Żel położniczy pozwala uniknąć nacięcia krocza? Fakty i mity

2022-09-28 14:58

Żel położniczy to jeden ze sposobów na ułatwienie porodu naturalnego. Czy żel położniczy rzeczywiście jest  skuteczny? Kiedy pomaga?  Czy warto w niego zainwestować? Dowiedz się całej prawdy o żelu położniczym.

Mama i noworodek

i

Autor: Getty Images Czy żel połóżniczy pozwoli uniknąć nacięcia krocza?

Spis treści

  1. Żel położniczy pozwala uniknąć nacięcia krocza. FAKT
  2. Żel położniczy likwiduje ból porodowy. MIT
  3. Żel położniczy może przyspieszyć poród. FAKT
  4. Żel położniczy jest dostępny w każdym szpitalu. MIT
  5. Żel położniczy powinien być stosowany tylko przez pierworódki. MIT
  6. Żel  położniczy zmniejsza ryzyko uszkodzenia dna macicy. FAKT
  7. Żel położniczy można stosować podczas każdego porodu naturalnego. MIT

Każda ciężarna naturalnie obawia się porodu, nawet jeśli jest to jej kolejna ciąża. Strach przed porodem naturalnym ma zwykle dwa podłoża – ból oraz niespodziewane trudności podczas akcji porodowej. Trudno się zatem dziwić, że kobiety poszukują metod, które zapewnią im łatwiejszy poród. Żel położniczy jest jedną z alternatyw, jaką mają dzisiejsze rodzące. Czy rzeczywiście to metoda pełna samych zalet?

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Żel położniczy pozwala uniknąć nacięcia krocza. FAKT

Jednym z zadań żelu położniczego jest uelastycznienie tkanek miękkich. Dzięki temu także i tkanki krocza stają się bardziej miękkie i odporne na uszkodzenia, tym bardziej nie ma potrzeby nacinania krocza. Szacuje się, że żel położniczy zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza nawet o 50 proc.

Żel położniczy likwiduje ból porodowy. MIT

Żel położniczy nie jest środkiem przeciwbólowym, choć jego działanie może mieć pośredni wpływ na łagodzenie bólu porodowego. Ułatwiając poród, przyspieszając go i zmniejszając ryzyko uszkodzenia krocza, żel w pewien sposób oszczędza rodzącym dodatkowego cierpienia.

Czytaj także: Poród bez bólu. 10 sposobów na lekki poród

Żel położniczy może przyspieszyć poród. FAKT

Zadaniem żelu położniczego jest zmniejszenie siły tarcia, z jaką dziecko przeciska się przez kanał rodny. Powłoka z żelu jest dużym wsparciem dla prześlizgującego się przez kanał dziecka i znacząco przyspiesza jego wyjście na świat. Szacuje się, że zastosowanie żelu położniczego może skrócić poród nawet o 1/3.

Żel położniczy jest dostępny w każdym szpitalu. MIT

U nas jest to produkt, który dopiero wchodzi do szpitali, więc nie ma pewności, że przy porodzie rodząca będzie mogła z niego skorzystać. Przed porodem warto sprawdzić, czy szpital dysponuje żelem położniczym. Nawet jeśli żel będzie dostępny, nie jest on refundowany i trzeba za niego zapłacić.

Żel położniczy powinien być stosowany tylko przez pierworódki. MIT

Żel może być stosowany przez każdą rodzącą, także tą, która rodzi po raz kolejny. Nie ma przeciwwskazań, by używały go również kobiety, które wcześniej rodziły poprzez cesarskie cięcie, a teraz zamierzają urodzić siłami natury. Faktem jest to, że więcej zalet żelu dostrzegają kobiety, które mają już doświadczenia z porodu bez żelu. Pierworódki stosujące żel położniczy zwykle nie mają żadnego odniesienia i trudno im określić, jak dużą ulgę odczuły dzięki żelowi.

Czytaj także: Standardy opieko okołoporodowej. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Żel  położniczy zmniejsza ryzyko uszkodzenia dna macicy. FAKT

Dzięki temu, że żel sprawia, że tkanki miękkie stają się bardziej elastyczne, a dziecko łatwiej prześlizguje się w drodze na świat zewnętrzny, istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia podczas porodu również dna macicy.

Żel położniczy można stosować podczas każdego porodu naturalnego. MIT

Na stosowanie żelu położniczego zgodę musi wyrazić położna lub lekarz. Jeśli poród nie przebiega pomyślnie, pojawiają się komplikacje – wówczas rezygnuje się z aplikacji żelu. Niezwykle istotna jest również kwestia zaaplikowania żelu w odpowiednim momencie podczas porodu. Jeśli rodząca zbyt późno się na niego zdecyduje lub dotrze do szpitala w zaawansowanej fazie porodu, zastosowanie żelu nie będzie miało sensu.

Czytaj także: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Macica w ciąży: jak się zmienia macica w ciąży?

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?