięśnia macicy. Zwykle kobieta odczuwa je bezboleśnie, jako twardnienie brzucha i uczucie „spięcia”. Prawidłowe skurcze przepowiadające są odczuwalne głównie w 8. i 9. miesiącu ciąży. Skurcze przepowiadające występujące w okolicach 20. tygodnia ciąży to skurcze Alvareza.

Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Jak je rozpoznać?

Są one prawie nieodczuwalne przez kobietę – czasem objawiają się lekkim napinaniem się brzucha. Mało tego, skurcze te są trudne do uchwycenia nawet w badaniu KTG. Prawidłowe skurcze przepowiadające nazywamy skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa ich pochodzi od nazwiska angielskiego ginekologa, który je odkrył.

Są one naturalnym sygnałem przygotowywania się macicy do porodu – w ten sposób mięsień macicy „uczy się” pracować, by w efekcie, w chwili porodu skutecznie wypchnąć dziecko na świat. Skurcze przepowiadające nie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu, więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży.

Skurcze przepowiadające - kiedy się pojawiają?

Skurcze przepowiadające - zarówno jeśli chodzi o skurcze Braxtona-Hicksa jak i fale Alvareza - pojawiają się od około 20. tygodnia ciąży.

Jak odczuwa się skurcze przepowiadające? Gdzie boli?

Zwykle skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne. Kobiety skarżą się wówczas na twardnienie brzucha, które jest dla nich lekkim dyskomfortem. Czasem kobiety mogą odczuwać lekki ból, szczególnie jeśli to końcówka ciąży. Im mniej czasu zostało do porodu, tym skurcze macicy w ciąży stają się intensywniejsze.

Ból towarzyszący skurczom Braxtona-Hicksa (jeśli w ogóle występuje) jest zbliżony do bólu menstruacyjnego.

Ile trwają skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające trwają zwykle od 15 do 30 sekund.

Skurcze przepowiadające - co ile występują? Ile razy dziennie?

Są nieregularne, mogą pojawić się o różnej porze dnia i nocy. Po 37 tygodniu ciąży ich częstotliwość wyraźnie się zwiększa - mogą występować od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę.

Czy skurcze przepowiadające mogą trwać cały dzień?

Ciężarna może mieć wrażenie, że skurcze przepowiadające trwają cały dzień, kiedy ich częstotliwość wzrośnie do kilkunastu razy na dobę. W końcówce ciąży skurcze mogą występować co pół godziny i trwać nawet do 2 minut. Jeśli zauważalna jest ich powtarzalność w określonych odstępach czasu i nasilają się (ciężarna odczuwa je coraz silniej), może to być symptom zbliżającego się porodu. Wówczas wkrótce mogą pojawić się właściwe skurcze porodowe.

Różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi

Choć napinanie się brzucha przyszła mama może odczuwać już na początku ciąży np. po wysiłku, nie są to jeszcze właściwe skurcze przepowiadające, bo nie dotyczą mięśnia macicy. Wystarczy odpoczynek, by brzuch przestał się „stawiać”. O skurczach przepowiadających mówimy, jeśli stają się odczuwalne najwcześniej w okolicy 8. miesiąca.

Wcześniejsze stawianie się brzucha może być sygnałem, że ciąża nie przebiega prawidłowo i może pojawić się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Szczególnie wtedy, gdy skurcze są intensywne.

Prawidłowe skurcze przepowiadające są nieregularne i nie przybierają na sile podczas trwania. Tym właściwie różnią się od skurczów porodowych, czyli tych, które towarzyszą wyjściu dziecka na świat. Skurcze przepowiadające trwają około pół minuty i mogą występować w różnych odstępach czasowych.

Dowiedz się: Jak wyglądają skurcze w poszczególnych fazach porodu?

Skurcze są częstsze i dłuższe wraz ze zbliżaniem się daty porodu. W ostatnich tygodniach ciąży mogą trwać nawet po dwie minuty i występować co kilkadziesiąt minut – ale nadal bardzo nieregularnie.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:

Skurcze Braxtona-Hicksa różnią się od skurczów porodowych brakiem innych objawów porodu. Nawet, jeśli są dość intensywne, ale nie towarzyszą im inne sygnały zwiastujące poród np. plamienie, ból krzyżowy, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych – są tylko skurczami przepowiadającymi.

Jeśli przyszła mama nie jest pewna, czy zaobserwowane u siebie skurcze są przepowiadającymi czy oznaką porodu – wystarczy wziąć ciepłą (nie gorącą!) kąpiel, położyć się lub zażyć lek o działaniu rozkurczającym np. No-spę. Jeśli na skutek tego skurcze ucichną – był to tylko fałszywy alarm.

Czytaj więcej: Skurcze przepowiadające a porodowe

Bolesne i częste skurcze przepowiadające - co to oznacza?

Nie każdy skurcz występujący w ciąży to skurcz przepowiadający. Należy o tym pamiętać, by nie bagatelizować intensywnych sygnałów, które wysyła organizm. Poza normą są skurcze w ciąży bardzo bolesne, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Tak intensywne skurcze w trakcie ciąży mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Przeczytaj: Skurcze parte - jak sobie z nimi radzić?

Niepokojącym sygnałem są także skurcze, które trwają bardzo długo np. brzuch twardnieje często i na bardzo długo. Ewidentnym znakiem, że z ciążą jest coś nie ta, są inne niepokojące objawy towarzyszące skurczom np. krwawienie z dróg rodnych bądź plamienie, gorączka, złe samopoczucie itd. W powyższych sytuacjach przyszła mama musi udać się do szpitala, by skontrolować swój stan i zapobiec komplikacjom.

Brak skurczy przepowiadających - czy to problem?

Czasem słyszy się o przypadkach, w których poród był niespodzianką nawet dla samej kobiety. To oznaczałoby, że nie tylko nie dostrzegła ona wyraźnych objawów ciąży, lecz także nie odczuwała skurczów przepowiadających. Niektóre kobiety, mające wysoki próg bólu mogą więc nie odczuwać skurczów przepowiadających, co nie oznacza jednak, że te się nie pojawiają.

Zobacz niezwykłe zdjęcia porodów naturalnych w GALERII: